bebeğimin gaz sancısı var ne yapmalıyım

Bebeklerde gaz sancısı, annelerin en çok üzüldükleri ve uğraştıkları problemlerin başında gelir. Her 10 bebekten 3’ünde görülen gaz sancısı, yeni doğanlarda daha sık karşımıza çıkar. Bebeğimizin sütümüzü emmesi ile başlayan gaz sancıları belirli şiddetlerde olabilir. Bebeğin huzursuzluğunu arttıran gaz sancısı, bebeğimizin sık sık ağlamasına ve sinirlenmesine neden olabilir.

Bebekte gaz sancısı nasıl giderilir ve bebek gazı nasıl çıkarılır bilmemiz gerekir. Bebeğimizin uyku ve beslenme düzenini olumsuz etkileyecek gaz sancılarını gidermemiz önemlidir.

Bebekler Neden Gaz Problemi Yaşar?

Bebeklerde gaz sancısı; bedenlerini hareket ettirememeleri, sadece sıvı tüketmeleri nedeniyle gerçekleşiyor. Aynı zamanda emzirme esnasında hava yutuyorlar ve hazım bakterileri oluşuyor. Aynı zamanda ilk 3 ayda mide-bağırsak sisteminin ve sindirime yardımcı olan faydalı (probiotic) bakteri örtüsünün henüz tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklı gaz sıkışması görülebiliyor.

Bebeklerimizin Gazını Nasıl Çıkarabiliriz?

Bebeğimin gazı nasıl çıkar diyorsanız masaj yapmak ilk tercihiniz olmamalı. Bebeğinizin karnını ya da sırtını ovmadan önce bebeğinizi kucağınıza yatırın, bacaklarınızda onu hafifçe sallayın, diğer yandan avuçlarınızı birbirine hızlıca sürterek, avuç içlerinizin iyice ısınmasını sağlayın ve ısınan avuçlarınızı bebeğinizin karnına kapatın. Böylece geçirdiği gaz spazmını rahatlatabilirsiniz.

Ayrıca bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer diyorsanız şu önerilerime kulak verin:

 • Aşırı süt alımı sonrası kusma ile birlikte gerçekleşen gaz sancısını gidermek için hafif dans eder şekilde bebeğinizi sallayın ve görsel, işitsel ve dokunsal uyaranlar ile dikkatini çekin.
 • Karınları üzerine yatırın ve rahatlama görmezseniz kısa süreli emzik de verebilirsiniz.
 • Bebekler emzirilirken dik pozisyonda emzirilmelidir.
 • Yeterli sürede emzirilmeli az veya çok beslemekten kaçınılmalıdır.
 • Bebek memede çok uzun süre tutulmamalıdır.
 • Bebeklerde gaz sancısının geçirilmesi için beslenme sonrası sırtı sıvazlayarak dik pozisyonda ya da parmak uçları ile hafif sırta vurarak gazı çıkartılmalıdır.
 • Aynı zamanda bebeğimizde gaz problemi görülmemesi için çay, çikolata, baharatlı yiyecekler, kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, lahana, brokoli, bezelye gibi gıdalardan uzak durmamız gerekir.
 • Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir diye merak ediyorsak doktorumuzun da önerilerini alabiliriz elbette, her şeyi annelerimiz bilemeyebilir.
 • Biberonla beslerken bebeğin hava yutmadığından emin olunmalı, uygun biberon seçilmelidir. Bebeğinizin ayına göre biberon seçmeniz önemlidir.
 • Sık beslemek ve kucakta gezdirmek bebeğimizi rahatlatabilir. Açlık, emme isteği, uyku, uyaran isteğinden birini karşılamazsak bebeğimiz rahat edecektir.
 • Gaz giderme için kullanılan ilaçlar çoğu zaman etkili olmayabilir. O nedenle gaz ilacı kullanmayın.
 • Banyo ve sonrasında yapılacak masaj da bebeğinizi rahatlatabilir. Ilık su içinde iken karın masajı bebeğinizin gaz problemini çözer.
 • Ailede cilt sorunları, kusma, iştahsızlık, kanlı dışkılama, kilo alamama gibi problemleri olanlar varsa beslenme listesinden süt ürünlerini çıkarmak gerekir.

Bebek gazı nasıl çıkarılır diyen anneler, elbette babalardan da destek almalılar. Bazı çocukların babalarının kucağında daha rahat ettikleri doğrudur…

Gaz Masajı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde gaz çıkarma uygulaması yapılırken masaj yaparak bebeğinizin bağırsaklarında spazma sebep olan havayı dışarı atmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizi salladıktan sonra sıcak elinizi sırayla göğüs kafesinin altından, kasıklara doğru çekmelisiniz. Ardından bebeğinizin karnında saat yönüne doğru manevralar yapmalısınız. Sağ elinizle saatin 10 noktasından, saatin 5 noktasına doğru yarım daireler yapın. Son olarak başparmaklarınızı bebeğinizin karın deliğinin üzerine koyun ve parmaklarınızı karnın yanlarına doğru çekin. Böylece bebeğiniz rahatlamış olacak.

Gaz sancısını gidermek için yapılan hatalar nelerdir?

Bebeğimin gazı nasıl çıkar dediğimizde kulaktan dolma bilgilerle yanlış hareket edebiliyoruz elbette. Gaz sancısını hafifleteceğiz derken bebeğimizi daha zor duruma sokabiliyoruz.

 • Aşırı beslemeye çalışma ya da az besleme
 • Anne sütü için yanlış beslenme tarzını seçme
 • Bebeğin ağlamasıyla birlikte gerginlik hali
 • Sık sık hekime başvurma
 • Bebeğin istemediği uyaranları kullanma
 • Diğer sağlık sorunlarını göz ardı etme

En büyük telaşımız olan bebeklerimizin sağlığı bizim için her şeyden önemli elbette. Bebeklerde gaz sancısı da ciddi bir durum tahmin edersiniz ki. Yine de telaş yapmadan sakin bir şekilde bebeğiniz için gerekli müdahaleleri yapabilirsiniz. Dikkatli olmanızda yarar var, gaz sancısı ciddi sıkıntılar yaratabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYeni Doğan Bebeğe Su Verilir Mi?
Sonraki İçerikÇok İştahsızım – Bebeğim Bu Durumdan Etkilenir Mi?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here