çocuğumun dikkat eksikliği mi var

Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ile birlikte genellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olarak bizleri endişelendirmektedir. Çoğumuz, çocuklarımızda dikkat eksikliği olup olmadığını merak etmekte ve dikkat eksikliği nedir bilmediğimiz için bu konuda kaygı duymaktayız. Sağdan soldan duyduğumuz bilgilerle ya bu durumu göz ardı ediyoruz ya da yanlış uygulamalarla çocuklarımızın daha da kötüye gitmesine neden oluyoruz. Peki, çocuğumda dikkat eksikliği mi var sorumuza nasıl kesin bir cevap alacağız ve bu durumda ne yapacağız? Biraz araştırdım ve sizlere bilgi vermek istiyorum.

Çocuklarda dikkat eksikliği konusunda en büyük yanılgı çocuklarımızın TV ve bilgisayar karşısında saatlerce oturmasından kaynaklanıyor. Eğer dikkat eksiklikleri olsa TV izlemeyeceklerini, oyun oynamayacaklarını falan düşünüyoruz herhalde. Bu düşünce doğru olmamakla birlikte çocuklarda dikkat eksikliği olsa dahi saatlerce TV izleyebildikleri biliniyor. Aynı zamanda derslerinin iyi olması da dikkat eksikliği olmadığı anlamına gelmiyor. Dersi dinlemeyen ve dikkat eksikliği bulunan çocukların notları çok iyi olabiliyor. Dolayısıyla ailelerin diğer belirtileri göz önünde bulundurarak erken teşhiste bulunmaları gerekiyor.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat eksikliği nedenleri her çocukta farklı olabilir. Uzmanlara göre çocuklarda dikkat eksikliği, 5 duyudan birinin çalışmaması halinde meydana gelir. Görme, işitme, dokunma, koklama ve tatma duyularının tümünün çalışır vaziyette olması dikkati sağladığı için çocukların fark edilemeyen ya da edilen bir duyu eksikliğinden söz edilebilir.

Genel olarak dikkat eksikliği nedenleri olarak:

  • Çevresel faktörler: Ortam ışığı, ses, hava vb.
  • Fiziksel faktörler: 5 duyu organımızdan herhangi birinde –özellikle görme ve işitme- eksiklik/problem olması.
  • Kişisel faktörler: Dikkat toplamayı öğrenememe vb.

Okulda ya da evde çevresel faktörlerin dikkat dağıtması ya da duyusal eksikliklerin olması çocuğunuzun dikkatini toplayamamasına neden olabilir. Kişisel sorunlar ve kaygılar da çocuğunuzun odaklanmasını zorlaştırabilir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Kendini Nasıl Gösterir?

Çocuğumda dikkat eksikliği mi var, nasıl anlarım diyorsanız bahsedeceğim belirtileri takip edebilirsiniz. Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri, topluluk içinde ya da evde tek başına olduğunda daha net anlaşılabilir. Genellikle çocuklarınız komut almakta zorlanırlar. Kendisinden bir şey yapması istendiğinde bunu yapmakta güçlük çekerler. Bu durum genellikle annelerin çocuklarından şikayet etmesiyle açığa çıkabilir.

Ayrıca dikkat eksikliği, ilkokul çağına gelen çocuklarda yüksek oranla gözlenebilmektedir. Çabuk sıkılıyor olmaları, dikkatlerini vermekte zorlanmaları, arkadaşları ile sohbet etmeye çalışmaları ilk belirtiler olarak gözlenebilir. Aynı zamanda yazı yazmakta zorlanabilirler ve okumada gecikebilirler. Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri olarak kitap okumayı sevmemeleri ve sıkılmaları da gösterilebilir. Evde ders yapmakta zorlanırlar ve ders dışında her şeye ilgi duyarlar. İleri yaşlarda ise sınavlarda herkesin yaptığı sorularda hatalı cevaplar verdiği halde hiç kimsenin yapamadığı soruları cevaplandırarak herkesi hayrete düşürebilirler. Okuduklarını çabuk unutabilmeleri ve çalıştıkları konu hakkında sorulanlara cevap verememeleri de çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri olarak söylenebilir.

Ayrıca:

  • Dikkat eksikliği olan çocuklar verdiğiniz bir işe odaklanamayabilirler.
  • Bazı derslere çok iyi konsantre olurken bazılarına dikkatlerini veremeyebilirler.
  • Adını duydukları kişinin ismini hafızada tutamayabilir; günler sonra tekrar gördüğünde ise hatırlamayabilirler.
  • Önemsiz uyaranlara karşı duyarlı olabilirler. (Korna sesi, kuş sesi vb.)
  • Okuma veya dinleme esnasında konsantre olamayabilir ve okuduklarını anlamayabilirler.
  • İleri yaşlarda da sınavlarda basit hatalar yapmak ve bunlara benzer durumlar dikkat eksikliği olarak görülebilir.

Çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri görüldüğünde en kısa sürede tedavi amaçlı olarak bir uzmana danışmanız yerinde olacaktır. Aksi halde çocuklarımızın durumları daha ileri aşamalara gelebilir ve yetişkin yaşlarında da aynı problemleri yaşayabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here