bebeğin bulunduğu odada klima kullanılır mı

Anne olunca hemen her şeyden huylanıyoruz, dış etkenlere karşı bebeğimizin adeta kalkanı oluyoruz. Onun için en doğru ve sağlıklı olanı istediğimiz için aşırı hassas olabiliyoruz. Hassas davrandığımız konuların başında bebeğimizin üşüyüp üşümemesi yer alıyor. Bebek odalarını uygun sıcaklıkta tutmaya çalışırken klima kullanıp kullanamayacağımızı merak ediyoruz. Genellikle bebek odalarında klima kullanılmaz deniyor ama durum gerçekten öyle mi bilmiyoruz. Bebeğin bulunduğu odada klima kullanılır mı? Kullanılırsa nelere dikkat edilir? Sizler için araştırdım…

Bildiğiniz gibi bebeklerin metabolizması ve bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle çok kolay hastalanabilirler. Bebeğimizin sağlığını korumak için odalarımızdaki sıcak ve soğuk ayarını doğru şekilde yapmamız gerekir. özellikle kış aylarında bebeğimizin soğuktan korunması için klima kullanımında sorun olmayabilir. Ancak ilk önlem olarak bebeklerimizi kalın ve korunaklı bir şekilde giydirmemiz gerekir. Yaz aylarında ise bebeğimizin terlemesini önleyecek önlemleri almamız, pişik sıkıntısıyla baş etmemiz, rahat uyuyabileceği bir ortam yaratmamız önemlidir.

Bebek odasında klima kullanımı yaz aylarında rahat yemek yemesi ve uyuması için önemlidir. Vantilatörün yeterli olmadığı zamanlarda klima kullanılarak ortamın havası ferahlatılabilir. Ancak kesinlikle bebeğin üzerine gelmeyecek şekilde hava üflemesi yapması gerekir. Klima bebeğinizin üzerine hava üflemediğinde herhangi bir zararı yoktur.

Bebekler İçin Klima Kaç Derece Olmalı?

Bebekler için klima kaç derece olmalı sorusu kış ve yaz mevsimleri için ayrı olarak cevaplandırılabilir bir soru. Bebek odasında klima kullanımı sırasında ideal bebek odası sıcaklığını sağlamak için mekan büyüklüğüne göre klima almak ve kullanım koşullarını satın aldığınız firmadan öğrenmek avantajlı olabilir. Bunun dışında bebek odasında klima kullanımı ihtiyaç duyulmadıkça başvurulmaması önerilen bir durumdur. Bebekleri klimalı odada uyutmak sağlıkları açısından problem yaratabilir.

Yaz mevsiminde bebeğin odası fazla sıcak olduğunda havadaki nem oranı azalacağı için bebeğinizin soluduğu haça kuru ve sıcak olacak. Buna bağlı olarak da solunum rahatsızlıkları ortaya çıkacak. Bebeklerinizin akciğerleri tam olarak sıcak havaya adapte olmadığı için bebeğiniz rahat uyuyamayacak ve yeterince beslenemeyecek. Bu nedenle oda sıcaklığını sağlıklı dereceye getirmeniz gerekecek. Nem düzeyini de ayarlamanız ideal bir uyku için avantaj sağlayacak.

Klima Sıcaklığı 24 Derecenin Altına Düşürülmemeli!

Bebekler için klima kaç derece olmalı sorunuza; sıcaklığın 24 derecenin altında olmaması gerektiğini belirterek cevap verebilirim. Uzmanlar özellikle odanın büyüklüğüne ve odadaki kişi sayısına göre 20 – 24 derece arasındaki sıcaklık ayarının bebekler için ideal olduğunu söylüyorlar.

Genel olarak:

  • Yeni doğan bebek odalarında 22 – 24 derece
  • 1 – 6 aylık bebek odalarında 22 – 23 derece
  • 6 aydan büyük bebek odalarında 21 – 22 derece olarak ayarlanırsa bebeğiniz daha rahat ve sağlıklı olacaktır.

Kışın bebek odasında klima kullanımı sırasında odada 1 bardak su bulundurmayı, sık sık odayı havalandırmayı da ihmal etmemelisiniz. Gece bebek odası sıcaklığını da gündüz sıcaklığından 1 – 2 derece düşük şekilde ayarlayabilirsiniz.  Prematüre bebeklerde ise oda ısısını 1 – 2 derece daha yüksek ayarlayabilirsiniz.

Bebeklerinizin rahat etmesini istiyorsanız bebek odasında klima kullanımı için elbette ilk olarak doktorunuza danışın. Bebeğinizin özel durumları ya da sağlık problemleri varsa klima kullanımından kaçının.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimle Aynı Odada Uyumalı Mıyım?
Sonraki İçerikBebeğim İçin En Uygun Oda Sıcaklığı Nedir?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here