bebeğimi ne sıklıkta yıkamalıyım

Bebeğimi hangi sıklıkta yıkamalıyım diye endişelenen biz anneler için uzmanlar; bebeğimizin kendi ürettiği yağların çok yararlı olduğunu ve bu nedenle yeni doğan bebeklerimizi ilk bir ayda sık banyo yerine haftada üç kez banyo yaptırmamız gerektiğini söylüyor.

Bazı uzmanlar ise bebeklerin her gün yıkanması gerektiğini, çocukların ise haftada 2-3 defa yıkanması gerektiğini söylüyor. Ancak genel kanı olarak yeni doğan bebekleri sıklıkla yıkamamak gerektiği söz konusu. Özellikle yazın‚ sıcak ve nemli havalarda‚ bebek ve çocukların isilik olmaması ve rahat bir şekilde uyuması için her gün ılık su ile yıkanmaları gerektiğini de öneriyorlar.

Göbek Bağının Düşmesini Bekleyelim Mi?

Bazı anneler bebeklerini hastaneden çıkar çıkmaz yıkarken bazıları da göbek bağının düşmesini bekliyor. Aslında dikkatli olduğumuzda göbek bağının düşmesini beklememize gerek yok. Yeni doğan bebeklerimizi haftada birkaç gün arayla banyo yaptırarak suya alışmalarını sağlayabiliriz.

Tabi ki göbek bağı düştükten sonra rahat bir küvet banyosu yaptırabiliriz ancak bunu da bebeğimizin canını acıtmadan, onunla konuşarak yapmalıyız. Bebeklerimiz zaten suyu sevdiği için banyoya alışmalarını sağlamak zor olmayacaktır. Bebekler hangi sıklıkta yıkanmalı sorusunu doktorunuza da sorabilirsiniz.

Bebeğinizi Çok Sık Yıkamayın!

Yeni doğan bebeği hangi sıklıkta yıkamalı diye soranlar için doktorlar bebeğimizi çok sık yıkamak zorunda olmadığımız söylüyor. Bebeğimizin kendi yağının vücudunu nemlendirdiğini ve sağlığına yararlı olduğunu söyleyen uzmanlar, bir yaşına kadar olan çocuklarda sık banyo yaptırmanın derideki koruyucu yağ katmanını uzaklaştırdığını belirtiyor. Koruyucu yağ katmanı olmadığında da bebeğimizin derisinin dış etkenlere karşı savunmasız kaldığını vurguluyorlar.

Ayrıca kullandığımız kimyasal sabunların da alerjen etki yapabileceğini söylüyorlar. Bu nedenle bebeklerimizin sürekli yıkanması sağlık açısından tehlike oluşturabiliyor. Özellikle ilk ayda haftada 3 kez banyo ve günlük genital bölge ile ağız temizliği yeterli oluyor.

Yeni doğan bebeği ne zaman yıkamalı sorumuza uzmanlar aynı zamanda ilk aylarda bakım ürünlerinin zararlı olduğunu belirterek mümkün olduğunca doğal ürünlerle bebeklerimizi yıkamamız gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca bebeklerimizi banyodan sonra giydirirken yumuşak doğal pamuktan üretilmiş giysiler kullanıp kullanmadığınıza dikkat etmenizi öneriyorlar. Bebeklerde egzama ilk 3 ayda oluştuğu için bunun en büyük tetikçisi yanlış kıyafetler.

Bebeklerde en sık görülen bez bölgesindeki döküntünün sebebi de ıslak ve kirli bezle bebeğinizin uzun süre temas etmesidir.  Aynı zamanda banyo sonrasında bebeği yeterince kurulamadan bezlemek de aynı bölgede deri döküntülerine neden olabilir. Mantar veya bakteriler de bez bölgesinde oluşabilir. Mantar oluşumunu tetikleyen ıslaklık durumunu bebeklerinizden uzak tutmanız gerekir. Her zaman kuru ve pudralanmış şekilde bezlenmesi gerekir.

Yeni doğan bebeği ne zaman yıkamalı ya da bebeğimi ne sıklıkta yıkamalıyım diyen anneler için bildiklerimi paylaşmaya çalıştım. Yeni doğan banyosu ve 1 yaşından sonraki bebek banyosu için doktorunuzdan da öneri alabilirsiniz. Bilinçsiz şekilde bebeğinizi yıkamanız sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Dikkatli olun…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğim Günde Kaç Saat Uyumalı?
Sonraki İçerikBebeğimle Aynı Odada Uyumalı Mıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here