çocuğun geç yürümeye başlamasının nedenleri

Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen bebeklerimizin genel olarak 12 – 18 aylıkken yürümeye başlaması beklenir. Bebekler ne zaman yürür sorusuna, genellikle bebeği hala yürümemiş olan aileler cevap ararlar. Çocuğun geç yürümeye başlamasının nedenleri elbette her çocuğa göre farklıdır ancak ortak sağlık sorunları da bebeklerin geç yürümesine neden olabilir. Ya da herhangi bir sorun olmamasına rağmen bazı çocuklar bu aylarda yürümeye dair hiçbir çaba göstermezler. Peki bunun nedeni ne olabilir? Çocuklar neden geç yürür? Çocukların geç yürümesinin nedenleri nelerdir? Birlikte inceleyelim…

Çocuklarda geç yürümenin nedenleri genel olarak fiziksel ve psikolojik etkilerden kaynaklanır. Her çocuğun gelişim ve olgunlaşma dönemi bir olmadığı için 8.ayında emekleyen çocukla 10.ayında emekleyen çocuk aynı anda yürümeyecektir.

Emekleme konusunda başarılı olan bebeklerin geç yürüyeceğini söyleyebileceğimiz gibi aynı zamanda yanlış beslenme nedeniyle yaşıtları ile aynı kiloda olmayan ya da obez olan çocuklar da beklediğimiz zamanda yürümeyebilir.

Çocukların geç yürümesinin nedenleri arasında ayrıca aile faktörü de büyük rol oynar. Sürekli karyolasında bırakılan, yürüteçle yürütülmeye zorlanan ya da yürümesi için herhangi bir teşvikte bulunmayan ailelerin çocuklarının geç yürümesi normaldir. Desteklenmeyen ve yürümesi için çaba gösterilmeyen çocuklar geç yürür.

Bebeklerde genellikle görülen ve yürümeyi geciktiren nedenler:

  • Bebeğin çok hızlı emeklemesinin yürüme hevesini azaltması.
  • Anne ve babanın aşırı korumacı tavrı.
  • Bebeğin fazla kilolu olması.
  • Bebeğin oturduğu yerde sürekli istediklerinin önüne konulması.
  • Nörolojik rahatsızlıklar. (3.ayda başını tutamama, 6.-7.ayda dönmeye başlamama, 8.ayda desteksiz oturamama vb.)

Yukarıda görülen durumlar hem ebeveyn hatası hem de fiziksel nedenlerdir. Bunlardan herhangi birini çocuğunuzda yaşamanız halinde doktorunuza danışmanızda fayda var.

Yürüme Neden Gecikir?

Çocuğun geç yürümeye başlamasının nedenleri genellikle bebeğin tembelliği olarak gösterilir. Aksine bebeğin yürümesinde en büyük görev anne babaya düşüyor. Çocuğunun geç yürümesinin nedenlerini araştırmayan anne babalar bilinçsiz bir şekilde yürümesini bekliyorlar.

Çocuklarda geç yürümenin nedenleri olarak açıklayabileceklerim:

  • Emekleme: Bebeğiniz çok iyi emekliyorsa geç yürümesi normaldir. Çünkü her yere emekleyerek gitme rahatlığına sahip. Dolayısıyla yürümek yerine emeklemeyi seçebilirler. Yapmanız gereken onu yürümeye teşvik etmek, oyunlar oynamak ve ödüllendirmek.
  • Fazla kilo: Çocuğun geç yürümeye başlamasının nedenleri arasında yaşı ve boyuna göre kilosunun fazla olması durumu da yer alır. Kendini taşıyamayan bebeğinizin yürümesini bekleyemezsiniz. İlk olarak kilo vereceği bir beslenme programının uygulanması için doktorunuza başvurmalısınız.
  • Ebeveyn tutumu: Bebeklerinizi düşecek diye ayakta tutmaya korkuyorsanız, koltuklara tutunup kalkmaya çalıştığında destek oluyorsanız geç yürümesi normaldir. Ayrıca kucakta taşımanız, yere bırakmamanız sadece bebeklerde geç yürüme sorununa değil diğer gelişim alanlarında da gecikmelerin görülmesine neden olur.
  • Motivasyon eksikliği: Çocuklarımızın geç yürümesinin nedenleri arasında onları doğru şekilde motive etmememiz de yer alıyor. Kendi başlarına yürümeleri için onlara gerekli desteği vermediğimiz için yürümeyi istememeleri çok normal. Bırakın düşsünler, kalksınlar, yürümeyi öğrensinler. Onları her adımında ödüllendirin, birlikte yürüyün, eğlenin…
  • Tıbbi sorunlar: Geç yürüyen bebekler için en önemli problem de doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası oluşan tıbbi sorunlar, metabolik hastalıklar, kas rahatsızlıkları, beyin felci, prematüre gibi durumlardır. Bu nedenle de bebeklerin erken ya da zamanında yürümesi söz konusu olmayabilir.

Çocukların geç yürümesinin nedeni iç ve dış etkenler olabilir. Bizim yapmamız gereken bu nedenleri tespit etmek ve ortadan kaldırmak.  Sağlık sorunu olan çocuklarımızı bir an önce doktora götürmek ve tedavilerini sağlamak. Geç yürüyen bebek yoktur, bilinçsiz anne ve baba vardır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimde İnek Sütü Alerjisi Mi Var?
Sonraki İçerikÇocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür? Ateşli Çocuklara Ne Yapılır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here