çocuğumun diş sağlığını nasıl korurum

Biz yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da diş sağlığı, vücut ve beden sağlığımızın vazgeçilmezi. Çocuklarımızın vaktinden önce süt dişlerini kaybetmesi, hem diş sağlıklarını bozuyor hem de dizilimini. Bu nedenle çocuklarımızın ağız ve diş bakımı ile ilgili en büyük görev bize düşüyor. Ağız bakımını yapamayacak yaşlarda olduklarında gerekli bakımı bizim yapmamız gerekiyor.

Çocuğumun diş sağlığını nasıl korurum kaygımızı doktor önerileri hafifletse de doğru ağız bakımı yapıp yapmadığımızı zaman gösterecek. Peki çocuklarda diş sağlığı nasıl oluşturuluyor? Kaç yaşında dişler fırçalanır? Anne olarak yapmamız gerekenler neler? Biraz araştıralım…

Süt Dişleri ve Bakımı

Çocuklarımızın öncelikli olarak süt dişleri çıkmaya başlar. 6 aylıkken ya da biraz daha geç dişlenmeye başlayan bebeklerimizin henüz bir diş bakımına ihtiyacı yoktur. Anne sütü ile beslenen bebeğimizin dişleri sağlıklıdır. Ek gıdalara başladığımızda ve bebeklerimiz 36 aylık olduğunda süt dişlerini temizlemeye başlayabiliriz.

Bu süreçte biberonlara çok dikkat etmemiz gerekiyor. İçinde süt ya da meyve suyu olan biberonları çocuklarımız sürekli dişlerine temas ettirirlerse çürükler daha kolay oluşur. Dolayısıyla ilk olarak ağızlarında sürekli biberonla gezmelerine izin vermeyerek işe başlayın.

Bebeğimin Dişlerini Ne Zaman Fırçalamaya Başlamalıyım?

Çocuğumun diş sağlığını nasıl korurum diyenlerin öncelikli olarak diş fırçalama hususunda dikkatli olması gerekiyor. Çocuklarımızın ilk dişi belirir belirmez günde 2 kez diş temizliğine başlamalıyız. Doktorlar özellikle yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerektiğinin altını çiziyor. Bazıları da 6 ya da 8.aydan sonra diş fırçası ile tanışması gerektiğini söylüyor. Siz yine de doktorunuza sorun.

Çocuklarda diş fırçalama için hangi diş macununun kullanılacağı da önemli. İçinde florid bulunan bir macun seçmeniz gerekiyor. Böylece çocuklarınızın dişlerini çürüğe karşı korumuş olursunuz.

7-8 Yaşına Kadar Diş Fırçalamasına Yardım Edin!

Çocuklarda diş sağlığı oluşturmak için diş fırçalamak çok önemli. Süt dişlerinin temizliği de anne baba tarafından yapılmalı. Ayrıca bu dönemde çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığı da kazandırmalıyız.

İlk dişini gördükten sonra kahvaltı sonrası ve akşamları dişlerinin temizliğini sağlamalıyız. Eğer çocuklarımız dişlerini fırçalamanın sorumluluğunu alırsa okul döneminde de dişlerini rahatça temizleyecektir.

Çocuklarda diş bakımı için ilk sorumluluğu ona yükleyerek dişlerini fırçalamasına izin vermeliyiz. Bu durum aynı zamanda el becerilerinin gelişmesi açısından da yararlıdır. Diş fırçasına diş macunundan az bir miktar sürerek dişlerini nasıl temizleyeceğini kendisinin öğrenmesini sağlamalıyız. Nasıl daha iyi fırçalayacağını anlatarak ve örnekleyerek öğretmeliyiz.

Sabah Kahvaltısından Sonra Dişlerini Fırçalamalı

Çocuklarda diş fırçalama her öğünden sonra olmasa da sabah kahvaltısından sonra mutlaka olmalı. Akşam yemeği ve kahvaltı sonrası çocuklarımızın dişlerini fırçalamalarını sağlarsak plak ve çürük oluşumunun önüne geçeriz. Uzmanların belirttiğine göre kahvaltıda yedirdiğimiz tatlı ve şekerli gıdaların çürük yapıcı etkisi daha fazla. Bu nedenle kesinlikle kahvaltıdan sonra çocuklarımızın dişlerini fırçalamayı unutmuyoruz.

Ayrıca sabahları dişlerin fırçalanması mutlaka geliştirilmesi gereken bir alışkanlık olduğundan kahvaltı yapsın ya da yapmasın çocuğumuza dişlerini fırçalamayı öğretirsek bu alışkanlık ömür boyu devam edecektir.

Akşam Dişler Fırçalandıktan Sonra Yemek Yasak!

Çocuğumun diş sağlığını nasıl korurum endişesinin keyfinizi kaçırmasını istemiyorsanız akşam dişlerini fırçaladıktan sonra yemek yemesine izin vermeyin. Çocuklarda diş sağlığı için uyku sırasında dişlerin temiz olması çok önemli. Dişler fırçalanmadığında diş yüzeyinde kalan yiyecek artıkları ve uyku sırasında azalan tükürük akışı ile çürük oluşumu hızlanır. Bu nedenle çocuklarımızı uyutmadan önce dişlerini fırçalamayı ihmal etmemeliyiz. Gece yatmadan süt bile içse uyumasına izin vermeden hemen lavabonun yolunu tutmalıyız.

Ayrıca hasta çocuklarımızı, şurup içtikten sonra uyutmamalıyız. Şurupların çoğunda şeker olduğu için dişleri çürütücü etkisi olacaktır. Çocuklarda diş bakımı için anneler ve babalar olarak akşamları mutlaka diş fırçalama seansımızı aksatmayalım…

Diş İpi Kullanımı

Çocukların dişleri nasıl fırçalanır sorusunun yanında aklımızı kurcalayan bir diğer konu da diş ipi kullanımının gerekli olup olmadığı. Diş ipleri dişlerin birbirine değen yüzeylerindeki plakları uzaklaştırdığı için çocuklarınızın dişleri birbirine yakınsa diş ipi kullanabilirsiniz. Çocuklar için özel üretilmiş diş ipleri var. Diş ipini, çocuğunuzun ağzında diş macunu mevcutken kullandığınız taktirde dişlerin ara yüzlerine de floridin ulaşmasını sağlarsınız.

Diş Çürüğü İçin Riskli Durumlar

Çocuklarda diş bakımı yapılırken çürük oluşumuna da dikkat etmek gerekiyor. Çocuklarımızın aşırı miktarda şekerli gıda ve içecek tüketmesine izin verirsek diş çürüklerine davetiye çıkarmış oluruz. Sadece diş çürüğü değil aynı zamanda şeker ve tansiyon hastalıklarından kalp rahatsızlıklarına kadar farklı sorunların da ortaya çıkmasına neden oluruz. Bu nedenle çocuklarımızı özellikle şekerli gıdalardan uzak tutmalı ve şeker içeren besinlerin tüketiminden sonra ağız hijyenlerini sağlamalıyız.

Diş Çürüğünü Nasıl Durdurabilirim?

Çocuklarda çürük oluşumuna sadece şeker sebep olmamakta. Anne babadan, kardeşlerden ya da diğer aile bireylerinden çocuklarımıza diş çürüğü yapıcı mikropları geçirebilir. Dolayısıyla ailedeki herkesin ağız ve diş bakımına dikkat etmesi önemlidir. Aile fertlerinin günde 2 kez dişlerini fırçalaması gerekir. Yetişkinler ek olarak günde bir defa diş ipi kullanmalıdırlar. Diş hekimi kontrolleri de aksatılmamalı ve ailedeki tüm çocuklara diş temizliği ile ilgili örnek olunmalıdır.

Ağız Sağlığı İçin Doğru Beslenme

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasının yanında doğru beslenmeyle birlikte diş çürüklerinin oluşumu engellenmelidir. Tatlı, abur cubur ve yapışkan gıdaların evimize girmemesine özen göstermeliyiz. Öğün aralarında abur cubur yerine faydalı kuruyemişler tüketilmelidir. Biz ne yersek çocuğumuz da onu yer unutmayalım.

Özellikle çocuklarımızın öğünlerini ve öğün aralarını belli bir düzene oturtmalıyız. Cips, kurabiye, şeker, pasta, çikolata vb. gıdaları yemesine izin verirsek diş çürüklerinin oluşacağını unutmamalıyız. Sağlıklı meyveler ve sebzeler ile çocuklarımızın hem diş gelişimine hem de sağlığına katkı sağlamamız gerekir.

Hem diş çürüğünü engelleyecek gıdalar hem de ağız temizliği ile çocuklarımızın dişlerini korumuş oluruz. Onlara örnek olmayı unutmayın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğum Yalan Söylüyor, Ne Yapmalıyım?
Sonraki İçerikÇocuğum Süt İçmek İstemiyor Ne Yapmalıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here