bebeğimin göbeği ne zaman düşer

Bebeğin anne karnındaki yaşam kaynağı olan bebek kordonu ya da daha sık kullandığımız adıyla göbek bağı özenli bir bakım gerektirir. Doğru bakım yapılmadığında enfeksiyon riskinin arttığı şeklinde uyarı yapan doktorlarımızın bakım önerilerine uymamız gerekir. Bu dönemde; bebeğimin göbek bağı ne zaman düşer gibi sorular da aklımızı kurcalar.

Bebek göbek bağı ne zaman düşer sorunuzun cevabı için kesin bir zaman yoktur. Ancak uzmanlar 7 – 15 gün arasında göbek bağının düşmesini beklemenizi söyler. Doğum sonrasında, bebeğin anne ile bağlantısını sağlayan göbek bağı, yaklaşık 5 cm mesafeden göbek klembi ile bağlanarak kesilir. Geriye kalan, yaklaşık 2,5 santimlik parça bebeğimizin vücuduna oldukça yakındır. Zamanla kuruyan ve göbekten ayrılan bu bağın uygun bakım ile olması gereken şekilde düşmesi sağlanmalıdır.

Göbek bağı düşme süresini etkileyen faktörler arasında;

  • Antibiyotik kullanımı,
  • Sezaryen (c/s) ile doğum,
  • Prematürite,
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Umblikal kord anomalileri sayılabilir.

Yeni doğan göbek bağı düşmesi, erken ya da geç olursa bebeğiniz için sıkıntı yaratabilir. 1 haftadan önce göbek bağının düşmesinden kaynaklı enfeksiyonlar oluşabilir. 15 günden sonra göbek bağının hala düşmemesi ise göbek bağının çok temiz tutulması nedeniyle olabilir. Bu durumlarda kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekir.

Düşmesi İçin Dokunmayın!

Bebeklerde göbek bağı düşmesi vakti geldiğinde kendiliğinden olan bir durumdur. Bu nedenle aceleci olmamanız gerekir. Yapmanız gereken; bu bölgeyi bebek bezi ya da iç çamaşırı ile kapatmamak ve hava almasını sağlamaktır. Göbek bağının kurumasına ve düşmesine izin vermeniz gerekir. Kimi bebeklerde göbek bağı düşme sırasında az miktarda kanama görülebilir ancak bu korkulacak bir durum değildir.

Anne ve babaların en çok endişe duyduğu konular arasında olan göbek bağının bakımı ve düşmesi sırasında kesinlikle göbek bağına dokunulmaması öneriliyor. Göbek bağının herhangi bir nedenle zarar görmesi, bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor.

Günde En Az 1 Defa Göbek Bağı Temizlenmeli

Göbek bağı düşmesi 1 hafta ile 15 gün arasında gerçekleşeceği için bu süreçte yeni doğan göbek bakımı çok önemlidir. Bebeğin enfeksiyon kapma tehlikesine karşı günde en az 1 defa pansuman ve temizlik yapmak gerekir. Göbek bağının temizliği için hastaneden verilen sıvının kullanılması yeterlidir.

Yeni doğan göbek bakımı sırasında bebeğinizin göbeğine takılan mandalı yavaş hareketlerle sağa sola yatırarak pansuman yapabilirsiniz. Özellikle mandalın alt tarafına da pansuman yapılması çok önemlidir.

Göbek Bağı Temiz ve Kuru Tutulmalı

Göbek bağının yaklaşık 2,5 santimlik bir kordon kalıntısı olduğunu biliyorsunuz. Göbek bağının temiz tutulmasının dışında kuru olması da çok önemlidir. Göbek bağı günler içerisinde jölemsi, yapışkan ve sulu özelliğini yavaşça kaybetmektedir. Göbek bağının rengi de sarıdan kahverengiye doğru değişir ve yaklaşık 1-3 hafta içinde de düşer. Bu süreçte göbek bağı temizliği sonrasında bölgeyi kuru bırakmanız gerekir. Ayrıca bebek bezinin kenarlarını da kıvırarak göbek bağının hava almasını ve kurumasını kolaylaştırabilirsiniz.

Banyoda Dikkat!

Bebeğinizin göbek bağının düşmesi 2 haftayı bulacağı için bu süreçte banyo yaptırırken ve bebeğinizi kurularken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle göbek bağı düşene kadar bebeğinizin banyosunu yumuşak bir süngerle ovalayarak yaptırmalısınız. Göbek bağı düştükten sonra ise küvet banyosu yaptırabilirsiniz.

Banyo sonrasında da göbek bağını temiz bir bez yardımıyla hemen kurulamalısınız. Kuruladıktan sonra göbek bağını alkol ile temizlemeyi unutmayın.

Ayrıca:

  • Göbek bağının zamanından önce düşmesi ya da 15 gün sonrasında düşmemesi durumunda,
  • Göbek bağı düştükten sonra sürekli göbek bağı akıntısı olmasında,
  • Aynı şekilde göbek bağı düşmesi ile birlikte sürekli görülen göbek bağı kanaması durumunda mutlaka doktorunuza başvurun.

Bebeğinizin göbeği düştükten sonra da bakımına özen gösterin ve temizliğini ihmal etmeyin. Sağlıklı bir şekilde büyümesinin sizin elinizde olduğunu unutmayın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimin Göbek Bağı Düştü Ancak Akıntı Geliyor!
Sonraki İçerikBebeklere Normal Süt Ne Zaman Verilir?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here