bebeğimin psikolojisini nasıl anlarım

Bebeklerimizin neler hissettiğini anlamak biz anneler için oldukça önemlidir. Neler düşünüyor, neler hissediyor, huysuz mu, yatağından memnun mu, mutlu mu gibi sorular hep aklımızı kurcalar. Özellikle kendini ifade edemediği yeni doğan zamanlarında bizlere adeta takla attırır. Onun ne hissettiğini anlamak için düşünür de düşünürüz… “Bebeğimin psikolojisini nasıl anlarım?” sorusu aklımızın bir köşesinde sürekli durur…

Bebek psikolojisi de yetişkin psikolojisi gibi değişkendir. Ancak genelde hayatını yemek ve uyumak ekseninde sürdüren bebeklerimizin tek derdi altının temiz olması ve karnının doymasıdır. Yaşamının ilk zamanlarında gün içerisinde yaklaşık 20 saat uyuyan bebeklerimiz için sürekli endişeleniriz. Çok uyuması ya da geceleri uyumaması bizim için problem olur. Gazı mı var, mutsuz mu diye düşünmekten kendimizi alamayız.

İlk olarak bilmeniz gereken bebeğin gün içinde 20 saate yakın uyumasının normal olduğu ve dış uyaranlara tepkisinin az olduğudur. Yani:

 • Sizi korkuyla uyandırabilecek bir gürültü, ışık vb. onda hiçbir tepki yaratmaz. Ancak odasında çık dahi çıkmıyorken birden uyanabilir ve ağlayabilir. Bebek psikolojisinde bunun bir açıklaması yok anlayacağınız.
 • Yeni doğan psikolojisi, kendini dış uyaranlardan soyutlayacak şekilde olsa da içten gelen uyaranlara ise fazla hassastır. Bağırsağının bir hareketi ya da hafif bir pozisyon değişikliği, dünyasını alt üst edebilir.
 • Bebek psikolojisi açısından baktığımızda duyu organları henüz gelişmiş değildir. Bu nedenle acıyı fazla hissetmediği söylenir. Bazı dinlerde de küçükken bebeğin sünnet edilmesi bu sebepledir.
 • Ancak bebekler, annenin sıcak göğsünde ya da ılık bir banyoda sakinleşirler. Bu da kendini sıcak yerde huzurlu ve güvende hissettiği şeklinde yorumlanır. Anne karnı ile kıyaslanan sıcak su ve anne göğsü bebeği gevşetir ve mutlu eder.

Yeni doğan davranışları genellikle annenin telaşı yüzünden yanlış anlaşılabilir. Yetişkinler olarak acının bilincinde olduğumuz için bebeklerimizin de aynı şekilde hissettiklerini zannederiz. Dolayısıyla bebeklerimiz için oldukça hassas davranırız.

Yeni Doğmuş Bebek Neler Düşünür?

Çocuğumun psikolojisini nasıl anlarım diyen anneler olarak genellikle belli bir yaşa kadar tahmini ya da içgüdüsel şekilde çocuklarımızın davranışlarını değerlendiririz. Özellikle yeni doğan zamanında bebeklerimiz dünyanın geri kalanı ile kendi arasında henüz bağ kuramamışken ona bu bağı kurmada yardımcı olmak isteriz.

Bebek psikolojisi açısından bakarsak bebeğin dünyasının yeni var olduğunu ancak bu ilk zamanların zevkli olmadığını söyleyebilir. Sıcak anne karnından zorla ayrıldığını söyleyen uzmanlar sinirli olmasının nedenini bu duruma bağlarlar. Aynı zamanda yalnızlık, terk edilmişlik, korku ve yorgunluk gibi hisler duymaktadır.

Yeni doğan günleri atlatıldıktan sonra ise bebeğimiz emmeyle birlikte zevk ve hoşnutluk duygularını hisseder. Yaşamındaki ilk ayrımı olan zevk duygusu ile annesinin memesini benimseyecektir ve onu bulamadığında huzursuz hissedecektir.

Yeni doğan psikolojisi iyiyi alma ve kötüyü reddetme şeklindedir. Kendisi ve dış dünya arasındaki ayrımı böyle yapar. Başlangıçta içgüdüsel olan bu eylem ve hisler zamanla bilinçli hale gelir. Ayrıca anneyi emerken aldığı zevk duygusu yeni doğmuş bebekte, daha önce terk edilme ve yalnızlık gibi olumsuz duyguları silecektir. Annesini kendisine en yakın dost olarak görecektir.

Gülmesi ve Ağlaması

Bebeğimin psikolojisini nasıl anlarım diyen anneler için 2 önemli sinyal var haliyle: gülmesi ve ağlaması. Bebeğiniz 4.aya kadar bilinçli şekilde gülmese de onun rahat yüz ifadelerinden ve refleks gülümsemelerinden yola çıkarak durumundan hoşnut olduğunu söyleyebilirsiniz. Bunun yanında bebeğiniz hoşnut olmadığı durumlarda mutlaka ağlayacaktır. Ya karnı açtır, ya altı pistir ya da gazı vardır. Çözmek sizin elinizde…

Çocuklarınızdaki Davranış Problemlerini Erkenden Görün!

Bebek psikolojisi çözülmesi zor olsa da zamanla bebekleriniz büyüyecek ve kendilerini ifade edebilir hale gelecektir. 1 yaşından sonra ne istediğini rahatlıkla anlayacağınız çocuklarınızda psikolojik problemleri de hızla gözlemleyip çözebileceksiniz.

Çocuğunuzdaki davranış değişikliklerinin nedenlerini anlamak ve psikolojik destek almak için:

 • Çocuk psikolojisi değişken olsa da son zamanlarda ruh halinde gariplik, farklılık hissediyorsanız,
 • Ailede yaşanan hastalık, kaza, ölüm vb. çocuğu derinden sarstıysa,
 • Sürekli gergin, sinirli, huzursuzsa,
 • Uyku ve beslenme düzensizlikleri yaşıyorsa,
 • Düzgün konuşuyorken aniden kekelemeye başladıysa,
 • Aşırı halsiz ya da çok hareketli olmaya başladıysa,
 • Korkuları ve kaygıları artıysa,
 • Altını ıslatmaya başladıysa,
 • Takıntıları varsa,
 • Gece uykusundan sık uyanıyor ve sık sık kabus görüyorsa,
 • Arkadaşlarına karşı saldırgansa,
 • Anneye olan düşkünlük artıysa,
 • Çok sessiz bir çocuk olduysa doktorunuza başvurmalısınız.

Çocuğumun psikolojisini nasıl anlarım diyorsanız belirtileri gözlemleyin ve hızlı davranın. Yeni doğan psikolojisi sizi zorlasa da çocuğunuz büyüdükçe onu daha iyi anlayacaksınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeklerin Aylara Göre İdeal Boy ve Kilo Ölçüleri
Sonraki İçerikBebeğinizin İlkleri Neler Olacak?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here