bebeklere süt ne zaman verilir

Anne sütünü ilk aylarda bırakan ya da hiç almayan bebekler için annelerin doktorlarına sorduğu sorulardan en önemlisi: “Bebeklere normal süt ne zaman verilir?” olmaktadır. İnek sütünün, anne sütünün yerini alabileceğini düşünen anneler, bu yanlış beslenme yoluna başvurmaktadır.

En sık uygulanan yanlış beslenme şekillerinden biri olan inek sütü, bebeğin hayatını kaybetmesine varan ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Doktorların anneleri bilinçlendirmemesi ve inek sütü kullanımının ne zaman başlaması gerektiğinin altını çizmemesi de bu istenmeyen durumlara neden olmaktadır. Bebeklerde inek sütü kullanımı yerine anne sütü eksikliği ya da yokluğu durumunda demir ile zenginleştirilmiş biberon mamaları kullanılmalıdır.

  • Özellikle ilk 1 yıl hiçbir şekilde inek sütü kullanmamak gerekir.

Bebeklere İlk 1 Yıl İnek Sütü Vermenin Zararları

Bebeklere 1 yaşından önce inek sütü vermenin ciddiyetini henüz kavramamış olabilirsiniz. Bir kereden bir şey olmaz, diyor olabilirsiniz. Ancak uzmanlar kesinlikle 1 yaşından önce bebeğinize inek sütü vermemeniz gerektiğini söylüyor. Bunun nedenlerini ise şu şekilde açıklıyorlar:

  • İnek sütünün besin değeri bebekler için yetersizdir.
  • Bebeğin ihtiyaçlarından fazla protein, sodyum, potasyum gibi mineraller içermektedir. Bu da bebeğin böbreklerine hasar verir.
  • İnek sütü C vitamini eksikliği nedeniyle bağırsaklarda kanamaya ve demir eksikliği anemisine yol açar.
  • İlk 1 yıl inek sütü alan bebeklerde solunum yolu hastalıkları ve alerjik rahatsızlıklar görülebilir.
  • İnek sütü bebeğin göz, beyin hücreleri, sinir sistemi gelişiminde rol oynayan Omega-3/ Omega-6 yağlarını içermediği için yetersizdir.
  • İçerdiği yağ nedeniyle sindirimi zordur.
  • İnek sütü bebeklerde D vitamini düşüklüğüne neden olduğu için kemik ve iskelet gelişimi normalin altında olur.

Ayrıca süt ile beslenen çocuklarda ishal, barsak kanaması, alerjik deri döküntüleri, akciğer rahatsızlıkları ile karakterize inek sütü alerjisi görülebilmektedir. Dolayısıyla önerildiği gibi 1 yaşından önce asla bebeklerinize normal süt vermemelisiniz.

Bebeklerde İnek Sütü Kullanımı Nasıl Olur?

Anlaşıldığı üzere bebeklerimize ilk 1 yaşına kadar inek sütü vermiyoruz. Peki sonrasında bebeklere nasıl süt verilir, ne zaman inek sütü içebilirler? Bir de bu sorularına cevabını arayalım.

1 yaşından sonra süt seçimi önemli bir konudur. Çocuklar 12. aydan 15. aya kadar tam süte ihtiyaç duyarlar. Çünkü tam sütte bulunan kolesterol ve yağ çocuğun ihtiyacına uygun olduğu söylenir. Dilerseniz çocuklarınız için güvendiğiniz bir süt markasını tercih edebilirsiniz. Sulandırarak ya da muhallebi yaparak süt tüketimi sağlayabilirsiniz. Meyvelere karıştırarak da çocuklarınıza verebilirsiniz.

Ancak yine de inek sütü, bebeğiniz için elzem bir besin değildir. Onun yerine yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, yumurta, tahin, badem gibi besinlerle gerekli kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

İnek Sütüne Alerjisi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebekler ne zaman inek sütü içebilir sorunuza araştırdığım kadarıyla cevap vermeye çalıştım. Ancak bazı durumlarda bebekleriniz inek sütünü alerjik nedenlerle içemeyebilir, bunu da bilmeniz gerekiyor. İnek sütü alerjisi bebeklerde %2 – 3 oranında görülüyor. 3 yaşına kadar kaybolan bu alerji durumunun başınızı ağrıtmasını istemiyorsanız bebeklerde inek sütü kullanımı için ısrar etmemelisiniz.

İnek sütü alerjisi genellikle kanlı ishal ve kusma şeklinde görüldüğü için hemen müdahale edilmesini sağlayabilirsiniz. Sürekli burun akıntısı ve tıkanıklığı, ciltte yaygın kızarma gibi belirtiler olduğunda da mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktor kontrolünde alerji geçene kadar sadece önerilen şekilde bebeğinizi beslemelisiniz.

Bebeğinizde inek sütü alerjisi görülmesini istemiyorsanız normal süt vermek için acele etmemelisiniz. 1 yaşından sonra, doktorunuz herhangi bir sıkıntı görmezse önerilen şekilde süt ile beslenme sağlayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimin Göbeği Ne Zaman Düşer?
Sonraki İçerikBebek Mamaları Sağlıklı Mı?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here