çocuğum altını ıslatıyor ne yapmalıyım

Çocuğunuz geceleri altını ıslatıyor ya da gündüzleri altına mı kaçırıyor? Bunu uzun süredir yapıyorsa bir sıkıntı var demektir… Doktorlar, özelikle 2 yaş üstü çocuklarda görülen gece altını ıslatma probleminin tedavi edilmesini söylüyor. Üç yaşındaki çocukların %40’ının, 5 yaşındaki çocukların ise %15’inin altını ıslattığını söyleyen doktorlar çocuğunuzun 5 yaşını doldurmuş olmasına rağmen ayda iki kereden fazla idrar kaçırması durumunda tedaviye ihtiyacı olacağını söylüyor.  Çocuğum altını ıslatıyor ne yapmalıyım diyorsanız doktor önerileriyle doldurduğum yazımı okuyun…

Çocuklar Neden Altını Islatır?

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri olarak 3 sorun gösteriliyor:

 • İdrar kesesi kasları arasında dengesizlik
 • Mesanenin küçüklüğü
 • Aşırı idrar üretimi

Ayrıca çocuklarınız yatmadan 2 saat önce çok sıvı tüketiyor olabilir ve başka bir hastalık nedeniyle çocuğunuza idrar sökücü kullandırıyor olabilirsiniz. Bu durumda da çocuklarınız altını ıslatabilir. Çocuklarda altını ıslatma nedenleri arasında bir diğeri de idrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı olabilir. Doktor kontrolü sonunda sorunu anlayabilirsiniz.

Alt Islatma Genetiktir!

Bazı uzmanlar alt ıslatmanın genetik olduğunu söylüyor. Anne ve babadan birinde altını ıslatma öyküsü varsa çocukta % 43, ikisinde birden varsa %77, her ikisinde de yok; yakınlarında varsa (dayı, amca, teyze, hala) %15 oranda altını ıslatma sorunu yaşandığını belirtiyorlar.

Alt ıslatma şikayeti ile doktora götürülen çocuklar; gündüz altına kaçırma, zor idrar yapma, kabızlık, zor ve acil idrar yapma, çok idrar yapma gibi durumlar açısından izleniyor. Genel tetkik ardından fiziksel bir neden bulunamazsa şu tetkikler yapılıyor:

 • Ayrıntılı bir hastalık öyküsü alınıp sorgulama yapılması,
 • İşeme-dışkılama çizelgesi tutulması,
 • Genişletilmiş fiziksel muayene,
 • Tam idrar tahlili.

Genellikle bu tetkiklerden sonra gece alt ıslatma ya da gündüz alt ıslatma nedenleri belirlenmiş oluyor. Sonrasında ise uygun alt ıslatma tedavisi uygulanarak sorun giderilmeye çalışılıyor.

Ayrıca çocuklarınızda gerginlik durumu, yanlış tuvalet eğitimi, derin uyku, psikolojik problemler de altını ıslatıp ıslatmamasını etkileyecek. Tüm nedenler masaya yatırılarak doğru tedavi bulunacak.

İlaç ve Alarm Tedavisi

Çocuğum altını ıslatıyor ne yapmalıyım sorusuyla doktorunuza başvurduğunuzda ilk olarak yukarıdaki testler yapılacak. Sonrasında çocuğunuzdaki alt ıslatma nedenlerine bağlı olarak alt ıslatma tedavisi uygulanacak.

Gece altını ıslatan çocuklarınız için 6 yaşından itibaren alarm ve ilaç tedavisi uygulanabilir. İdrar yapmayı azaltan ya da mesaneyi genişleten ilaçlarla %80 – 90 oranında başarılı tedaviler gerçekleştiriliyor. Gece alt ıslatmayı azaltmak için ayrıca alarmla uyandırma da tercih edilebiliyor.

Ceza Yok! Doktor Var!

Gece alt ıslatma tedavisi ya da gündüz altına kaçırma durumlarında çocuklarınızı asla cezalandırmayın. Doktorlar özellikle alt ıslatma sorununun, çocuğun tembelliğine bağlanarak çocuğa ceza verilmesi ve hatta şiddet uygulanması ile giderilemeyeceğini söylüyor.

Çocuklarınız altını ıslattığında ceza yerine doktorunuza götürerek sorunu hızlı şekilde çözmeniz gerekiyor. Çocuklarınızı asla suçlamayın ve ona yardımcı olmak için şunları yapın:

 • Gece kalkıp tuvalete gitmesi için onu teşvik edin.
 • Tuvalete ulaşmasını kolaylaştırın. Lazımlık ya da çocuk tuvaletini odasında bulundurun.
 • Kuru kalmasının sorumluluğunu ona güzel bir dille anlatın.
 • Yatmadan önceki 2 saat boyunca fazla sıvı almasından kaçının.
 • Kesinlikle kafein içeren içecekler vermeyin.
 • Yatırmadan önce mutlaka tuvalete götürün.
 • Kesinlikle bez bağlamayın. Tuvalete kalkması gerektiğini düşünmeyecek ve altını ıslatacaktır.
 • Çocuğunuzun hangi günler kuru kaldığını not edin.
 • Yatağını ıslattıysa birlikte temizlemeyi önerin.

Çocuklarda altını ıslatma nedenleri belirlendiğinde tedavi sıkıntısız şekilde gerçekleşecektir. Endişe etmeyin ve çocuğunuza zaman tanıyın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikİshal Olan Çocuğa Ne Yapılır?
Sonraki İçerikÇocuğumu Diyabetten ve Obeziteden Nasıl Korurum?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here