bebek mamaları sağlıklı mı

Bebek mamaları, anne sütü alamayan ya da 6 aydan önce ve sonra anne sütü emmeyi bırakan bebekler için alternatif besin kaynağı olarak üretilmektedir. Elbette anne sütü kadar yararlı ve vitamin içeriği açısından zengin değildir ancak ihtiyaç duyulan durumlarda kullanılmaktadır. Bebekleri için mama kullanacak olan annelerin aklındaki ilk soru da şüphesiz: “Bebek mamaları sağlıklı mı?” olmaktadır. Reklamlarda bin bir türlü süslü laflarla övülen ve yararları anlatılan bebek mamaları sanıldığı kadar güvenilir midir? Tabi ki hayır…

Son yıllarda doğal ve kullanım süresi kısıtlı şekilde üretilen bebek mamaları bizim için alternatif olsa da bebek mamalarına karşı duruşumuz değişmiyor. Hiçbirisinin anne sütünün yarısı kadar bile kalsiyum ve mineral içermediğini bildiğimiz için kullanmak istemiyoruz. Yine de beyin gelişiminden, bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar pek çok faydası olan anne sütünün yetmediği noktalarda, bebek maması kullanıyoruz. Peki en güvenilir bebek maması diye bir şey var mı? Bebek mamalarının zararları neler? Biraz araştırdım…

Bebek Mamalarının Zararları

Bebek mamaları, anne sütüne yakın değerlerde üretilmeye çalışılan ek gıdalardır. Ancak fabrikalarda üretildikleri için içeriğinin ne kadar sağlıklı olduğu konusunda tereddütler barındırmaktadır. Avrupa’da geçen yıllarda yapılan bir araştırmayla dünyada çok ünlü olan markaların içeriğinde ağır metaller, arsenik ve kurşuna rastlandığından beri evlerimize mama sokmaz olduk. Özellikle 2 yaşından önce mecbur kalmadıkça bebeklerimize mama vermememiz gerekiyor. Yani en güvenilir bebek maması diye bir şey yok.

Bebek mamalarının zararları uzun süreli kullanımlarda ortaya çıksa da yine de dikkat etmemizde fayda var. Uzmanlar 3 – 4 aylık mama kullanımında ya da emzirdikten sonra çocuğumuzun doymadığını düşündüğümüzde ek gıda olarak bebek mamasının herhangi bir zararı olmayacağını söylüyor. Uzun süreli kullanımda ise vücutta birikeceğini ve zararlarının o zaman ortaya çıkacağını belirtiyor. Dolayısıyla bebeğiniz anne sütünü hiç emmiyorsa en fazla 4 ay bebek maması verin, sonrasında ek gıdalara başvurun.

Bebek mamalarının zararları arasında bazı markaların tatlandırıcı kullanması da yer alıyor. Bebeklerimizin daha ufacık olduklarını düşündüğümüzde onlara bu kadar tatlı şeyler yedirip sağlıklarının bozulmamasını bekleyemeyiz değil mi? Bebek mamaları yerine ek gıdalar vermek daha faydalı olacaktır. Ayrıca tatlı mamaları yemeye alışan bebeklerin ek gıdaları reddetme durumu da söz konusu olacaktır. Dolayısıyla bebeklerimizi hazır mamalarla tanıştırmasak daha iyi.

İnek Sütü Kullanılan Mamalar Sağlıksız!

Mamanın faydaları gibi bir rahatlatıcı yazı bekliyorsunuz ama maalesef böyle bir durum yok. Hatta bebek mamalarının yan etkileri bile görülebiliyor bazı durumlarda. Özellikle inek sütü içeren mamalar alerjiye neden olabiliyor. Sindirim problemleri ve alerjik egzama, çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklardan oluyor.

Bebek mamalarının zararları ilk olarak bebeklerde cilt kuruluğu, yanaklarda pütürleşme ve bazen yaralara varan döküntü şeklinde görülebiliyor. Kaşıntı yapan alerjik egzamalarda bebekte stres, huzursuzluk ve gece uykusunda uyanma durumları görülebiliyor. Kusma, reflü, ishal, bronşit gibi sıkıntılar da kendini gösteriyor.

Anne Sütü En İyisi!

Uzmanlar bebek mamalarının yan etkileri nedeniyle en ideal besinin anne sütü olduğunu söylüyor. Ayrıca bebeklere mümkün olduğunca inek sütünden yapılmış mamaların verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Anne ya da bebekte alerjik hastalık var ise annenin beslenme düzeninden inek sütünü de çıkarması gerektiği söyleniyor.

Bebek mamalarının zararları düşünüldüğünde uzmanlar; anne sütünün yetmediği ve bebek maması takviyesinin zorunlu olduğu alerjik çocuklarda,  ailelere;  süt proteini içermeyen özel mamaları tercih etmelerini öneriyor. Siz de dikkat edin…

Bebeğimi bebek maması ile besleyebilir miyim?

Bebek mamaları sağlıklı mı, hayır ama her bebek de annesini tanıma ve anne sütü ile beslenme gibi bir şansa sahip olmuyor maalesef. Ayrıca bazıları tedavi olmak zorunda kalıyor, bazıları anne memesini almıyor, bazı durumlarda ise annenin sütü kesiliyor. Dolayısıyla mecburen mama vermek durumunda kalınıyor. Bu durumlarda en güvenilir bebek maması markalarının tercih edilmesi gerekiyor. Yine de yukarıda anlattığım gibi 4 ay bebek maması verip sonrasında ara vermek gerekiyor. Aksi halde bebek mamalarının yan etkileri görülebilir.

Bebeğinize hazır bebek maması verirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus şeker veya tatlandırıcı içermeyen ürünleri tercih etmek olacaktır.

Mama alırken dikkat edilecek hususlar:

  • İçindeki proteinin anne sütündeki protein oranlarına benzer olması,
  • Mineral içeriğinin düşük olması,
  • Karbonhidrat ve yağ şekillerinin anne sütündeki gibi olması.

Bebek mamaları sağlıklı mı değil mi tartışması hep sürecek gibi. Siz dilerseniz bebeğinize mama olarak kendinizin yapacağı sağlıklı gıdaları verin. Böylesi en iyisi…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeklere Normal Süt Ne Zaman Verilir?
Sonraki İçerikİlk 1 Yaşta Yedirmemem Gereken Yiyecekler Nelerdir?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here