zeynep gürbüz eşi

Çocukluğum (Ki Hala Büyümedim!)

1985 yılında Doğu Karadeniz’in şirin bir sahil kasabasında dünyaya geldim. Çocukluğum deniz ve çay tarlaları içinde doğayla iç içe geçti. En sevdiğim oyuncaklarım; deniz kabukları, ağaç yaprakları ve çay tohumlarıydı. Yani bir nevi orman okulu mezunuyum.

Eğitimli Anneyim Bu Da Böyle Biline!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliğini ortalama bir dereceyle tamamladım. Yok, birincilikle de  bitirirdim ama,  drama kursları, tiyatro grupları, dans dersleri ve  özel eğitim seminerlerine (Waldorf, Montessori vs.) iştirak ederek, üç beş derste devamsızlık yapmış olabilirim. Anne ve çocuk beslenmesi diye bir ders almışım mesela. Nasıl geçtim, haberim yok. Bu yüzdendir, anne-çocuk aç kaldık ilk zamanlar…

Okulun son yılında, Erasmus’un nimetlerinden faydalanarak Kuzey İrlanda’ya gittim. Queens Universitesi’nde   Erken Çocukluk Eğitimi aldım. Yüksek lisansımı ise İngiliz Dili Eğitimi üzerine yapıyordum. Fakat öğrenim kariyerime evlilik ve çocuk molası verdim.

benim hikayem

 

Öğretmenim Canım Benim Canım Benim

5 yıl Bahçeşehir Koleji’nde anaokulu İngilizce öğretmenliği yaptım. Üniversite dönemi boyunca Montessori yaklaşımına ilgi duyuyordum ve bu alanda kendimi geliştirmek istiyordum. O yüzden bu yaklaşımı benimseyen FMV Işık Okullarına geçiş yapıp “Little Maria” olmaya karar verdim 🙂

Gönül İşlerim

zeynep gürbüz gönül işlerimİlkokul yıllarından beri dansın içinde olan birinin kocayı da dansta bulması şaşırtıcı olmasa gerek 🙂 Eşimle Latin dansları eğitimi aldığımız Depo Dans Cafe’de tanıştık. Ben Türkiye’ye yeni dönmüş, dans gecelerinde fıkır fıkır dans ederken, Orhan Beyimiz İngilizce öğrenip yurt dışında yaşama hayallerindeydi. Özel ders verme bahanesiyle ona bir yanaştım, 8 senedir yakasındayım. İngiltere’ye yerleşme planları yapan zavallı adam, şu günlerde iki çocukla parkta oynayıp, kumdan London Bridge’ler yapıyor. 🙂 İki kelime İngilizce öğrendi mi? Tabi ki hayır.

zeynebin hikayesi

 

Eti pufum Elif ve Su kızım Nehir

2015 ve 2017 doğumlu, iki kız çocuğu annesiyim. Aralarında tam 18 ay var. Hem çocuklarımın ilk yıllarında yanlarında olmak hem de okuluma bir an önce dönebilmek için arayı kısa tuttuk. İyi ki yapmışız. Elif’in hikayesini merak edenler, sizi buraya alalım… Su kızım Nehir’in öyküsünü isteyenler de bu taraftan lütfen…

zeynep gürbüz eşi

Kim Ki Bu Zeynep Gürbüz? Niye Okuyalım Bu Blogu?

zeynep gurbuzDoğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları… 0-6 yaş çocuk gelişimi ve İngilizce dil eğitimi uzmanlık alanım, ama annelikte çok yeniyim. Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Günlük yaşantımıza yakından tanık olacağınız bu blogda; “Mutlu çocuk nasıl yetiştirilir? Montessori nedir ne değildir? Erken yaşta İngilizce nasıl öğretilmeli? Çocuklarla nereye gitmeli?” gibi soruların Zeynepçe cevaplarını bulabilirsiniz. Siz de bildiklerinizi anneler ve anne adaylarıyla paylaşıp, bilmediklerinizi bir kenara not edebilirsiniz.

Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

Tek bir kural var sonra başlıyoruz. Siz bu satırları okurken, (ve ben bu satırları yazarken) bacağımızda dolanıp ilgi bekleyen bir yavrucak varsa, sakince telefonları elimizden bırakıyoruz ve onlarla ilgileniyoruz. Eminim buralarda öğreneceklerimizden çok daha fazlası gizli çocuklarımızda… Keşfetmeye var mısınız?

PAYLAŞ
Önceki İçerikÜnlülerin Çocuklarının İsimleri
Sonraki İçerikMontessori Nedir ─ Eğitim Sisteminin İlkeleri
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here