çocuğum süt içmek istemiyor ne yapmalıyım

İlk 6 aydan sonra, özellikle ek gıdalara başladığımızda doktorumuza en çok sorduğumuz sorulardan biri belki de: “Çocuğum süt içmek istemiyor, ne yapmalıyım?” olacaktır. Hemen hemen her anne sorar bu soruyu. Üstüne bir de bebeğimizin çok iştahsız olduğunu söyler, sütü ve sütlü mamaları nasıl yedireceğimiz konusunda öneriler bekleriz. Peki, çocuklarımıza sütü nasıl sevdiririz? Neler yapmalıyız? Birkaç öneriyi deneyelim…

Çocuğum süt içmiyor!

Biliyorsunuz ki çocuklarımıza ilk 6 ay sadece anne sütü yeterli ve 1 yaşına kadar da inek sütü yasak. Anne sütü içmeyen bazı çocuklar için ise doktor önerisi ile ek gıdalar ve süt türevi besinler tüketilebiliyor. Ancak doktorumuzun önermediği hiçbir gıdayı bebeklerimize yedirmemeliyiz unutmayın.

1 yaşından sonra çocuklarımız için sütün çok önemli olduğu düşünülüyor ancak aksine marketlerdeki doğal olmayan sütlerin çocuklarımıza sandığımız kadar yararı yok. Doğal olduğuna inandığınız sütleri alıyorsanız ne ala.

Bir de; bebeğimi süte nasıl alıştırırım diye düşünüp gün içinde onu sürekli süt içmeye zorlamak var. Bebekler için önerilen günlük 500 ml sütü içirdiniz diyelim, bu kadar fazla süt içen çocuk günlük alması gereken karbonhidrat, protein, mineral ve vitaminleri nereden alacak? Meyve, yumurta, sebze, bakliyat yemeyecek mi? Ayrıca sadece süt içerse demir eksikliği ve iştahsızlık oluşmayacak mı? Oluşacak evet. Öncelikli olarak bu yanlış beslenme algımızı bir kenara bırakalım, sonrasında çocuklarımıza sütü sevmiyor diye damga vuralım. İlk eleştiri kendimize olsun lütfen.

Süt İçmiyorsa Ne Yedirelim?

Çocuğuma sütü nasıl sevdiririm diyorsanız süt türevi gıdaları da besin listenize alarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin:

  • Çocuklarınıza kaşar yedirebilirsiniz.
  • Peynir de çocuklarımızın günlük süt ihtiyaçlarını karşılayacağı için beyaz peynir çeşitlerini yedirebilirsiniz.
  • Ayrıca yoğurt ve ayran da süt yerine geçecek besinlerdendir.

Her öğünde süt vermek yerine günlük besin programını süt içeren gıdalarla çeşitlendirerek alması gereken kalsiyum ve vitaminleri verebilirsiniz.

Çocuklarımıza Sütü Nasıl Sevdirebiliriz?

Çocuğum süt içmek istemiyor ne yapmalıyım, çocuğuma sütü nasıl sevdiririm diyorsanız birkaç önerim olacak. Ancak yine de süt içmiyor diye endişelenmeye ve çocuğunuzu süt içmeye zorlamaya gerek yok. Elif inek sütü alerjisi olan bir çocuk olduğu için sütün alternatifi olan gıdaları tüketmeyi iyi bilirim. Zamanla tüm çocuklar sütü sever, doğru yöntemi uygularsanız tabi…

  • Hamileyken süt için.

Bebeklerimizin tat duyusu anne karnında gelişmeye başladığı için siz ne yerseniz o da onları sevecektir. Midenizi rahatsız etmeyecek şekilde süt tüketebilirsiniz.

  • aydan itibaren deneyin.

Bebeğimi süte nasıl alıştırırım diyorsanız 6.aydan itibaren süt vermeye başlayın. Doktorların bazıları 1 yaşından önce inek sütü vermeyin dese de bazıları ek gıdalarla birlikte az miktarlarda süt vermenizi söylüyor. Kime güveneceğiniz size kalmış tabi ki…

  • Ona örnek olun.

Çocuğum üst içmiyor ne yapmalıyım diyorsanız ona örnek olmayı deneyin. Çocuklarınızla birlikte süt içmeyi alışkanlık haline getirin. İçerken ona övgülerde bulunun, süt içmekten keyif aldığınızı gösterin. Sizi taklit etmeye başlayacaklar.

  • Pipetin dayanılmaz cazibesinden yararlanın.

Çocuklar nedense pipete bayılırlar. Renkli ve süslü pipetlerle süt içmeye alıştırabilirsiniz.

  • Kardeşleri yarıştırın.

Çocuklarınızla birlikte süt içme yarışı oynayabilirsiniz. Kardeşlerini ya da arkadaşlarını dahil edeceğiniz bu tür oyunlarla çocuğunuz sütü sevebilir. Bilirsiniz, çocuklar rekabeti sever.

  • Meyveli ve dondurmalı olsun.

Çocuğuma sütü nasıl sevdiririm sorunuza bir diğer önerim de sütü farklı şekillerde yedirip içirmeniz yönünde. Özellikle yaz aylarında dondurma ve sütü karıştırarak harika bir lezzet elde edebilirsiniz. Ayrıca meyim meyvelerini blendardan geçirerek sütle karıştırabilirsiniz. Çocuklarınız meyveli sütlere bayılacak.

  • Süt takvimi ile oyun oynayın.

Çocuğunuza renkli ve eğlenceli bir takvim oluşturun. Süt içtiği her gün bu takvime sevimli stickerlar yapıştırın. Çocuğunuz bu oyunu çok sevecek.

Çocuğunuza sütü sevdirmek için kakaolu sütün gücünden de yararlanabilirsiniz elbette. Ama yine de sütle birlikte çok şekerli gıdalar tüketmesine neden olmayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğumun Diş Sağlığını Nasıl Korurum?
Sonraki İçerikÇocuğunuzun Öksürüğünü Azaltacak 10 Öneri
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here