bebek odası karyola seçimi

Cicili bicili bebek odalarından birine sahip olup , bu odalara kafayı takmış durumdayım. Bir montessori eğitmeni olarak ben nasıl oldu da böyle bir oda  seçimi yaptım bilmiyorum ama bebek arabası alırken düşündüğümün yüzde biri kadar düşünseydim şimdi size örnek bir montessori çocuk odası nasıl düzenlenir onu anlatırdım. Kahrolsun kapitalizm… Cicili bicili reklamların, süslü püslü mağazaların kurbanı oldum…

Aramızda halen ciciş bebek odası düzenlemeyi düşünenler varsa, onlar için kullandığım mobilyaların avantaj ve dezavantajlarını yazayım.

Büyüyen Karyola

Olumlu Yönleri:

 • Adı üstünde ihtiyaca göre büyütülerek 180 cm boyutunda bir yatağa dönüşebiliyor. Uzun süre yatak masrafı çıkarmıyor.
 • Farklı model, renk ve konseptleriyle görsel olarak çok seçenek sunuyor.
 • Çekmeceleri ve alt bazasıyla çok eşya saklama olanağı sürüyor.Alt bazası yatak olarak kullanılan modelleri de mevcut.
 • Sallanır modelleri kullanışlı olabiliyor.

Olumsuz Yönleri:

 • Ebatları büyük olduğu için çok yer kaplıyor.
 • Satın aldıktan sonra evinize gelmesi uzun sürebiliyor.
 • Çocuk yatağı dediğin temel olarak çocuğun uykusu geldiğinde kendi imkanlarıyla ulaşabileceği yükseklikte olması gerekiyor. Ne yazık ki büyüyen karyolalar bu felsefeye uygun üretilmiyor. Özellikle uyku eğitimi sürecinde -yatır kaldır- yaparken bel ağrılarına davetiye çıkarıyor.
 • Fiyatları diğer yataklara göre daha pahalı. Öyle ki değişiklik yapmak istediğinizde verdiğiniz paraya acıyıp “Neyse canım o kadar da kullanışsız değil aslında” deyip kullanmaya devam ediyorsunuz.

Park Yatak

Olumlu yönleri:

 • Kurulumu ve yer değiştirmesi oldukça pratik
 • Fazla yer kaplamıyor.
 • Seyahatlerde yanınızda götürebiliyorsunuz. (Yazlıkta ve annemlerde kullanıyorum.)
 • Sallanan modelleri hayat kurtarıyor
 • Fiyatı daha ekonomik
 • Yenidoğan ve bebeklik döneminde daha üstte konumlandırıp gereksiz eğilip kalkmanın önüne geçiliyor. Çocuk ayaklandığında yatağı altta konumlandırabiliyorsunuz.
 • Alttan fermuarlı modelini Elif çok sevdi. İstediğinde oyun olsun diye girip çıkıyor. Uykusu geldiğinde girip uyuduğu gün bayram edeceğim.

Olumsuz Yönleri:

Park yatakların malzeme kalitesi oldukça düşük ve sağlıksız.   Bence en kalitelisi bile kokuyor. özellikle yaz aylarında asla güneş gören yerde bırakılmamalı. Kişisel fikrim; uzun süreli kullanımlar için tercih etmemeli..

Sepet Beşik

Olumlu Özellikleri:

 • Çok ama çok romantik görünümdeler ( Sırf bu yüzden aldım)
 • Sallanabilir olduğu için bebeği sakinleştirmede ideal ( Ben sallamaya alıştırmayacağım diyen anneleri gözlerinden öperim)
 • Boyutları küçük yer kaplamıyor.
 • Ahşap olanları gayet sağlıklı.

Olumsuz Özellikleri:

0-12 ay kullanıma uygun denilse de en geç sekizinci ayda büyük yatağa geçiş yapmak gerekiyor. Bebek hareketlenmeye başladıkça kol bacak yataktan dışarı çıkıyor.

Montessori Yatağı

Piyasada Montessori yatağı olarak tasarlanmış çılgın fiyatlı bir çok çeşidi olsa da benim bahsettiğim tam olarak çocuğun yetişkinden destek almaksızın ulaşabileceği yükseklikte, her hangi bir erişim kısıtlaması bulunmayan basit bir yatak… Bu bir yer yatağı olabileceği gibi, alçak bir karyola da olabilir.   Ben memlekette böyle bir yatak tercihi yaptım ama Elif’in uyku düzeni halen oturmadığından amacına uygun olmadı.  Yatağında kalması için sürekli fiziksel temas kurmam gerekti. Baktım iş Montessori yatağında ayakta sallamaya doğru gidecek… Hemen bu gidişata dur deyip park yatağa döndüm.

Ama uykuyla sorunu olmayan çocuklar için şiddetle tavsiye ederim.

Olumlu Yönleri:

 • Çocuğa bağımsız hareket edebilme becerisi kazandırır
 • Amatörce de olsa yatak toplama alışkanlığı kazanmasına olanak sağlar
 • Başarma duygusunu geliştirir
 • Düşme tehlikesini ortadan kaldırır
 • Sabah uyandığında ‘anne’ alarmı vermeden önce kendi kendine vakit geçirmesine olanak sağlar. (Eğer uyku eğitiminize sabah yatak toplama alışkanlığını da eklerseniz tadından yenmez. )

Dikkat Edilmesi Gereken Yönleri:

 • Gecenin bir yarısı çocuğunuzu oyuncaklarıyla yatağında oynarken bulabilirsiniz. Süreç iyi yönetilmezse fazla bağımsız takılıp her fırsatta sizin yatak odanıza da dalabilir.
 • Görsel olarak tatmin etmeyebilir. ( Benim gözüme gayet hoş görünüyor nedense)
 • Evcil hayvanı olan ailelerde uyuyan bebeği uyandırma durumları olabilir.
 • Odasında yatak dışındaki olası tehlikeli durumların önlemi alınması gerekir. Tırmanıp uzanabileceği ilaç, krem vs. bulunmamalıdır.

Emzirme Sandalyesi

Ben alışveriş sırasında hiç denemeden almıştım sırf gözüme hoş göründüğü için. Hani şu sevimli bebek odası takımlarının vazgeçilmez emzirme sandalyesi modeli var ya. Önünde ayak uzatma düzeneği de olan.. işte tam da onlardan aldım. Ama Elif’i kucağıma alıp rahat rahat emziremedim. Keşke görünüşü kadar rahatlığı da düşünülseymiş.

İlla emzirme sandalyem olsun diyorsanız size mobilyacılardaki tv koltuğu modellerini denemenizi  şiddetle öneririm. Zira emzirme döneminden bittikten sonra salonunuzda da kullanabilirsiniz.

Alt Değiştirme Ünitesi

Ben Ikea’nın alt değiştirme masasını tercih ettim. Anneme göre hiç gerek yoktu. Bebeğin altını her yerde değiştirebilirdim. Ama bence uykuyu kendi yatağında, yemeği mama sandalyesinde yemesi ne kadar önemliyse ev içinde altını da hep aynı yerde değiştirmesi o kadar önemli.  Bu yüzden Elif’in bakımı dokuz aya kadar hep alt değiştirme masasında yapıldı. Sonra çok hareketlenip düşme tehlikeleri atlattığından yere transfer olduk. Ama öyle gelişigüzel değil. mutlaka alt değiştirme örtüsü açıldı. Malzemeler belli bir düzenle yerleştirildi ve temizlik tamamlandı.

Alt değiştirme masaları hem sizi düzene sokma açısından, hem ekstra kullanım alanı yaratma açısından olumlu, düşme tehlikesi yaratabileceğinden olumsuz olarak düşünülebilir.

Özetle;  alt değiştirme masası olmazsa olmaz değil. Ama alt değiştirmede belirli bir düzen şart.

Bebek Odası Halısı

O kadar cicili oda kurunca, üstünde isim yazan balerinli beyaz halı yaptırmazsam olmazdı tabii… Görüntüsü dışında olumlu bir özellik bile sayamam. Çocuk büyümeye başladıkça o beyaz halı  ne hallere geliyor hayal bile edemezsiniz. Alerji yapmıyor demelerine bakmayın. Ne zaman halıya otursam hapşırma krizine giriyorum. Bu yüzden artık odamızda halı yok. Unigonun oyun halılarından almayı düşündüm ama fazla renkli oluşu dikkat dağıtıcı olduğundan beni cezbetmedi. Süse püse kanmam artık Sadelik esas.

Makinada yıkayabileceğim kilim tarzı sade bir halı arayışındayım. İkea’da bir tane gözüme kestirdim. Varsa öneriniz paylaşırsanız sevinirim.

Bebek Odası Gardırop

Sevimli bebek odası alırken kanmadığım bir şey varsa o da o ciciş gardıroplar oldu. Ekstra bir odam olmadığından, çocuk odası  gerektiğinde hem bir misafir odası, hem de ütü masası, ütü vs. koyabileceğim bir ardiye olabilmeliydi. Bende üstün çizim yeteneklerime (çizittiririk diyelim)  güvenerek bir dolap tasarladım. Dolabın sağ bölümü ütü masası, ütü ve nevresimleri alabilecek kilitli bir bölme yaptırdım. Çocuklar bu bölüme erişemiyorlar. Sol tarafta ise dolap görünümlü açılır kapanır bir yatak mevcut. ortadaki bölüm çocukların… Çekmecelere uzanıp çorap, pantolon gibi kıyafetleri alabiliyorlar.  Ama elbiselere kısıtlı erişim var.

Ben O çok özenerek yaptırılan montessori giysi stantlarının dekor amacından öteye gidebildiğini düşünmüyorum. Bu konuda biraz gerçekçi davrandım. Her dakika kıyafet değiştirmesini istiyor muyum? Hayır. Açıkta elbise ayakkabı istiyor muyum? Hayır. O zaman penyeler ulaşabilecekleri çekmeceye, ciciler yukarı askıya…

Elif 12 aylıktan beri kendi kendine kıyafet giymeyi deneyimliyor. Videolardan takip edenler bilir çorap, ayakkabı ve taytını kendisi seçip giyiyor.(18 aydan itibaren)  Çekmeceleri açamadığı dönemde kapaklı bir sepete sevdiği kıyafetleri koyup ulaşabileceği yere koyardım. Ordan seçip giyinirdi.

Demekki neymişşşş? Her şeyiniz montessori şeysi olmasa da olurmuş. Önemli olan niyetmiş… Felsefeden uzaklaşmadan gerekli düzenlemeleri yapabilmekmiş.

Oyuncak ve Materyal Düzeni

Odada en zorlandığım şeylerden biri oyuncakların düzenini sağlamak oldu. Bizim çocuk odası küçük olduğundan ben var olan Ikea kütüphanemi oyuncak dolabına dönüştürdüm. Rafları Legolar, yapbozlar, evcilik oyuncakları şeklinde grupladım. İlk zamanlar Elif yerlerini kolay bulabilsin diye resimli kartlar hazırlamıştım. Lego resmini gördüğü yere legolarını koyuyordu. Artık ihtiyaç duymuyor hepsinin yerini biliyor.( Ama artık toplamamakta ısrar ediyor. Yaşıtlarından oyuncakların istendiğinde toplanmayabildiğini öğrendi. Neyse bu apayrı bir post konusu)

Benim idareten kullandığım kütüphane yüksek olduğundan kazalara davetiye çıkarabiliyor. Ama İKEA modüler kitaplık ve oyuncak saklama sistemi çocuk odalarını düzenlemek için harika çözümler sunuyor. Yeri geniş olanların göz atmasını öneririm.

Kitaplık

Elif’in en çok vakit geçirdiği şeyler arasında kitapları geldiğinden kitaplık olmazsa olmazlarımızdan… Oyuncak dolabının raflarını kitaplık olarak kullandığımız gibi yer darlığımdan ötürü gardırop kapağına tasarladığım kitaplıktan da faydalanıyoruz.

Yer sorunum yok diyenlere çocuk boyutunda kitaplıklar da öneririm. Önüne bir minder ya da kilim atıp keyifli bir okuma köşesi oluşturabilirsiniz.

Bebek odası hazırlarken yaşadıklarım ve deneyip gözlemlediklerim bunlar. Bebeğiniz için en iyisini öğrenmek için deneme yanılma yöntemini kullanın. Sizin çok iyi sandığınız eşyalar hayal kırıklığına uğramanıza neden olabiliyor, burun kıvırdıklarınız ise gerçekten güzel çıkabiliyor. İçinizde kalmasın, alın deneyin, olmadı değiştirin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebek Bakım Çantası – Hangisini Seçeceğiz?
Sonraki İçerikSTOKKE Xplory Bebek Arabası
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here