bebeğimin göbek bağı düştü ancak akıntı geliyor

Göbek bağının düşmesiyle birlikte görülen en büyük sorunlardan biri göbekten akıntı gelmesidir. Genellikle enfeksiyon belirtisi olan bu durum herhangi bir sorunun göstergesi de olmayabilir. Bu nedenle göbek bağı akıntısı türlerini bilmemiz yok yere endişelenmememiz için önemlidir.

Doğum yaptıktan sonra bebeğimizin göbek bağı kesilir ve buradaki damarlar bir süre açık kalır. Bu bölgede enfeksiyon ve iltihaplanma görülme olasılığı yüksektir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri, bizim kadar gelişmiş olmadığından en ufak bir durumda da iltihaplanma ve enfeksiyon meydana gelebilir. Yeni doğan bebeklerde göbek bağı iltihabı bu nedenle sık görülür. Akıntı ve ağrıya neden olan göbek iltihabı, hafif bir şekilde geçeceği gibi şiddetli de olabilir.

Bebeğimin göbek bağı düştü ancak akıntı geliyor diyorsanız akıntının rengine dikkat etmeniz gerekir. Hafif enfeksiyon durumunda, göbekten sarımsı-yeşil bir akıntı ve göbek çevresinde kızarıklık meydana gelir. Bölgeye dokunduğunuzda bebeğiniz ağlayacaktır. Göbek iltihabı tedavisinde ilaç kullanılarak iltihabın geçmesi sağlanır.

Bebeklerde göbek akıntısı durumunda göbeğin antiseptik sıvılar ile temizlenmesi, yerel olarak antibiyotikli pomad uygulanması ya da ağızdan antibiyotik uygulanması gerekir. Ağır enfeksiyonlarda ise göbek çevresindeki kızarıklık belirgindir. Göbek deliğinden akıntı gelmesi ve bölgenin aşırı kızarık olması durumunda bebeğinizi mutlaka doktorunuza götürmeniz gerekir. Bebekleriniz hastane ortamında ve damardan uygulanacak antibiyotikler ile tedavi edilmelidir.

Göbek Kanaması

Bebeklerde göbek bağı akıntısı dışında kanama da görülebilir. Göbek bağı düştüğünde damarlardaki pıhtılaşma yeterli olmazsa göbekten sızıntı şeklinde kanama olur. Özellikle K vitamini eksikliğinden meydana gelir. Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksik olduğu için her doğan bebeğe K vitamini iğnesi yapılır. Ancak yine de göbek kanaması bebeklerde sızıntı şeklinde olabilir. Kanama, genellikle ilk 48 saat içinde kendiliğinden durur. Bebeklerde göbek kanaması devam etiği takdirde açık damar uçları gümüş nitrat ile yakılır.

Göbek Granülomu

Göbek deliğinden sakıntı gelmesinin dışında parlak ve üzeri pütürlü, minik bir karnabahar görünümünde göbek bağı kalıntısı meydana gelebilir. Bebeğin iç çamaşırına bulaşan sarı renkli bir akıntı ile anlaşılacak bu durum göbek bağının düşmesinden sonraki birkaç gün doğal ve normaldir.

Kendiliğinden geçmezse, göbek kordonu kalıntısına gümüş nitrat uygulanması yapılır. Bebeklerde göbek akıntısı normal karşılanırken anneler bu durumda telaşlanabilir. Bu sorun geçmezse doku bağlamak gerekebilir. Bağlanan doku 2-3 gün içerisinde kendiliğinden düşer.

Göbek Polipi

Bebeklerimizde görülebilecek ve sık duyduğum bir sıkıntı da göbekten dışarı doğru uzanan parlak ve açık kırmızı renkli bir dokudur. Polip denilen bu doku, göbek akıntısına ya da kanamaya neden olmaz. Kendiliğinden kaybolmayacağı için de granülomda olduğu gibi bağlanması ya da küçük bir cerrahi işlem ile çıkarılması gerekir. Polip için gümüş nitrat uygulanması yapılmıyor.

Bebeğimin göbek bağı düştü ancak akıntı geliyor diyorsanız akıntının rengi ve şekline özellikle dikkat edin. Kanama ve durmayan akıntılarda doktorunuza başvurun.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAna Kucağı Ne Zaman Kullanılır?
Sonraki İçerikBebeğimin Göbeği Ne Zaman Düşer?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here