bebek nasıl emzirilir

Anneliğin en önemli görevi bebek emzirmektir. Bebeğin sağlıklı ve mutlu olmasını sağlayacak, hastalıklara karşı mücadele edecek vitaminler ve proteinlerle dolu olan anne sütünün bebeğe doğru şekilde verilmesi çok önemlidir. Anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren, bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan emzirme, doğru tekniklerle yapıldığında hem anne hem de bebek için avantajlıdır.

İlk emzirme sırasında her anne acemilik yaşar ancak zamanla bebek için en doğru emzirme şekli bulunur. Bebek nasıl emzirilir diyen anneler için uzman önerileri sayfamda…

Meme Nasıl Verilmeli?

Bebeği nasıl emzirmeli sorusu hepimizin aklını kurcalar. Özellikle ilk aylarda bebeğimizi doğru emzirip emzirmediğimizi merak ederiz. Doğru emzirmede memenin nasıl verildiği ilk dikkat etmemiz gereken noktadır. İlk önce ellerimizi ve tırnaklarımızı steril hale getirmemiz, ardından meme ucunu ılık ve karbonatlı suya batırılmış bezle silmemiz gerekir. Koltuğumuzun altına yastık, ayaklarımıza da destek koymamız önemlidir.

Doğru emzirme yöntemleri arasında bebeğin başının annenin dirsek boşluğuna gelmesi de yer alır. Bebek doğru şekilde yerleştirildiğinde anne, boştaki elinin ikinci ve üçüncü parmağı yardımıyla, meme başını bebeğin ağzına sokar ve göğsü hafifçe sıkarak, bebeğin emişine yardımcı olur. Bebeğin burnunun tıkanmaması çok önemlidir. İlk emzirme 5 – 6 dakika sürer ve gün içinde 15 – 20 kez bebeğinizi emzirmeniz gerekebilir. Yeni doğan bebek emzirme için 4.günden sonra 3 saatte bir, günde 6 – 7 kez emzirmek yeterli olacaktır.

Bebek emzirme sırasında bütün annelerin yaşadığı meme ucu çatlakları da giderilmelidir. Aksi halde bebek doğru şekilde beslenemez ve annenin canı acır. Emzirmeden sonra göğüs başları steril suyla silinip ve üzerine steril gaz kompres uygulanmalıdır. Ayrıca dar sütyen kullanımından kaçınmak, pamuklu sütyen giymek gerekir.

Bebek Ne Zaman Emzirilir?

Bebek nasıl emzirilir sorusunun dışında anneler bebeği ne zaman emzirmeleri gerektiğini belirlemekte zorlanabilirler. Yeni doğan bebek emzirme için herhangi bir fikir birliği olmasa da bebeğin kendi mama saatini ayarladığı konusunda uzmanlar hem fikir. Zorla bebeğinize meme vermek yerine onun kendi kendine acıkmasını bekleyebilirsiniz. Günde 5 – 6 kez emzirmek yeterli olacaktır. Ayrıca gece tok uyuması için zorlamak da gereksizdir.

Bebek emzirme zamanları da 3 – 3,5 saat arayla olmalıdır. Son olarak doğru emzirme için bebeğin ağzından memeyi birden çekmemek gerekir. Aksi halde meme ucu hasar görür.

Doğru Bebek Emzirme Teknikleri

Bebeğimizin emerken sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak için doğru emzirme teknikleri işimize yarayabilir. Özellikle yeni doğan bebek emzirme yöntemleri, annenin bebekle iletişimini kuvvetlendirebilir. Yeni doğan bebek nasıl emzirilir diyen annelere önerilerim ve uzman tavsiyeleri:

 • İlk olarak bebeğinizin memeyi kavradığından emin olun. Memenizi hafifçe aşağı yönlendirin.
 • Emzirirken meme başının etrafındaki kahverengi kısmın bebeğin ağzını dolduracak şekilde olmasına dikkat edin.
 • Bebeğiniz sol memenizi emerken sağ elinizin 4 parmağını memenin altında olacak şekilde yerleştirin.
 • Başparmağınızla göğsünüzü yukardan aşağı doğru sıvazlayarak hem süt akışını hem de bebeğin burun deliğinin açık olmasını sağlayın.
 • Yeni doğan bebek emzirme sırasında bebeğiniz çabuk yorulabilir. Bu nedende arada bebeğinize uyaran vererek uyumamasını sağlamalısınız.
 • Bebek emzirme sırasında 5 – 10 saniyelik molalar verebilirsiniz.
 • Bebeğinizi emzirdikten sonra gazını çıkarmayı unutmamalısınız.
 • Doğru emzirme yöntemleri arasında yer alan zamanlamayı bebeğinizin belirlemesine izin verin.
 • Emzirme düzene girene kadar her emzirmede iki göğsünüzü birden vermelisiniz.
 • Yeni doğan bebek emzirme sırasında bebeği göğüsten ayırmak istediğinizde parmağınızı ağzının kenarından damağına doğru sokun ve dudaklarını gevşettiğinde yavaşça memeden ayırın.
 • Emzirmeye her defasında farklı göğüsle başlayarak her iki göğsü de vermeniz önemlidir.
 • Bebeği ne zaman isterse emzirin. Bebek emzirme sizin değil bebeğinizin belirlediği bir süreçtir.
 • İlk ayında bebek dört saatten uzun uyursa uyandırıp emzirebilirsiniz.
 • İlk dört hafta bebeğinize sadece anne sütü verin. Böylece yeterli süt salgınız da oluşacaktır.
 • Doğru emzirme için her gün dul alın ve göğüslerinizi sadece su ile yıkayın.
 • Doğru bebek emzirme için iyi ve düzenli beslenin. Bol sıvı tüketin, protein ve kalsiyum içeren gıdalar ile beslenin.
 • Yeni doğan bebek nasıl emzirilir diye kendinizi yormaktansa dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Doğru emzirme yöntemleri ile bebeğinizi ihtiyacı olan en iyi şekilde besleyebilirsiniz. Bebeğinizin az ya da çok beslenmesini telaş etmemeli, ihtiyaçlarına uygun emdiğini unutmamalısınız. Zamanla bebeğinizin beslenme düzeninin oturduğunu göreceksiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSütüm Yeterli Mi? Nasıl Anlarım?
Sonraki İçerikEmziren Anneler Ne Yemeli?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here