bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır

Hamile olduğumuzu öğrenir öğrenmez ilk aklımıza gelenlerden biri de bebeğimizin odasını nasıl dekore edeceğimizdir. Daha cinsiyetini öğrenmeden bile ne alacağımızı belirlemeye başlarız. Bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, ne nerden alınır gibi sorularımızın cevaplarını internette ve dergilerde aramaya başlarız. Evet, çok haklıyız. Bebek odası ve mobilyaları en mükemmeli olmalı. Aynı zamanda güvenli ve sağlıklı! Peki, bebek odasını hayalimizdeki gibi hazırlamak için ne yapmalıyız? Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı? Sizinle biraz deneyimlerimi paylaşayım…

Size Yakın Olsun

Bebek odası nasıl dekore edilir sorumuzu yanıtlamadan önce bebek odasının nerede olması gerektiğine karar verelim. Bebek odası, ebeveyn odasına yakın olmalıdır. Annenin bebeğinin sesini duyabileceği ve ona hemen ulaşabileceği yerde bulunmalıdır. Bebek için ayrı oda planlamak ve tek başına uyumaya alıştırmak ileride sorun çıkmasını önleyecektir.

Duvar Renkleri

Bebek odasını anneye yakın olarak seçtikten sonra duvar rengini belirlemekle işe başlayabiliriz. Renk seçmek ve karar vermek, bebeğiniz doğana kadar boyanın iyice kuruması ve kokusunun uzaklaşması için önemlidir. Bebek odası hazırlama aşamasında kızlar için pembe, erkekler için mavi duvar boyaları tercih edilir. Ancak bu renkler birçok uzmana göre huzursuzluk veren renklerdir. Kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkler ile yeşil, mavi ve menekşe rengi gibi soğuk renklerin kullanılması daha uygun görülmektedir. Birbirine uyumlu iki ya da üç renk kullanarak bebek odası dekorasyonu yapabilirsiniz.

Mobilyalar

Bebek odalarının en önemli eşyaları mobilyalar şüphesiz. Bebek odası nasıl hazırlanır dediğimizde duvar renklerine veya temasına uygun mobilyaları, öncelikli olarak seçmeliyiz. Bebeğin beşiği, dolabı, şifonyeri, lambası vb. eşyalarını yavaş yavaş şekillendirmeye başlamalıyız. Perdeleri de duvar ve mobilya renklerine uyumlu olacak şekilde seçebiliriz.

Bebek odası hazırlama sürecinde sağlığa zararlı maddeler içermeyen ve özel olarak bebek odaları için üretilen mobilyaları satın almalısınız. Ayrıca sivri köşeleri olan mobilyaları seçmemeli,  ürünlerin kanserojen madde içermemesine dikkat etmeli ve bebek odası mobilyası alırken acele etmemelisiniz.

Bebek Dolapları

Bebek odası nasıl olmalı diyen anneler için olmazsa olmaz bebek dolaplarından bahsetmek istiyorum. Hem aldığımız hem de hediye gelecek olan bebek kıyafetleri ve eşyalarını organize edeceğimiz bir dolaba ihtiyacımız var. Giysi dolabı dışında ileride de kullanabileceğimiz bir şifonyer, raflar ve kutular satın alabiliriz. Bebek yatağının yanına koyacağımız bir şifonyer, çocuğumuzun altını değiştirirken ya da banyo sonrası yeni kıyafetlerini giydirirken işimizi kolaylaştıracak.

Tüm Renkler Sizin

Yıllardır klasikleşen; “mavi erkek, pembe kız rengidir.” algısı son yıllarda yıkıldı çok şükür. Artık anneler ve babalar olarak bizim sözümüz geçiyor. Bebeğimizin mobilyalarını dilediğimiz renklerde seçebiliyoruz. Duvarlar sarı ise beyaz ya da kontrast renkler seçebiliyoruz. Yeşil ise zıt tonlarda birkaç tablo kullanabiliyoruz. Bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır diye düşünen anneler için en iyi tavsiyem; özgür davranmaları yönünde olacak.

Dönenceler

Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı diyenler için hem beşiğin üzerinde oldukça şık duran hem de bebeğinizin oyalanması ve zeka gelişimi için oldukça iş gören dönencelerden de satın alabilirsiniz. Müzikli olanlar bebeklerin ayrıca ilgisini çekiyor.

Bebek Odası Zemini ve Halılar

Bebekleriniz için hazırladığınız odanın zararlı olan her şeyden uzak tutulması gerekiyor. Dolayısıyla halı seçerken ilk dikkat edeceğiniz şey toz tutmaması ve alerjik rahatsızlıklara neden olmamasıdır. Emeklemeye başladığı zamanlarda mikroplarla tanışmaması için halılarımızın kolay temizlenebilen, toz tutmayan ve mikrop barındırmayan türden olması gerekiyor. Bebeğinizin alerjisi varsa, zemin konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Duvar Dövmeleri

Duvar dövmeleri son yıllarda oldukça moda! Bebek odası nasıl dekore edilir diyen annelere yaratıcı bir çözüm oluyor duvar dövmeleri. Göze hoş gelen duvar dövmeleri, duvarlarınızı boyamanıza bile gerek bırakmayacak. Mobilyalarınızın renklerine uyumlu; kelebek, kedi, ayıcık, gökyüzü vb. modellerde duvar dövmeleri kullanabilirsiniz.

Emzirme Koltuğu

Bebek odası hazırlama aşamasında en ilgimizi çekenlerden biri de emzirme koltuklarıdır. Özellikle sallanan modeller, bebek odasında nostaljik ve dekoratif bir hava uyandırır.

Çerçeveler

Bebek odasında çerçeveler de olmazsa olmazlardan. Bebeğinizin doğum fotoğrafları ile aile fotoğraflarınızı çerçevelere koyabilirsiniz. Renkli çerçevelerinizi duvarlarınıza sabitleyerek dekoratif bir görüntü yaratabilirsiniz.

Ayrıca odada kullanılacak aydınlatmaları da dikkatli seçmelisiniz. Tepeden gelecek ışıktan sakınmalı, yandan aydınlatma ya da abajur kullanmalısınız. Bebek yatağını doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı bir yere yerleştirmeli, dolap ve şifonyerin ise hem güneşi kesmeyecek hem odayı daraltmayacak bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır sorunuza umarım sağlıklı cevaplar verebilmişimdir. Sormak istedikleriniz olursa bana mail atabilirsiniz…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebek Odalarında Tablolar
Sonraki İçerikOrtopedik Çocuk Ayakkabısı Almanın Avantajları
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here