bebeğimin ilk banyosunu nasıl yaptırmalıyım

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren ilklere hazır olun! İlk ağlaması, ilk gazı, ilk gülümsemesi derken sizi heyecanlandıracak pek çok konu olacak. Özellikle ilk banyosu çok heyecanlı ve keyifli geçecek. Acemi anneler olarak annelerimizden ve eşimizden destek alacağız tabi ki. Yeni doğan bebeğimizin acemi ellerimizde zarar görmesini istemeyiz değil mi?

Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?

İlk bebek banyosu nasıl yapılır sorunuza cevap vermeden önce bebeğin ilk banyosu ne zaman yaptırılmalı sorunuzu yanıtlayayım. Bebek banyosu için doğduktan hemen sonraki saatler uygun görülmez ve önerilmez. Doğum sonrası bebeğimizin üzerindeki sıvılar buharlaşarak ısı kaybına neden olacağı için ilk banyonun doğum odasında yapılması bebeğimiz için zararlıdır. Biraz nefes alalım değil mi? Aceleye ne gerek var? Bebeğinizin göbek kordonu düşene kadar banyo yaptırmayı düşünmemelisiniz.

Bebeğimi bu şekilde kimseye gösteremem diyorsanız son zamanlarda uygulanan steril bezlerle bebeğinizi temizleyebilirsiniz. Bebeğinizi 3 – 4 ke emzirdikten ya da 12 – 24 saatlik bir süre geçtikten sonra ilk bebek banyosunu yaptırabilirsiniz. Ancak yeni doğan bebek banyosu için annede Hepatit-B, Hepatit-C, HIV gibi bebeğe bulaşabilecek bir enfeksiyon varsa elimizi çabuk tutmamız gerekir.

Ayrıca bebeğiniz ilk 12 saati geçirdikten sonra hemşireler tarafından ıslak bezle veya süngerle temizlenebilir. Böylece bebeğiniz vücudundaki mikroplardan arınmış olur ve rahat uyuyabilir. Detaylı bir bebek banyosu doğumdan 2 – 3 gün sonraya bırakılabilir. Bebeğimiz ilk banyoya kadar ıslak bezle göbek kordonu rahatsız edilmeyecek şekilde temizlenebilir.

Bebeğinizin Banyosu İçin Gerekli Malzemeler

Bebeğimin ilk banyosunu nasıl yaptırmalıyım diye düşünen anneler için ilk olarak gerekli malzemeleri belirteyim:

 • Yeterli miktarda vücut sıcaklığında temiz su
 • Küçük boy yumuşak ya da pamuk havlular
 • Yüz temizliği için küçük pamuk topları
 • Bebeğiniz için uygun boylarda plastik bebek küveti ve filesi
 • Bebeklere özel şampuan ve sabunlar
 • Yumuşak banyo süngeri
 • Kurulamak için büyük boy bebek havlusu
 • Banyo sonrası için bebek yağı ve pişik kremi

Gerekirse bebek tarağı da kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize, her banyonun sonunda ter emen ve kaşıntı yapmayan pamuk giysiler giydirmelisiniz.

Adım Adım İlk Bebek Banyosu

Yeni doğan bebek banyosu sırasında çok dikkatli olmalısınız. Eğer bebeğinizin kordonu düşmediyse kordona zarar vermeyecek şekilde banyoyu tamamlamalısınız. İlk olarak suyun ılık olduğundan emin olmalısınız. Bebeğinizi birçok kez tutmanız gerekeceğinden, el bezleri, sabun ve havluların kolayca erişebileceğiniz yerde olmasına dikkat etmelisiniz. Ardından:

 • Bebeğinizi birkaç kat şeklinde serdiğini havlunun üzerine sırt üstü yatırın.
 • İlk olarak yüzünü, ılık suya batırdığınız su ile temizleyin. Daha sonra yumuşak bir havluyu ıslatarak burun çevresini, yanaklarını, alnını ve kulaklarını silin. Sonrasında havlu ile yüzünü kurulayın.
 • Bebeğinizin saçlarını temizlemek için de bebeğinizin başını ensesinden destekleyerek kaldırın ve ılık su ile ıslattıktan sonra şampuanı ile hafif masaj yaparak yıkayın. İyice duruladıktan sonra dikkatli şekilde bebek tarağı ile saçlarını tarayabilirsiniz.
 • İlk bebek banyosu sırasında vücut temizliği için bebek şampuanı ile köpürttüğünüz bir havluyu kullanın. Sonrasında bebeğinizi, ılık su ile sabundan arındırın.
 • Bacaklarını, kollarını, poposunu ve genital bölgesini de aynı şekilde ıslak bir havlu ile silin ve kurulayın.
 • Göbek kordonunu ise etil alkol ile ıslatılmış bir pamukla silebilirsiniz.
 • Son olarak bebeğinizin vücudunu kuruladıktan sonra bezini bağlayabilir ve giydirebilirsiniz.

Yeni doğan bebek banyosu yaptırırken mutlaka yanınızda biri olsun. Anneniz ve eşinizden destek alarak bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Büyüdükçe banyo yaptırmak daha zevkli olacak…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimin Pişiğini Nasıl Geçireceğim?
Sonraki İçerikYeni Doğan Bebeğe Su Verilir Mi?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here