bilinçli ebeveyn olmanın altın kuralları

Anne – baba olmak ve çocuk büyütmek dünyanın en zor işi hatta mesleği belki de. Çocuk yetiştirmenin zor olduğu günümüzde de bilinçli ebeveyn olmanın önemi artıyor. Çocuklarımızın büyürken neye ihtiyacı olduğunu bilmek, kişisel gelişimini tamamlamasına yardımcı olmak en büyük görevimiz oluyor. Peki bilinçli ebeveyn olmanın altın kuralları neler? Çocuğumuzu iyi şekilde yetiştirmek için neler yapmalıyız? Biraz bunlardan bahsedelim…

 • Çocuğunuzu tanıyın.

Bilinçli bir ebeveyn olmak için ilk olarak çocuğunuzu iyi tanımanız gerekiyor. Neleri sever, neleri sevmez, yaşının getirdiği psikolojik ve fiziksel etkiler neler, çocuğunuz neler yaşıyor… Eğer çocuğunuzu tanır ve ihtiyaçlarını bilirseniz ona göre davranırsınız. Taşıyamayacağı yükler vermez ve üzerinde baskı kurmazsınız.

 • Dinlemeyi bilin.

Bilinçli ebeveyn olma kuralları arasında en önemlilerden biri de çocuklarınızı iyi dinlemeniz. Genelde anne baba olarak çocuklarımızın sözünü kesmeye meraklıyız. Kendini yeterince ifade edemeyen çocuklarımız ileride bu durumun psikolojik etkilerini taşıyabilir. Bu nedenle çocuklarımızın sözünü kesmemeli, gözlerine bakarak onları dinlemeli ve konu hakkında fikir alışverişi yapmalıyız.

 • Esnek olun.

Değişikliğe açık olmamak anne ve babaların problemi. Çocuklarımızın birbirinden farklı olduğunu bilmeli ve her çocuğumuzu ayrı şekilde yetiştirmeliyiz. Yeni yöntemlere açık olmalıyız ve çocuklarımızı oldukları gibi kabul etmeliyiz.

 • Seçim hakkı tanıyın.

İyi bir ebeveyn nasıl olmalı diyorsanız çocuklarınızın fikirlerine saygı duyun. En iyiyi sizin bildiğinizi düşünmeyin. İstediğini yemesi, giymesi, okuması konusunda ona fikir hakkı tanıyın. Dolayısıyla kendini değerli ve özel hissetsin.

 • Birey olmasına fırsat verin.

Çocuklarınız, sizin için her yaşta çocuk olabilirler. Ancak büyüdükleri ve olgunlaşacakları gerçeğini kabul edin lütfen. Başarılı ebeveyn olmak için kendi kararlarını ve sorumluluklarını almasına izin verin. Onları sürekli koruyup kollamayın.

 • Zaman geçirin.

Anne baba olmanın kuralları arasında çocuklarınızla zaman geçirmeniz de yer alıyor elbette. Çocuklarınıza ne kadar kaliteli zaman ayırırsanız o kadar birbirinizi tanırsınız. Paylaştıklarınız arttıkça çocuğunuzun aidiyet ve bağlılık duygusu gelişir. Daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyür.

 • Arkadaşlarını tanıyın.

Çocuklarımızın arkadaşlarının kim olduğu çok önemli. İyi bir anne baba olmak için çocuklarımızı doğru ilişkiler kurmaya ve arkadaş edinmeye teşvik etmeliyiz. Bu arkadaşların da nasıl bireyler olduklarına dikkat etmeliyiz. Zararlı arkadaşlık ilişkilerinden onları korumalıyız.

 • Sorumluluk verin.

Bilinçli ebeveyn olmanın altın kuralları arasında çocuklarımıza sorumluluk kazandırmamız da yer alıyor. Onlara ev işlerinde ya da birlikte çıktığımız alışverişlerde sorumluluk vermeliyiz. Ev işlerinde bize yardımcı olmalarını sağlamalıyız. Böylece kendi ihtiyaçlarını da karşılayabilecek duruma gelmesini sağlarız.

 • Ödül ve cezada denge kurun.

Her evin belli kuralları olması gerekir. İyi bir ebeveyn nasıl olmalı diyorsanız ödül ve ceza verdiğinizde aradaki dengeyi sağlamalısınız. Başarıyı ödüllendirmeli, cezayı ise çocuğunuzu üzecek şekilde değil hatasını anlayacağı şekilde vermelisiniz. Baskı ve ceza çocuğunuzun daha şımarık ve kural tanımaz olmasına neden olabilir, dikkat edin.

 • Özgüven kazandırın.

Başarılı ebeveyn olmak için aşırı himayeci davranmayın. Çocuklarınızı koruyarak iyi bir anne baba olduğunuzu sanmayın. Çocuklarınız zorlukla karşılaşmasın diye tüm sorumluluğu üzerinize almanız çok yanlış. Bırakın, onun adına düşünmeyin, kendi sorunlarını çözme becerisini kazanmasını sağlayın. Aksi taktirde özgüveni düşük, kendine yetmeyen, size danışmadan hiçbir şey yapmayan çocuklara sahip olursunuz. İyi bir anne baba olmak için çocuklarınızı zorluklara alıştırın.

 • Model olun.

Çocuğunuzun bu hayattaki ilk örneği sizsiniz. Bu nedenle iyi bir ebeveyn nasıl olmalı diyorsanız öğüt vermekten ziyade örnek olmalısınız. Duruşunuz, oturuşunuz, hayata bakış açınız ile iyi bir model olarak kendisini de sizin gibi yetiştirmesini sağlayabilirsiniz.

 • Sevgi gösterin.

Bilinçli ebeveyn olma kuralları arasında sevginizi göstermeniz, çocuklarınıza destek olup kayıtsız şartsız onları sevdiğinizi belli etmeniz de var tabi ki. Sarılarak, öperek, güzel bir söz ile onu ne kadar sevdiğinizi gösterebilirsiniz.

 • Stres ve öfke düzeyinizi ayarlayın.

İyi bir ebeveyn nasıl olmalı diyorsanız stres ve öfke düzeyinizi ayarlayın. Öfkenizi çocuğunuzdan çıkarırsanız ileride sinirli ve mutsuz olmasına neden olursunuz. Eve geldiğinizde işinizin ve hayatınızın stresini geride bırakmayı öğrenin.

 • Mutluluğunuzu yansıtın.

Başarılı ebeveyn olmak için çocuğunuza mutluluğu aşılamalısınız. Anne – baba arasında olan ilişki çocuğun ileride karşı cins ile kuracağı ilişki için örnek olduğundan birbirinize hitabınızdan konuşma şeklinize kadar her şeye dikkat etmelisiniz.

 • Eğitimine dikkat edin.

Eğitim ve öğretim çocuklarımızın geleceği için en önemli mevzu. İyi bir eğitim alan çocuklar, istedikleri hayatı kurmakta daha başarılılar. Bu nedenle okulun ve eğitimin ne kadar önemli olduğunu çocuklarınıza anlatın, iyi bir eğitim alması için elinizden geleni yapın.

İyi bir anne baba olmak için çocuklarınızın birey olduğunu ve mutluluğu hak ettiklerini aklınızdan çıkarmayın. Kararlarını ve sorumluluklarını almalarını sağlayın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAnne Sütünü Arttıran Tarifler
Sonraki İçerikAnne ve Baba Olmaya Hazır Mısınız?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here