çocuğuma sebzeyi nasıl sevdirebilirim

Çocuklara sebzeyi sevdirmek gerçekten zor değil mi? Çocuklarımıza sebze yedirmek için atmadığımız takla, yapmadığımız oyun, denemediğimiz yemek kalmıyor bazen. Çocuğuma sebzeyi nasıl sevdirebilirim endişesi rüyalarımıza bile giriyor. Çocuklarımıza sebze yedirirken evde savaş çıkmaması için beslenme uzmanları tehditkar bir ortam oluşturmamamızı söylüyor ve sebzeleri hazırlarken, sunarken çocuklarımızı şaşırtabileceğimiz yolları anlatıyorlar. Onlara kulak verecek olursak:

 • Gizli yolları deneyin.

Çocuğuma sebzeyi nasıl sevdirebilirim diyorsanız sebzeleri püre haline getirerek makarna sosu yapabilirsiniz ya da keklerin içine saklayabilirsiniz. Çocukların en sevdiği yiyeceklerden olan patates püresinin içine koyabilirsiniz. Ancak bu gizli yollar, sebzelerin değerini düşürebilir aynı zamanda çocuklarınızın sebzeleri bütün halde sevmelerini engelleyebilir. Başlarda bu şekilde denemeler yapsanız da yavaş yavaş çocuklarınıza sebzeleri bütün halde sevdirmeye çalışın.

 • Pişirme yönteminizi değiştirin.

Çocuklara sebzeyi sevdirme yolları arasında farklı pişirme yöntemleri denemek de yer alıyor. Sebzeleri sürekli haşlayarak yedirmeye çalışıyorsanız çocuklarınız bir süre sonra bu durumdan sıkılacaktır. Sebzeleri buharda ve fırında pişirerek yedirmeyi deneyin. Çocuklar dışı çıtır, içi yumuşak yiyeceklere bayılırlar.

 • Baharatları kullanın.

Çocuklarınız 2 yaşından büyükse sebzeleri baharatlar ile sunabilirsiniz. Kimyon, zerdeçal, tuz, nane gibi doğal tatlar, çocuklarınızın hoşuna gidecek.

 • Sos ve püre ile sunun.

Sebzeyi sevdirme yöntemleri arasında sunum tarzınızı değiştirmeniz de yer almalı. Sebzeleri daha çekici hale getirmek için sosları kullanabilirsiniz. Üzerine peynir ya da yoğurt sosu gezdirilen sebzeler daha çekici ve lezzetli olacaktır. Çiğ havuç, salatalık, kereviz sapı gibi sebzeleri de yoğurt, patates püresi, humus ya da dip sos ile sunun. Böylece ilgisini çeker ve tükettiği sebze miktarını arttırırsınız.

 • Alışverişe çocuğunuzu da götürün.

Çocuğunuzla birlikte alışverişe gidin ve istediği sebzeyi seçmesini sağlayın. Beğendiği sebzeleri alın ve onlarla özel yemekler hazırlayın. Çocuklara sebze nasıl sevdirilir endişenizin doğru yöntemlerle birlikte zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

 • İyi örnek olun.

Çocuklara sebze sevdirmenin yolları arasında en etkili olanlardan biri ona rol model olmaktır. Biliyorsunuz çocuklarımız bizi taklit etmeye bayılırlar. Onların en yakın örneği olarak bol bol sebze tüketmeli onlarla karşılıklı yemek yemeye özen göstermeliyiz. İyi bir örnek olursak zamanla sebze yemeklerine daha sıcak baktığını görebiliriz.

 • Çocukları mutfağa alıştırın.

Çocuklarınızla birlikte yemek yapmak unutulmaz ve keyifli bir deneyim olmanın yanında ona sebzeyi sevdirmek için mükemmel bir silahtır. Sebzeleri yıkaması için onu görevlendirin, nasıl pişirdiğinizi anlatın ve sizi izlemesini sağlayın. Sunumda ondan yardım isteyin. Bu şekilde çocuğunuz kendi hazırladığı sebzeleri yemek isteyecektir.

 • Sebzeleri sevdiği yiyeceklerle birlikte sunun.

Çocuklarınız tabi ki hemen sebze sevmeye başlamayacak. Onlara sevdiği yiyeceklerle birlikte sebze sunarsanız zamanla hem görüntü hem de tat olarak sebzelere alışmasını sağlarsınız. Örneğin: patates kızartmasını seviyorsa havuç ve kabak kızartmalarını da patateslerin yanına ekleyin.

 • Sebzeleri komik hale getirin.

Çocuklara sebzeyi sevdirme yolları hem eğlenceli hem de lezzetli olacak. Sebzeleri kullanarak gülen suratlar yapabilirsiniz. Brokoliyi ağaç, havuçları odun, domatesleri tekerlek olarak kullanabilirsiniz. Böylece eğlenerek yemek yemesini ve sebzelere alışmasını sağlarsınız.

 • Arkadaş baskısının avantajından yararlanın.

Çocuğunuzun yemek ayrımı yapmayan bir arkadaşı varsa onu yemeğe davet edin. Sebze yemeklerini iştahla yiyen misafiriniz çocuğunuzun sebzeye bakış açısını değiştirebilir.

 • Yemeği eğlenceli hale getirin.

Sebzeyi sevdirme yöntemleri arasında yemek yemeyi eğlenceye dönüştürmek de yer alıyor. Çocuklarınızla oyun oynayarak, ona şakalar yaparak, üstünü batırmasına izin vererek, onu özgür bırakarak sebzeleri sevdirebilirsiniz. Tasarım tabaklar ve bardaklar alabilir, rengarenk sunumlar yapabilirsiniz.

 • Sebzeleri abur cubura dönüştürün.

Havuçları ve kabakları rendeleyerek yumurtayla karıştırın. Uzun çubuklar halinde fırına verin ve kızartın. Ayrıca rendelediğiniz sebzeleri yoğurtla karıştırın ve meyve suyu ilave ederek dondurun. Çocuklarınız abur cubura benzeyen sebzeleri keyifle yiyecek.

Çocuklara sebze sevdirmenin yolları her çocukta farklı şekilde denenebilir. Ancak anne baba olarak kararlı tavrımızdan ödün vermemeliyiz ve denemekten vazgeçmemeliyiz. Brokoli ve ıspanağı denedik, çocuğumuz yemedi mi? Vazgeçmeyerek farklı şekillerde denemeliyiz, zamanla tat alma duyuları gelişecek. Daha önce onlarca kez denediğinizde başarısız olmanız, çocuğunuzun bir gün aniden o sebzeyi sevmesine engel değil…

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklarımızın Yememesi Gereken Gıdalar
Sonraki İçerikÇocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here