bebekle uçağa binebilir miyiz

Seyahat etmeyi ailecek çok seviyoruz. İki çocuklu olmak bile engel olmuyor gezi planlarımıza. Bence tatillerin en çekilmez kısmı havalimanı kısmı…  Korkutmak gibi olmasın ama bebekle uçak yolculuğundan daha zor bir şey varsa o da iki bebekle uçak yolculuğu… Ben iki bebekle gerçekleştirdiğimiz son uçak seyahatimden sonra kendimi bu konuda uzmanlaşmış kabul ediyorum.

Geçtiğimiz bayram uçuş saatine 3 saat kala tatile gitmeye karar verdik. 1 saat içerisinde bavulları hazırlayıp, kızları doyurup yola çıktık. Ben normalde kendimi bile hazırlayamam bir saat içinde. “Kesin çocuklardan birini evde unuturum.” dedim ama neyse ki eksiksiz bir şekilde yola koyulduk. İki büyük bavul, iki bebek arabası ve oto koltuğuyla otoparktan havalimanına giriş yapmak zor olacaktı.

Biz de Garanti Bonuslulara özel Port Vale sisteminden yararlandık.  Havalimanı girişinde arabayı valeye bırakıp sadece bebek arabaları ve uçak çantamızla giriş yaptık.  Ben içerde çocuklarla beklerken eşim kapının önünde bekletilen arabaya geri dönüp kalan eşyaları getirdi. Check-in işlemlerini tamamlayıp yüklerimizden de kurtulduktan sonra bizim için tatil başlamış oldu.

Aslında havayolu seyahatine uygun hazırlık, pratik hareket etmek ve uçak içerisinde zaman yönetimini sağlamakla, bu işi olabilecek en kolay hale getirmek mümkün. Aşağıda kendi deneyimlerimden yararlanarak yolculuk sürecinde işinize yarayabilecek küçük detaylardan bahsedeceğim. Bakalım bebekle uçağa binmek nasılmış…

Rezervasyon ve Bilet İşlemleri

 • Eğer çocuklarınız 2 yaşın altında ise bebek sınıfına giriyor ve kucakta seyahat edebiliyor. Bazı yerlerde bebek yolculara bilet düzenlenmediğini okumuştum. Ama biz yurtiçi seyahatlerimizde bebek başına ortalama 35-50 TL arasında ücretler ödedik.
 • Bebeğiniz pusetiyle yanınızda seyahat etsin istiyorsanız da ayrıca koltuk satın almanız gerekiyor. THY uçuşlarında şansınıza boş koltuk varsa ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.
 • 2-12 yaş grubu çocuklar için ayrı bilet düzenlenmesi gerekiyor. “Ay benim çocuğum minyon zaten kucakta gelir.” pazarlığı yapamıyoruz.
 • Diyelim ki hamilesiniz; doğum yaptıktan sonraki bir tarihe bilet düzenlemek istediniz. Doğmamış çocuğun TC kimlik nosu olamayacağından kendi biletinizi satın alıyorsunuz. Uçuş günü geldiğinde havalimanındaki bilet satış noktalarından bebeğinize bilet alıyorsunuz.
 • Benim gibi iki bebekle seyahat edenler için iki yetişkin refakatçı olması zorunlu. Zaten iki bebekle tek başına seyahat edebilecek cengaver annelere “Üstün analık madalyası” filan vermek lazım. Çocuklarla uçağa binmek gerçekten zor.
 • Uçak bileti satın alırken uçuş saatini çocuğunuzun durumuna göre seçmek iyi olacaktır. Örneğin; “Bana annemin kucağı olsun. Neresi olsa kıvrılır uyurum.” bebekleri için uçuş saati uyku saatine denk getirilebilir. Elif gibi “ Yatağım olmadan asla.” bebekleri içinse uyanık olacağı saatler tercih edilebilir.

Yolculuk Hazırlığı

 • Kendiniz için “Az çoktur.” felsefesiyle hazırlık yaparken, çocuklar için “ Her şeyin fazlası YARAR.” diyerek valiz hazırlayın. Unutmayın çocukla uçağa binmek macerasında valiz sayısı arttıkça güvenlik geçişleri bir o kadar daha zorlaşıyor. Yolculuk öncesi – sonrası araba yolculuklarında bagaja sığmak imkansızlaşıp, bebek arabasının tekerlekleri ağzınıza giriveriyor. (Benden söylemesi…)
 • Uçak içerisindeki ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir yolculuk çantası hazırlayın. Benim günlük bakım çantamda olduğu gibi, uçak çantamda da her şey bez torbalarda gruplara ayrılır. Bebek bezi torbası, kılık kıyafet torbası, oyuncak torbası şeklinde gruplayacağınız çantanızda aradığınızı çok daha rahat bulabilir, dar alanda büyük işler başarabilirsiniz. Bebekle uçak yolculuğu yapmadan önce her türlü soruna hazır olun…
 • Çocukları uçak seyahati için hazırlarken rahat kıyafetler giydirmek çok önemli. Bir de uçak içi ve apronda ani ısı değişikliklerine maruz kaldıklarından çocukları kat kat giydirmek iyi oluyor.
 • Anlayacak yaşta olsun olmasın çocuklarımıza bir yolculuğa çıkacağımızdan bahsetmek gerekiyor. Ben bir keresinde valiz hazırlama sürecine Elif’i dahil edeyim dedim. Ben bebeklerin uçağa binmesi ve nasıl bir yolculuk geçirileceğinden, uçakta duyacağımız seslere, göreceğimiz araçlara kadar eğlenceli bir anlatım yaparken Elif Hanım valizin içindekileri her yere saçmaya başladı. Herhalde çok aşırı eğlenmiş olacağım ki kendime: “Gir Zeynep şu valizin içine. Yolculuk bitip havuz başına geldiğinde açsın çıkarsınlar seni.” deyip durdum. O gün bugündür seyahat sohbeti kısmını havalimanına giderken yolda hallediyorum.

Havalimanı Güvenlik Geçişi

Bebekler uçağa binebilir mi diyen anneler bu soruya kendi çocuklarının kişiliğine göre karar versinler diyebilirim. Bazı çocuklar yolculuklarda canavara dönüşebiliyor.

 • Araba koltuğu, valizler, bebek arabalarından oluşan bir tonluk bagajınız varsa tavsiyem önce çocuklar ve kadınlar. Siz emniyetli bir yere geçtikten sonra da babalar arabaya geri dönüp bagajları alabilir. (Canım babalar; spor salonlarında o kasları “Güzel kızlara eklesin.” diye yaptıklarını düşünüyorlardı. Geldikleri nokta bebek arabası, oto koltuğu taşımak…)
 • Güvenlik geçişinde hiç sevmediğim şey pusette uyuyan çocuğun uyandırılması. Pusetin güvenlik cihazından geçmesi gerekiyor. Bu sırada siz de güvenlik kapısından geçeceğiniz için, bebeğinizi güvenlik görevlilerine teslime etmeniz isteniyor. Benim karşılaştığım görevliler bebek konusunda çok temkinli ve güler yüzlü olsalar da yaptıkları iş gereği çok fazla insanla temas halindeler. Bu sebeple bebek kucaklama işi için farklı bir yol izliyorum. Bebeği kendim kucaklayıp puset ve çantamın güvenlik cihazından geçmesini bekliyorum. Puset çıktıktan sonra güvenlik kapısının yanından geçip bebeği pusete koyuyorum. Çanta, puset içindeki bebeğimi hemen bant sonundaki masada güvenlik görevlilerine emanet edip güvenlikten geçiyorum. (Havalimanı şıklığı benim en son dert edeceğim şey olduğundan takı, toka, kemer kullanmıyorum. Tek aşamada geçiyorum her seferinde.) Diğer türlü bebekle uçağa binmek daha büyük dert oluyor.

Check-In İşlemleri

 • Bebekle uçak yolculuğu yaparken bu noktada yolculuk kaynaklı stresinizi bir yana bırakıp dünyanın en güler yüzlü, en esprili annesi olmanız gerekiyor. Görevli personelle arayı iyi tutarak uçak içi konforunuzu arttırmanız mümkün.
 • Normal şartlarda bebekli yolculara cam kenarı koltuk veriliyor. Bu da bebeğin sıkıldığı durumlarda koridorda dolaşma seçeneğinizi zorlaştırıyor. Eğer yanınızda biriyle seyahat ediyorsanız görevli personelden aradaki koltuğu bloke etmelerini rica edebilirsiniz. Uçak doluluk oranına göre böyle güzellikler yapabiliyorlar.
 • Benim gibi iki bebekle seyahat edenlere duyurulur: Business class sınıfı uçuşlarda eğer yan yana iki koltuk varsa oh ailecek yayılırız diyemiyoruz. Güvenlik kuralları gereği bir sıraya sadece bir bebek kabul ediliyor. Check in sırasında en azından koridorun karşılıklı sıralarında oturabilmeyi talep edebilirsiniz. Üzülmeyin check-in sırasında yapamazsanız bile uçuş personelleri bir güzellik yapacaktır.
 • THY uçuşlarında bebek arabası, bebek yatağı, oto koltuğu gibi bagajlarınız kilo kontenjanına takılmıyor. Bu bagajlar ayrı bir bölümden teslim alınıp uçağa götürülüyor. (Güya daha hassas malzemeler oldukları için farklı şekilde taşıyorlarmış. Ama siz yine de olası hasarlara hazırlıklı olun. Eğer hasar oluşursa da mutlaka ilgili birime bildirin. Bagaj beklerken tanık olmuştum. Kadın yeni aldığı puseti taşıma esnasında yırtıldığı için şikayetçi oldu. Pusetin ederi kadar para iadesi aldı.) Çocuklarla uçağa binmek isterken bir de diğer masraflarla uğraşmayın.
 • Türkiye’de bebek arabalarıyla uçağa kadar gitmek mümkün. Eğer arabanızı check-in sırasında bagaja vermek istemiyorsanız size bir naylon torba veriyorlar. Arabanızla uçak kapısına kadar girip, kapının önünde arabayı katlayıp poşete koyuyorsunuz. Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız, ya çocuğu tanımadığınız kimselere teslim edip arabanızı toplayacaksınız, ya da çocuğu kucaklayıp oradaki personele arabanın katlanışını tarif edeceksiniz. ( Ben daha tek seferde yapabilen personele rastlamadım.) Baston pusetli anneleri tenzih ediyorum. Onlar zaten çoktan çocuk kucağında puset katlamada uzmanlaşmışlardır.

Uçağa Gidiş

 • Bebekle uçak yolculuğu sırasında check-in işlemleri tamamlandığında muhtemelen bir bebek, bir araba ve bakım çantasıyla yola devam edeceksiniz. İkinci güvenliği de: “Çocuğu bi tutar mısınız? Arabam nerde? Dur biletleri şuraya koymuştum. Ayyy evladım bilet ağza sokulmaz. Kusura bakmayın bizimki diş çıkarıyo biletin yarısını yemiş.” diyaloglarıyla geçtikten sonra uçağa binmeye hazır hale geleceksiniz.
 • Uçağa gidişte bebekli yolculara öncelik tanındığını okumuştum. Ama bizzat böyle bir durumdan faydalanmışlığım yok. Eğer gerçekten böyle bir öncelik varsa bile kullanmamanızı tavsiye ederim. Uçağa erken gideceksiniz de ne olacak? Gideceğiniz yere daha mı erken varacaksınız? Hayır. Bebekle daracık koltukta vakit geçirmek sorunda kalacaksınız. Benim çocuksuz seyahat döneminden gözlemlediğim; bebekler uçağa yerleşme sürecindeki o karmaşa sırasında çok ağlıyorlar. O zaman uçağa son binenlerden olmak en iyisi.
 • Yardım istemekten çekinmeyin. Özellikle bebek arabasının teslimi sırasında…

Uçakta

 • Bebeğiniz -puset için ayrıca koltuk satın aldıysanız bile- kalkış ve inişlerde kucağınızda oluyor. Uçuş ekibi tarafından verilen bebek emniyet kemerini kendi kemerinize bağlıyorsunuz. Kalkış sonrası ikaz ışıklarını takip ederek kemer açılabilir yönergesinden sonra bebeği pusete koyabiliyorsunuz.
 • Uçak yolculuklarının en önemli problemlerinden biri kalkış ve inişler esnasındaki kulak tıkanıklığı durumu. Biz yetişkinler yutkunarak, ağzımızı geniş açarak ya da sakız çiğneyerek bunun önüne geçebiliyoruz ama bebeklerimiz bu süreçte güçlük çekiyorlar. Eğer emziren bir anneyseniz kalkış ve inişlerde emzirmek en iyi çözümlerden birisi. Hem çocuğu sakinleştiriyor hem de kulak tıkanıklığı durumunu önlüyor. Emzirmek dışında biberon ya da emzik vermek de etkili.
 • Bebeklerle uçak yolculuğu sırasında uzun uçuşlarda sıvı kaybını önlemek için de emzirmek ya da su içirmek (uygun yaştaki çocuğa) öneriliyor.
 • Yaşı uygun çocuklar için favori atıştırmalıklarını da yanınızda bulundurabilirsiniz.
 • Uçak içerisinde klimalar ortamı haddinden fazla soğutabiliyor. Enfeksiyonların yayılma riskine karşı önlemdir diye düşünsem de titremekten kendimi alamıyorum. Bu yüzden yanınızda hırka ceket gibi kıyafetler bulundurun. Hatta uçak kalkmadan sınırlı sayıdaki battaniyelerden de bir adet talep edin.
 • Bebekle uçağa binebilir miyiz diyenler için ayrıca; “Acaba benim çocuğum ağlar mı?” diye gerilim yapmak işleri olduğundan daha zor hale getiriyor. Olumsuz enerji aynen çocuğa aktarılıyor. Çocuğun ağlaması onu “problem çocuk” yapmadığı gibi bizi “yetersiz anne” de yapmıyor. Siz çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarını karşılayıp,  uçak içerisinde keyifli vakit geçirebilmesi için olanaklar sunun. Her şeye rağmen ağlayacağı varsa ağlayacak. “Keep calm. Play games.”
 • Bakım çantasının içerisinde oyuncak bulundurmayı önermiştim. Ben genellikle yeni bir oyuncak ya da uzun zamandır oynamadığı oyuncakları sunuyorum.
 • Çocuklarla uçağa binmek için yanınıza aldığınız oyuncaklar bir yere kadar sizi götürecektir ama özellikle uzun uçuşlarda daha fazlasına ihtiyaç var. Uçakta çocuğu oyalayabilmek için uyguladıklarım… – Uçaktaki dergileri incelemek. Dedektifçilik oynayıp dergideki bebek resimleri, hayvan resimleri, yiyecekler gibi ilgilerini çekecek görselleri bulma oyunu oynayabilirsiniz. – Yanınızda kuru boya ve kağıt varsa “Uçak penceremden görünenler” resmi yapabilirsiniz. – Uçak logosu bulma oyunu: Uçağın içerisinde kim daha fazla logo bulacak bakalım. (Bu oyun uçağa gitmeden önce havalimanında beklerken de keyifli oluyor.) – Uçak yolculuğunu konu alan hikaye oluşturabilirsiniz. (Hikayenizde gerilim olsun diye uçağı düşürmeyin de) – Kağıttan uçak yapıp uçak yolculuğunu canlandırabilirsiniz. – Okuma yazma bilen çocuklarla klasik “isim şehir” ya da “SOS” oyunu gibi oyunlar oynayabilirsiniz. – Taş kağıt makas her zaman her yerde favori oyunlarımdan. Uçakta da iş görür. – Yarısını tamamlama etkinliği: Bir kağıdı ortadan ikiye bölüp bir görselin yarısını çizin. (Yarım kelebek, yarım araba gibi) Görselin diğer yarısını çocuğunuz tamamlasın. -Parmak oyunları dağarcığınızı geliştirmenizde yarar var. Uçakta en küçük çocukları bile etkiler. -Kız anneleri yanınızda mini lastik tokalardan var mı? Yaşadınız. Ben hazırlıksız çıktığımız bir uçak yolculuğunda Elif’in tokalarını ortaya koymuştum. Yol boyunca o tokaları tek tek benim parmaklarıma geçirip yüzük yaptı. Tam 40 dakika oyalandı. Bir sonraki yolculukta tokaları geçirebileceği bir silindir çubuk da aldım yanıma. ( Uçakta da mı montessori yok artık! ) -Ben Elifle her uçak yolculuğumuzda hem yutkunmayı teşvik etmek hem de eğlenceli vakit geçirmek adına basit yönergeli taklit oyunları oynuyorum. “Sesi kısılmış aslan nasıl kükrer?”, “Köpek balığı doğum gününde balık pastasını hammm diye yemiş.”, “Timsah ağzını nasıl açar?”  .. ( Evet aslanın sesi kısılmış. Uçağın ortasında çılgınlar gibi kükreyen bir aslanla mücadele etmek istemiyorum.)

İnişe Geçiyoruz

 • İniş için alçalmaya başladığınızda da kulak tıkanıklığı problemi olabileceğinden yukarıda bahsettiğim önlemlerden yararlanabilirsiniz
 • Uçak yere indikten sonra hiç acele etmenize gerek yok. Uçağı son terkedenlerden olmanızı tavsiye ederim. Eğer bebek arabasını uçaktan teslim alacaksanız bir süre beklemeniz gerekebiliyor. Bu süreyi uçağın içerisinde geçirmek daha kolay oluyor.
 • Uçağı terk etmeden önce son bir kez arkanıza bakmakta yarar var. Emzik, biberon, cep telefonu ve oyuncak parçaları bir yerlere sıkışıp kalabiliyor.
 • Bagajınızı da teslim aldıktan sonra size gittiğiniz yerin keyfini çıkarmak kalıyor.

Bebekle uçak yolculuğu ve yapmanız gerekenleri en ince ayrıntısına kadar detaylandırmaya çalıştım. Sizin için dileğim; 40 kiloluk bavulunuz kuş gibi hafif gelsin. Yan gelip yayılın diye yan koltuğunuz boş olsun. Bebeleriniz uçak motorunun sesini duyar duymaz mışıl mışıl uyusun. Bitmeyen tatilleriniz olsun inşallah… 🙂

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocukların İzleyebileceği Çizgi Filmler
Sonraki İçerikÇocuklarınızla Gitmeniz Gereken 10 Müze
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here