bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, bakteriyel bir rahatsızlık olarak idrar yolunun herhangi bir kısmını etkilemektedir. Özellikle bebeklere tuvalet alışkanlığının kazandırılması sırasında oluşan idrar yolu enfeksiyonu, yuvaya ya da anaokuluna giden çocuklarda daha sık oluşur.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur diyen anne babalar için yuva çağındaki çocuklarına tuvalete gitme alışkanlıklarını kazandırmaları öğütlenir. Çocuklarımız pek çok nedenle tuvalete gitmeye çekinebilir ve idrarlarını tutabilirler. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu oluşumu muhtemeldir. Aynı zamanda tuvaletlerin temiz olmaması da idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu; enfeksiyonu kabızlık, iştahsızlık, bulantı, kusma, kilo alamama gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bebekler bu şikayetlerini dile getiremeyecekleri için annelerin belirtileri iyi okuması gerekir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

İdrar yolu; idrarı böbrekten mesaneye taşıyan idrar kanallarını, idrarı içinde tutan ve dışarı atan kanalları kapsar. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri, özellikle genital temizliğin yanlış yapılmasından kaynaklanır. Kız bebeklerde daha fazla görülmesinin nedeni de; üretranın kısa olmasıdır. Kabızlık, sonda takılması, işeme bozuklukları, tuvalet eğitimi ve temizlik eksikliği kızlarda ve erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülme oranlarını değiştirmektedir.

Erkek bebeklerde görülen enfeksiyonlar, çoğunlukla bakteri kökenlidir. Erkeklerde sünnet yapılması enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında en güçlüsü bakteriler olsa da bebeklerin genital bölgelerinin sabun vb. malzemelerle temizlenmesi de enfeksiyona neden olmaktadır.

Araştırdığım kadarıyla; kızların %8’i, erkeklerin %2’si çocukluk döneminde en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. 1 yaşından küçük erkek bebeklerinde ise idrar yolu enfeksiyonu daha fazla bir orana sahip. Ancak anneler olarak gerçekten dikkatli olmamız gerekiyor. Eğer idrar yolu enfeksiyonu yaşayan bebeğimizi tedavi ettirmezsek böbreklerinde kalıcı hasara neden olabiliriz.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri her çocukta farklı olsa da en belirgin olanı; bebeğimizin idrarını yaparken ağlamayı ya da canının yandığını belli eden ifadelerde bulunmasıdır. Ayrıca nedeni belli olmayan ateş yükselmeleri de idrar yolu enfeksiyonu kaynaklı olabilir. Bebeğimizin ateşi yükseldiğinde nezle gibi rahatsızlıklara yorduğumuz için yanlış tedavi uygulamamız söz konusu olabilir. Diğer belirtileri de gözlemlemek, göremiyorsak da doktorumuza başvurmak gerekir.

Ayrıca şu belirtiler görülebilir:

 • Ateş
 • Garip kokulu idrar
 • Bulanık veya kanlı idrar
 • Bebekte nedeni belli olmayan devamlı huzursuzluk hali
 • Kusma
 • Yeme reddi
 • İshal

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Key: bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi, idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri gösteren bebeklerimizi hemen doktorumuza götürmemiz gerekiyor. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi genellikle ilaç kullanılarak yapılıyor. Bebeklerimiz 3 ayı doldurduysa ve ciddi bir hastalığı yoksa evde antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Bebeğimizin üst veya alt idrar yollarının ne kadar enfekte olduğuna göre değişiklik gösteriyor. Alt idrar yolları için 3 günlük antibiyotik tedavisi uygulanırken üst için genelde 7 ila 10 gün tedavi yapılıyor.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi sırasında her bebek tablet ya da kapsül yutamıyor elbette. Dolayısıyla bu ilaçları sıvı formda vermemiz gerekiyor. Bebeğimiz 24 saat sonra düzelmeye başlasa da tedaviyi doktorumuzun belirttiği süre boyunca sürdürmemiz gerekiyor. Bazı bebeklerin ise evde tedaviye uygun olmayan enfeksiyonları hastane ortamında tedavi ediliyor.

Bebeklerimizin tekrar idrar yolu enfeksiyonundan muzdarip olmamaları için:

 • Bebeğimizin bol sıvı tükettiğinden emin olmamız gerekiyor.
 • Bebeğimizin kabız olmasını önleyecek meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalarla beslenmesini sağlamamız gerekiyor.
 • Bebeğimizi sık sık emzirmemiz gerekiyor. Anne sütü doğal bir antibiyotik biliyorsunuz ki…
 • Bebeğimizi sık sık ılık suyla yıkamamız gerekiyor. Kız bebeklerimiz için genital bölge temizliğinde sabun ya da şampuan kullanmamamız gerekiyor.
 • Bebeğimizin altını değiştirirken önden arkaya doğru silerek bakteri oluşumunu engellememiz gerekiyor.
 • Bebeklerimize idrar tutmaması gerektiğini öğretmemiz lazım. Düzenli tuvalete çıkma alışkanlığı kazanmalı.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri özellikle biz anneler tarafından önlenebilir. Çocuklarımıza sağlıklı tuvalet temizliği alışkanlığı kazandırmayı ihmal etmeyelim…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeklerde En Sık Görülen 7 Hastalık
Sonraki İçerikBebeklerde Suçiçeği Belirtileri ve Tedavisi
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here