çocuğumu diyabetten nasıl korurum

Çocuklarda diyabet, son yıllarda çoğu annenin kabusu olmaya başladı. Özellikle ülkemizde her 10 kişiden 1’i diyabet olduğu için anneler olarak bebeklerimiz biraz kilolu olduğunda dahi endişeleniyoruz. Çocuğumuzun sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olması bizim elimizde olduğu için yine görev bizlere düşüyor. Onları sağlıksız gıdalardan korumamız çok önemli.

Çocuğumu diyabetten nasıl korurum sorunuza cevap vermeden önce çocuklarda diyabet nedenleri üzerine konuşalım istiyorum. Çocuklarda ve bebeklerde şeker hastalığının birçok nedeni olabiliyor. Çocuklarda genellikle tip 1 diyabet denilen ve vücudun insülin üretemez hale geldiği diyabet görülüyor. Bu da çocuklarda ani kan şekeri düşmesi ya da artmasına hatta komaya neden olabiliyor.

Obezite de aynı şekilde çocuklarımızın hayatını tehlikeye atan ve diyabet başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olan bir rahatsızlık olarak canımızı sıkabiliyor. Aşırı kilo, çocuğumuzun tüm hayatını etkiliyor. Peki çocuğumu nasıl obeziteden korurum sorusunun cevabı ne? Belirtileri gördüğümüzde neler yapmalıyız? Birlikte inceleyelim…

Şeker hastalığının çocuklarda belirtileri şunlardır:

Yanlış beslenen ve hareket etmeyen çocuklarımızda şeker hastalığı ve obezite kaçınılmaz olabilir. Hazır gıdalarla, kızartmalarla, şekerlerle, çikolatalarla, bol kalorili yiyeceklerle beslediğimiz çocuklarımızda diyabet kaçınılmaz olacaktır.

Çocuklarda diyabet belirtileri genel olarak:

 • Çok idrar yapma ve gece altını ıslatma,
 • Çok su içme ve kilo kaybı,
 • Sinir ve huzursuzluk,
 • Okul başarısında azalma, dikkat eksikliği,
 • Kilo kaybından dolayı yeterli büyüyememe,
 • Ergenlik dönemi öncesi kızlarda vaginal mantar enfeksiyonu
 • Çabuk yorulma
 • Deri enfeksiyonları, kuru ve kaşıntılı cilttir.

Fazla Kilolar Diyabete Sebep Olur!

Çocuklarda diyabet nedenleri arasında en önemlisi fazla kilolardır. Fazla kilolar da çocuklarda obezite nedenler arasındadır. Yani her iki hastalık da birbirine bağlıdır. Dediğim gibi hazır gıdalar, hareketsiz kalma, katı yiyecekler tüketme çocuklarınızın kilo almasına bu durum da diyabete neden oluyor.

Anne baba olarak en büyük sorumluluk bizde. Çocuğumu diyabetten nasıl korurum diyorsak ilk olarak diyetisyen yardımıyla işe başlamamız gerekiyor. Çünkü bilinçsizce çocuğumuzu aç bırakarak zayıflamasını sağlayamayız. Çocuklarımıza özel diyet ve beslenme programının hazırlanması, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması lazım.

Diyabetten ve Obeziteden Korunmak İçin Yapılacaklar

Çocuklarda obezite belirtileri ya da diyabet belirtileri gördüğümüzde almamız gereken önlemler var elbette. Bunlar:

 • Miktarı azaltın.

Anne olarak ilk düşüncemiz bebeğimizin hiç doymadığı yönünde. Dolayısıyla tabakları ve çocuklarımızı tıka basa doldurmayı tercih ediyoruz. Bu durumu artık aşmamız lazım. Çocuklarımızın bizim kadar yemelerini beklememiz saçma. Bu nedenle porsiyonları küçülterek onların sağlığına destek olmalıyız.

 • Sağlıklı atıştırmalıklar yedirin.

Çocuklarda diyabet nedenleri arasında ne zaman mızmızlansalar onlara abur cubur vermemiz yer alıyor. Cips, kremalı şekerli bisküviler, pasta, kek, çikolata ve şekerli ürünler yerine onlara meyve, fındık, fıstık, yoğurt, incir gibi sağlıklı ve metabolizmasını çalıştıracak besinler yedirmemiz gerekiyor.

 • Onunla birlikte hareket edin.

Çocuklarda obezite nedenleri arasında en güçlülerden biri de hareketsizlik. Karyolasında bırakılan, sokağa çıkarılmayan, oyun oynamayan çocuklar kilo almaya daha müsait oluyorlar. Çocuklarınızın kilo almasını engellemek için onunla birlikte oyun oynayabilir, koşabilir ve hareket etmesini sağlayacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. Özellikle eline telefon ya da tablet verip saatlerce koltukta oturmasına neden olmayın.

 • Doktorunuza gidin.

Çocuklarda diyabet ve obezite tedavisi için doktor kontrolünde olmak çok önemli. Şeker hastalığının ve obezitenin oluşmasını engellemek için de ayrıca doktorunuzun önerilerine göre beslenme ve egzersiz programı edinebilirsiniz. İleri yaşlarda çocuklarınızın ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmaması için ilk olarak kendi beslenme düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Siz sağlıklı beslenirseniz çocuğunuz da sağlıklı beslenecektir. Bu nedenle hem kendiniz hem de çocuğunuz için uygun beslenme programını doktorunuzdan isteyin.

Çocuklarda obezite belirtileri gördüğünüzde hemen doktorunuza danışın ki uygun tedavi belirlensin. Aynı zamanda çocuklarınızı şekerli ve kalorili gıdalardan uzak tutun. Sağlıklı bir geleceği olması sizin elinizde…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğum Altını Islatıyor Ne Yapmalıyım?
Sonraki İçerikBebeğimde İnek Sütü Alerjisi Mi Var?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here