bebeğinizin ilkleri ne olacak

Bebeğimizle geçirdiğimiz her an bizler için muhteşem ve eşsiz olacak. İlk gülümsemesi, ilk sarılması ve ilk adımları aklımıza kazınacak. Bu ilkleri fotoğraflarla ya da videolarla ölümsüzleştirmek isteyeceğiz. İlk anne deyişini hevesle bekleyeceğiz… Peki bebeğinizin ilkleri neler olacak? Hangi ayda neler yaşayacaksınız? Bunlardan biraz bahsedelim…

  • İlk Gülümseme (1,5- 2.ay)

Genellikle bebeğimizin ilk kez bilinçli gülümsediği zamanı hatırlamakta zorlanırız. Doğduğu andan beri ara ara gülümseyen bebeğimizin istemli mi istemsiz mi gülümsediğini bilmeyiz. Doktorlar genellikle 2.aya yaklaşırken bebeklerinizin bilinçli şekilde güldüklerini söylerler. Bu durumda da bebeğinizin göz kaslarını kontrol edebilmeye başladıklarını belirtirler.

  • İlk Kahkaha (4 – 6.ay)

4.aydan sonra bebeğinizin ilk kahkahasını duyabilirsiniz. Bu aylardan itibaren bebeğiniz ses tellerini kontrol edebilecek ve sizin kahkahalarınızı da duyup anlayacaktır. 1 yaşına kadar gülüşleri taklit edecek ve farklı sesler çıkaracaktır. Onunla kahkaha atmak çok keyifli olacak.

  • Ayağını Ağzına Sokması (4 – 8.ay)

Bebeğinizin ilkleri neler olacak diyorsanız; onu bir gün ayağını ağzına sokarken görürseniz şaşırmayın. 4.aydan sonra ya da 8.aya doğru bebeğiniz, ayağını ağzına götürecek hatta onu emecektir. Nedeni bilinmez ama bebeğiniz ayağını emmekten çok hoşlanacak. Bebeğinizi sakın bu davranışından vazgeçirmeye çalışmayın çünkü bir zaman sonra bu evre de geçip gidecek. Sadece tadını çıkarın. Elbette her çocuk ayağını ağzına sokmayacaktır, sizin bebeğiniz de onlardan olursa endişelenmeyin.

  • Tükürük Saçması (4 – 6.ay)

Bebeğimin ilkleri diyerek merakla beklemeyeceğiniz bir ilk olsa da bebeğinizin tükürük saçması da keyifli ve gerekli bir aşama. Hem bebeğinizin konuşmayı öğrenmesini sağlayacak hem de eğlendirecek bu durum. Bebekler “burr” sesi çıkarmaya ve dudaklarının birbirine çarptığını hissetmeye bayılırlar. Bırakın “burr” yapsın ve tadını çıkarsın. Bebeğinizi, dudaklarını ve dilini kullanarak diğer sesleri çıkarmaya da özendirin. Hatta –  siz de bu sesleri çıkararak ona örnek olun. .

  • Dişlerini Fırçalaması (8 – 10.ay)

Bebeklerin ilk anları arasında diş fırçalamanın ya da saç taramanın yeri başka. Artık kendi kendine yetebilecek oluşunu izlemek oldukça eğlenceli. 8.aydan sonra etrafındaki nesneleri tutmaya başlayacak ve sizin kullandığınız eşyaları kullanmak isteyecek. Kavrama yeteneğinin yavaş yavaş gelişmesiyle birlikte ona diş fırçalamayı öğretebilirsiniz. Ya da eline bir tarak verin ve izleyin, saçını taramaya çalıştığını göreceksiniz.

  • İlk adımlar (8 – 15.ay)

Bebeğimin ilkleri dediğinizde aklınıza öncelikle ilk adımı geliyor değil mi? Ayakları üzerinde durmaya başlaması ve size doğru attığı ilk sağlam adımlardan bahsetmek bile sizi heyecanlandırmaya yetiyor. Bebeğinizin yürüdüğünü görmek kim bilir nasıl bir duygu olacak. Bekleyin ve görün…

  • Öpücük Atması (10 – 12.ay)

Bebeğinizin ilkleri neler olacak diyorsanız en keyiflilerden biri olan öpücük atma kısmını bekleyin. Şimdiye kadar siz ona defalarca kez öpücük gönderdiniz ancak karşılık alamadınız. 10.aydan sonra öpücüklerinize karşılık alacaksınız. Ellerini kontrol etme gücü arttığı için hem öpücük atacak hem de size o öpücüğü üfleyerek gönderecek. Bu muhteşem ana tanık olmaya hazır mısınız?

  • Cee – E Oynamak (12 – 15.ay)

Bebeğiniz büyüdükçe onunla oynadığınız oyunların sayısı artacak. 12.ayla birlikte bebeğinizde nesne sürekliliği geliştiği için oyunları artık kendi başlatacak ve sürdürecek. Cee – e oynarken artık ortadan kaybolduktan sonra karşısına çıkmanız ya da saklambaç oynamanız ona keyif verecek. Bu oyunları siz yokken de kendi kendine oynamak isteyecek.

  • Bacaklarının Arasından Bakmak (13 – 15.ay)

Bebekleriniz yürümeye başladıktan sonra bazen ellerini yere koyup bacaklarını açar ve bacaklarının arasından arkaya doğru bakmaya çalışır. Bu süreçte yeni maceralar deneyen bebeklerimiz dünyaya ters bir biçimde bakmayı oldukça eğlenceli bulurlar. Hemen hemen her bebek bunu dener ve yaparken de çok eğlenir.

  • Dans Etmek (14 – 16.ay)

Bebeğimin ilkleri ne olacak diye düşündüğünüzde aklınıza dans edişi geliyor mu hiç? 14.aydan sonra gelişen motor kaslarıyla birlikte duyduğu müziklere ayak uydurmasına şaşırmayın. Hatta onu cesaretlendirmek için siz de onunla birlikte dans edin, şarkılar söyleyin.

Bebeğiniz ilklerini yaşarken mutlaka yanında olun. Çünkü bu eğlenceli anları kaçırdığınıza pişman olacaksınız. Bebeğinizin ilk gülüşü, ilk adımı, ilk dansı sizi çok duygulandıracak. Yaşayın ve görün…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimin Psikolojisini Nasıl Anlarım?
Sonraki İçerikTuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here