bebekler ne zaman yürür

Bebeklerinizin yürümeye başlaması, sayısız heyecanlarınızdan biri olacaktır. Biberonu kavradı, başını dik tuttu, oturdu, emekledi derken bir de bakmışsınız ki bebeğiniz ayakta duruyor ve yürüyor. Bebeğinizin yürüme zamanı, hayatınız boyunca unutamayacağınız ve çocuğunuz kaç yaşına gelirse gelsin hatırlatacağınız bir anı oluyor. Yine de bu aşamaya gelmeden aklınızda bebekler ne zaman yürür, bebeğim benim gibi erken yürüyecek mi, herhangi bir sorunu var mı gibi endişeli sorularınız olacak elbette.

Bebekler genel olarak anne ve babalarının yürüdükleri zamanda yürümeye başlasalar da 12 – 18 aylar yürüme yaşı olarak kabul ediliyor. Bazı bebekler 12.aydan önce, bazıları ise 18.aydan sonra yürüyebilir. Kaba motor hareketler her bebekte farklı gelişeceği için yürümenin gelişimle ilgisi büyüktür. Yürüme gecikmiş ise diğer gelişim basamaklarına da bakılmalıdır. Konuşma ve anlamada sıkıntısı olan bebeklerin nörolojik problemleri olabilir.

Bebeklerde Yürüme Belirtileri

Bebeklerde yürüme belirtileri olarak ilk önce oturma ve yuvarlanma ile ayakta durma görülür. 9 aylıkken başlayan bu belirtilerden sonra bebekler ilk adımlarını 9- 12 ay arasında atarlar. 14- 15 aylıktan itibaren yürümeyi iyice öğrenmiş olurlar. Bazı bebekler 10- 11 aylıkken yürürken, bazı bebekler henüz cesaretini toplayamadığı için 18 aya kadar yürümeyi erteleyebilirler. Eğer bebeğiniz:

 • Adıyla seslendiğinizde size bakmıyorsa,
 • Etrafındaki nesnelere karşı ilgisizse,
 • Konuşmuyorsa,
 • Oyuncaklarını iki eliyle kontrol edemiyorsa,
 • Tutma ve kavrama çabası yoksa gelişim sorunu yaşadığını ve uzmana danışmanız gerektiğini söylemek gerek.

Ancak tüm bu tepkileri veriyor ancak 18 ayı geçmesine rağmen yürümüyorsa sadece geç yürüyecek diyebiliriz. Geç yürümesinin sebeplerini ise doktorunuzla tartışabilirsiniz.

Bebeklerde genellikle görülen ve yürümeyi geciktiren nedenler:

 • Bebeğin çok hızlı emeklemesinin yürüme hevesini azaltması.
 • Anne ve babanın aşırı korumacı tavrı.
 • Bebeğin fazla kilolu olması.
 • Bebeğin oturduğu yerde sürekli istediklerinin önüne konulması.
 • Nörolojik rahatsızlıklar. (3.ayda başını tutamama, 6.-7.ayda dönmeye başlamama, 8.ayda desteksiz oturamama vb.)

Yukarıda görülen durumlar hem ebeveyn hatası hem de fiziksel nedenlerdir. Bunlardan herhangi birini bebeğinizde yaşamanız halinde doktorunuza danışmanızda fayda var.

Bazı Çocuklar Neden Daha Geç Yürür?

Bebekler ne zaman yürür sorusunun yanında genellikle bebeği hala yürümemiş olan aileler bazı çocuklar neden daha geç yürür sorularına cevap ararlar. Erken yürüyen bebekler ile geç yürüyen bebekler arasında temel fark genellikle fizikseldir. Her çocuğun gelişim ve olgunlaşma dönemi bir olmadığı için 8.ayında emekleyen çocukla 10.ayında emekleyen çocuk aynı anda yürümeyecektir.

Aslında yukarıda belirttiğim nedenler bebeklerde geç yürümenin sebepleri olarak görülebilir. Emekleme konusunda başarılı olan bebeklerin geç yürüyeceği söylenebilir. Aynı zamanda yanlış beslenme nedeniyle gereğinden fazla kilo alan bebekler de yaşıtları ile aynı zamanda yürüyemeyebilir.

Bebeklerde yürüme durumunun önündeki bir diğer engel de ailenin yeteri motivasyonu vermemesidir. Desteklenmeyen ve yürümesi için çaba gösterilmeyen çocuklar da geç yürür.

Geç yürüyen bebekler için en önemli problem de doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası oluşan tıbbi sorunlar, metabolik hastalıklar, kas rahatsızlıkları, beyin felci, prematüre gibi durumlardır. Bu nedenle de bebeklerin erken ya da zamanında yürümesi söz konusu olmayabilir.

Bebeğinizin Yürümesi İçin Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Bebekler ne zaman yürür sorunuza yanıt bulduysanız ancak bebeğiniz hala yürümediyse ve yürümesini engelleyen bir sağlık sorunu yoksa ona biraz destek olmayı deneyebilirsiniz. Bebeklerde yürüme motivasyonu için:

 • Ellerinden tutarak yürümenin nasıl bir şey olduğunu gösterebilirsiniz.
 • Tutunduğu eşyaları sağlamlaştırabilir ve tutunarak ayağa kalkmasını engellememelisiniz.
 • Gün içerisinde çok fazla oturmasına izin vermemeli ve yürüme alıştırmaları yaptırmalısınız.
 • Yürümeyi istemediğinde kızmamalısınız.
 • Ev içerisinde çıplak ayakla ya da kaydırmaz çorapla gezmesine izin vermelisiniz.
 • Ayak sağlığı açısından uygun olmayan küçük ya da büyük ayakkabılar giydirmemelisiniz.
 • Oyuncaklarla ilgisini çekmeli ve oyuncağa ulaşmasını sağlamalısınız.
 • Yürüteci, çocuğun bağımsız hareket etme becerisine olumsuz etki edeceği için kullanmamalısınız.
 • Rahat giysiler giydirmelisiniz ve bezini sıkmamalısınız.

Yürüteç Faydalı Mıdır?

Yürüteç kaç aylıkken kullanılır sorusunu da sık sık soruyoruz maalesef. Ancak uzmanlar yürüteç kullanmanın bebeği yürümeye alıştırmaktan çok hareket becerisini kısıtladığı yönünde uyarılar yapıyorlar. Hatta yürümeyi birkaç hafta geciktirdiğini de söylüyorlar. Dolayısıyla anne ve babalardan kesinlikle yürüteç kullanmamalarını istiyorlar.

Bebeğinizin ne zaman yürüyeceğine kendisinin karar vermesini sağlayın ve ona baskı yapmayın lütfen. Nörolojik bir problemi yoksa sabredin, yürümeye teşvik edin, elbet yürüyecek…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğim Diş Çıkarıyor Ne Yapmalıyım?
Sonraki İçerikAna Kucağı Ne Zaman Kullanılır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here