bebek odalarında en çok görülen renkler

Hamile olduğumuzu öğrendiğimizde planlayacağımız ilk şey bebeğimizin odasının dekorasyonu oluyor. Hangi yatağı, dolabı, halıyı alacağımız bizi strese sokuyor. Öyle ki bebeğimizin doğumu yaklaştıysa, yavaş yavaş odasının tüm hazırlıklarını artık bitirmemiz gerekiyor.

Bebek odası renk seçimi, bu anlamda tercihlerimiz arasında en zorlusu olabilir. Bebek odası renkleri hakkında bir fikrimiz yoksa tercih yapmak kabusa dönüşebilir. Bebek odalarında renk seçimi yaparken ilk olarak bebeğinizin cinsiyetine dikkat etmeniz gerekir. Ancak erkek diye mavi, kız diye pembe yapmanız zorunlu değil, şimdiden belirteyim.

Bebek odalarında en çok kullanılan renkler mavi ve pembe olsa da son yıllarda cesur anneler farklı tonları da tercih etmeye başladılar. Örneğin; mor ve yeşil tonları özellikle tercih edilen renkler olmaya başladı. Kırmızı, turuncu, sarı, koyu pembe gibi sıcak renkler de büyük bebek odalarında sıcak ve samimi bir hava yaratmak için kullanılır oldu. Beyaz, krem, fildişi, bej ve kahve tonları gibi nötr renkler de bebeklerimiz rahat uyusun diye tercih edilir oldu.

Size de bebeğinizin odasını farklı renklerle boyamak istiyorsanız son yıllarda bebek odalarında en çok kullanılan renkler listeme bir göz atın. Bakalım aradığınız rengi bulabilecek misiniz?

  • Beyaz

Bebek odalarında renk seçimi yaparken beyazın sakinliğini ve ferahlığını es geçmeyin. Bebek odalarının vazgeçilmez renklerinden biri olan beyaz ile özellikle küçük odalarınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Ama uzmanlar beyaz rengi aslında pek de önermiyorlar. Beyaz ile birlikte canlı bir renk daha kullanmamızı ya da mobilyalarımızı renkli seçmemizi söylüyorlar.

  • Sarı

Sıcak renkler arasında yer alan sarı da bebek odası renkleri arasında en çok tercih edilenlerden biri. Çocuklarınızın neşeli bir şekilde uyanmasını ve enerji dolu olmasını istiyorsanız siz de sarı boyaları kullanabilirsiniz. Sarı bebek odası duvar rengini seçerken yeşilimsi ya da fresh sarı tonlarını düşünün derim. Parlak sarı renkleri gözlerinizi yorabilir çünkü.

  • Kırmızı

Bebek odası duvar rengi olarak kırmızı kullanılırken tüm odada değil de sadece bir duvarda ya da uyumlu renklerle birlikte kullanılır. Annelerin bebek odalarında en çok kullanılan renkler listesinde özellikle okuma köşeleri ve çalışma alanları için tercih ettikleri kırmızı tonlarını siz de bu amaçlarla kullanabilirsiniz. Beyaz ve açık gri ile kırmızı duvarlar şık bir uyum oluşturabilir.

  • Mavi

Mavi ama hangi mavi? Erkek çocukların odalarında mavi tonları her zaman hakimdir. Bebek odası renk seçimi yaparken erkek bebeği olacak annelerin eli nedense hep maviye gidiyor. Son yıllarda kobalt mavi, lacivert, turkuaz ve soluk mavi bebek odalarında tercih ediliyor. Bu maviler, portakal ya da eflatun tonları ile birleştiğinde şık görüntüler oluşturuyor.

  • Yeşil

Bebek odası renkleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de yeşil. Neon yeşiller, koyu tonlar ve kontrast renkler ile modern bebek odaları oluşturuluyor. Çok karanlık tonlar önerilmemekle birlikte parlak yeşil ve beyazın uyumu muhteşem oluyor.

  • Gri

Bebek odalarında renk seçimi yapılırken gri rengin esamesi okunmazdı. Ancak günümüzde gri, bebek odalarına serinlik katıyor. Kırmızı ve pembe renklerle kombinlenebilen gri duvar boyaları, sarı aksesuarlar ve çerçevelerle de çok uyumlu görünüyor.

  • Pembe

Biraz önce pembe renkleri tercih etmemenizi söyledim ancak bebek odalarında en çok kullanılan renkler arasında pembe hala ilk sıralarda. Ancak son yıllarda pembenin pastel ve açık tonları kullanılıyor ve bu renkler siyah, gri ve beyaz ile oldukça güzel duruyor. Siz de deneyebilirsiniz elbette.

  • Mor

Bebek odası renk uyumu için moru alternatif olarak kullanabilirsiniz. Morun lilaya kaçan tonlarını duvar rengi ya da süslemelerde deneyebilirsiniz.  Parlak ve cesur mor tonlarını kontrast beyaz ve gümüş aksesuarlarla karıştırabilirsiniz.

  • Macenta

Tüm bebek odasını olmasa da bir duvarı macenta rengi yapabilirsiniz. Bebek odası renkleri arasından pembe ve açık mavi tonları ile kombinleyebilirsiniz. Bu tip canlı ve göz alan renkleri odanın tüm duvarlarında kullanmayın.

Bebek odalarında renk seçimi yaparken özellikle içerdiği maddelere dikkat edin. Silinebilir, kokusuz, mikrop barındırmayan duvar boyalarını satın alın. Aksi taktirde ilerleyen yaşlarda sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bebeğinizin odası için renk seçerken cesur olun, denemekten korkmayın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikEtipufum Elif’in Doğum Hikayesi
Sonraki İçerikÇocuklarla İzlenecek En İyi 15 Film
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here