bebeğimin aşılarını ne zaman yaptırmalıyım

Bebeklerimiz, yeni ve tehlikeli bir dünyaya adım attıkları için onları bu dünyanın zararlarından korumamız gerekiyor. Anne karnı gibi tüm mikroplardan ve tehlikelerden arınmış bir yerden gelen ve dünyamıza adapte olmaya çalışan bebeklerimizin işini kolaylaştırmamız lazım. Bunu da bebek aşıları ile yapacağız elbette. Bebeğimiz doğduktan sonra belli aralıklarla yapılacak aşılar sayesinde sağlığını koruyabiliriz.

Bebeğimin aşılarını ne zaman yaptıracağım diyen anneler için güncel aşı takvimi:

  Doğumda 1. Ayın Sonu 2. Ayın Sonu 4. Ayın Sonu 6. Ayın Sonu 12. Ayın Sonu 18. Ayın Sonu 24. Ayın Sonu İlköğretim 1. Sınıf İlköğretim 8. Sınıf
Hepatit B I II     III          
BCG (Verem)     I              
DaBT – İPA – Hib     I II III   R      
KPA     I III III R        
KKK           I     R  
DaBT – İPA                 R  
OPA         I   II      
Td                   R
Hepatit A             I II    
Su Çiçeği           I        

DaBT – İPA – Hib : Difteri, Aselüler, Boğmaca, Tetanoz,  İnaktif Polio, Hemofilus Influenza Tip b aşısı (Beşli Karma Aşı)

KPA : Konjuge Pnömokok Aşısı

KKK : Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı

DaBT – İPA : Difteri, Aselüler, Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Aşısı (Dörtlü Karma Aşı)

OPA : Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı)

Td : Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı

Tablodaki R (Rapel) harfi Pekiştirme Aşılarını ifade etmektedir.

Aşılar ve Yapılma Nedenleri

Bebeklerimiz için mutlaka yaptırmamız gereken aşılar var. Peki, bu aşıları ne sebeple yaptırıyoruz? Bebeğimiz için ne yararı var?

  • Hepatit A aşısı: Bebek aşıları arasında öncelikli olanlardan biri Hepatit A’dır. Sarılık hastalığına karşı yapılır.
  • Hepatit B aşısı: Bebek aşı takvimi içerisindeki Hepatit B aşısı, karaciğer iltihabı enfeksiyonundan korunmak için yaptırılır. Doğum ağırlığı 2000 gramdan düşük olan bebeklerin aşıları geciktirilir.
  • BCG (Verem) aşısı: Doğumdan sonraki 2.ayda uygulanan tüberküloz aşısı, verem mikrobuna karşı yapılır. Aşı yapıldıktan yaklaşık 8 hafta sonra yapılan yerde iz bırakır.
  • DaBT – İPA – Hib: Difteri, bomaca ve tetanoz enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sağlaması için yapılır. Beşli aşı olarak bilinen bu aşı içinde ayrıca menenjite neden olan hemofilus influenza bakterisine karşı olan aşı da yapılmaktadır. Belli aralıklarla uygulanır.
  • Polio (Çocuk Felci) aşısı: Bebek aşıları arasında en önemlilerden olan çocuk felci aşısı, polio enfeksiyonuna karşı bağışıklık sağlar. 2, 4, 6.aylar ile 18.ayda beşli karma aşı içerisinde kas içine uygulanır. Ayrıca 6. ve 8.ayda ağızdan damla olarak da verilir.
  • KKK (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak) aşısı: 1 yaşında ve ilköğretim 1.sınıfta olmak üzere toplam 2 kez uygulanır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak enfeksiyonlarına karşı bağışıklık sağlar.
  • Konjuge Pnömokok aşısı: Zatürre, orta kulak iltihabı ve menenjit hastalığına karşı bağışıklık kazanılması için yapılır.
  • Suçiçeği (Varisella) aşısı: Bir yaşında uygulanan bir aşıdır. Aşılama sonrası 6 hafta Aspirin kullanılmaması önerilir.

Bebek aşı takvimi mutlaka aile ve doktor tarafından takip edilmelidir. Bebeklerimizin hastalıklardan korunmasını istiyorsak aşı zamanlarını kesinlikle aksatmamalıyız.

Çocuğuma Özel Aşı Yaptırmalı Mıyım?

Bazı anne ve babalar çocukları için özel aşı takvimi oluşturmak istiyor ya da özel aşı yaptırmak istiyor. Öncelikli olarak aşı takviminin bebeğin ayına göre belirlendiğini unutmayın. Özel bir aşı takvimi isteğiniz geri çevrilebilir. Ancak bebeğinizi her türlü hastalıktan korumak istiyorsanız ekstra yaptırabileceğiniz özel aşılar var. Bunlar:

  • Rotavirüs aşısı: Sağlık Bakanlığının rutin aşı programında olmasa da ailelerin isteği üzerine yapılır. 2 yaş altındaki bebekleri ateş, kusma ve ishal şeklinde etkileyen rota virüsünden korur. Ağızdan damla şeklinde uygulanır.
  • Grip aşısı: Yine Sağlık Bakanlığının rutin aşı programında olmayan grip aşısı, ailenin isteği üzerine yapılabilir. Ancak 6 aydan küçük bebeklere yapılmaz.

Bebek aşıları belirlenen takvime göre yapıldığında çocuklarınızı her türlü hastalıktan koruyacaktır. 1 yaş aşısı, kızamık aşısı, verem aşısı gibi aşılar en önemlilerdir. Çocuklarınızın aşı takvimini asla aksatmayın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeklerde Suçiçeği Belirtileri ve Tedavisi
Sonraki İçerikBebeğimin Ateşi Var! Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olur?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here