bebeğimin ateşi var

Bebeklerde ve çocuklarda ateşlenme çok normal iken ebeveynler özellikle ilk deneyimlerinde bebeğimin ateşi var diyerek ortalığı ayağa kaldırabiliyorlar. İtiraf edin hepimiz öyleyiz değil mi?

Doğumdan sonra bebeklerimizin bağışıklık sistemi yavaş yavaş geliştiği için dışarıdan gelen enfeksiyonlarla savaşmak için belirli aralıklarda ateşinin yükseldiği görülebilir ya da bu durum hasta olduğunun bir göstergesi olabilir. Yani bebeklerde ateş, sadece hastalık olup olmadığını göstermez, aynı zamanda anne ve babanın hastalıklara karşı önlem almalarını da sağlar.

Peki, bebeklerde ateş kaç derece olur? Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? Hangi durumlarda doktora başvurmak gerekir? Biraz araştıralım…

Bebeklerde Ateş Sınırı Nedir, Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerde ateş kaç derece olmalı dediğinizde ilk olarak bebeklerin vücut ısısının normal insanlardan 1 derece daha fazla olduğunu bilmeniz gerekir. Yetişkin bir insanda vücut ısısı 37 derece olmalıyken bebeklerde normal vücut ısısı 38 derece sınıra sahiptir. Bebeklerde ateş olduğunu söyleyebilmemiz için vücut ısısının 38,5 ve üstünde olması gerekir.

Bebeklerde yetişkinlerin ateş durumuna ek olarak, çevresel ateş dediğimiz bir durum da gözlemlenmektedir. Odası sıcaksa ya da kat kat giydirdiyseniz bebeğin ateşini çıkarırsınız. Bebeklerde ateş sınırı makattan alınan vücut ısısıyla ölçülebilir. Makattan en çok 38.5, vücudundan ise 38 derece sonuç alınması normal olarak kabul edilebilir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ateş kaç olmalı sorunuzun yanıtını aldıysanız bebeğinizin ateşinizi nasıl düşüreceğinize gelelim. Öncelikle unutmayın ki; bebeğiniz 5 aydan küçükse ve ateşi 38 dereceden fazlaysa evde hiçbir müdahale yapmadan direkt doktora gitmelisiniz.

5 aylıktan 5 yaşına kadar bebeklerin 38 – 39 derece ateşe sahip olması orta ateş olarak kabul ediliyor. Bu sırada yapılacak ilk hamle; bebeğin üzerindeki kıyafetleri çıkarmaktır. Ilık suyun altında bebeğinizi 15 – 20 dakika tutarak ateşinin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Sonrasında ise ortam sıcaklığını 20 dereceye sabitlemeniz gerekiyor. Makattan ölçtüğünüz ateş 39-39.5 C’yi geçerse ateşli havale riski olabilir, hemen doktorunuz başvurun. Bunun dışında evinizde her zaman doktorunuzun önerdiği bir ateş düşürücü şurup bulundurun. Çocuğunuzun ateşini ölçtükten sonra, riskli düzeydeyse belirtilen miktarda şurup verebilirsiniz. Ancak yeni doğan bebeklerde şurup verilmemesi gerekiyor.

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür sorunuza bir diğer önerim de; doktorunuzdan onay aldıktan sonra fitil kullanmanız. Çünkü ateş şurupları fitile göre daha geç etki ediyor. Fitil verdikten sonra vücut soğutma yöntemini de kullanarak bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Asla soğuk su kullanmayın. Ilık su ile bebeğinizi yıkayın.

Bebeğimin ateşi var ne yapmalıyım diyorsanız son olarak doktor gözetiminde iğne yaptırabileceğinizden bahsedebilirim. Ateşli çocuklarımız için en çok merak ettiğimiz konu olan iğne yapılıp yapılmayacağı da açıklığa kavuştu. Doktorunuzun gözetiminde bebeklerinizin ateşi için iğne yaptırabilirsiniz. İğnenin yapılacağı yerin bebeğinizin yaş ve kas durumuna göre belirlenmesi gerekir.

Son olarak bebeğiniz ishalle birlikte ateşleniyorsa mutlaka doktora götürmelisiniz. İshal ve ateş böyle bir durumda evde tedavi edilemez. Bebeklerinizin ateşi çıktığında sakin kalarak en doğru tedavi yönteminin belirlenmesi için en yakın hastaneye ya da doktorunuza başvurmalısınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimin Aşılarını Ne Zaman Yaptıracağım?
Sonraki İçerikBebeğim Kaka Yapmıyor! Kabız Mı Oldu?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here