bebeğimi nasıl yatırmalıyım

Yeni doğum yapan anneler için bebeğimi nasıl yatırmalıyım endişesi kafa karıştıran bir konudur. Aile büyüklerinin ya da arkadaşlarımızın elbette bu konu hakkında da bir önerisi vardır. Ancak kulaktan dolma bilgilerle bebeğinizi uyutmamanız gerekir. Bebeğin yatış pozisyonunun sağlığıyla ilgili pek çok durumu etkilediği düşünülürse bebek uyutma konusunda dikkatli olmak gerekir.

Yeni doğan bebek nasıl yatırılır sorunuz için öncelikli olarak bebeğinizin yastığa ihtiyacı olmadığını söylemeliyim. Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar yastığa ihtiyaç duymaz. Bebekler rahat edebilecekleri, kendi kendine dönebilecekleri şekilde yatırılmalıdır. 3.aya kadar sağ yanak, sol yanak ve sırt üstü yatış pozisyonlarında uyutulabilir. Ayrıca yeni doğan bebeğinizin refleks hareketlerini engelleyebilecek battaniye ve yorgan kullanımına dikkate etmeniz gerekir. Kış aylarında oda sıcaklığını bebeğinizin üşümeyeceği şekilde ayarlayarak ince bebek örtüleri kullanabilirsiniz.

Bebeğin Yatış Pozisyonu Kafatasının Şeklini Belirler Mi?

Bebek nasıl yatırılır sorusu her ailede tartışma konusu olabilir. Yeni doğan bebeklerin gelişimi hızlı olacağı için kafa yapısının kolay şekil aldığı söylenebilir. Her zaman aynı pozisyonda uyutulan bebeklerin kafa yapıları asimetrik olarak değişebilir. Bu nedenle en önemli konu bebeğin kafa şeklinin doğru oluşmasını sağlayacak şekilde uyutulmasıdır.

Bebekler yastığa ihtiyaç duymasa da belli durumlarda başının yükseltilmesi gerekebilir. Örneğin; mide problemleri olan bebeklerde doktor önerisiyle birlikte başının yükseltilmesi söz konusu olabilir. Bunun dışında bebekleriniz kendi kendine dönebildiği zaman yatış pozisyonunu kendisi belirleyecektir.

Yeni Doğan Bebekler Hangi Tarafa Yatırılmalı?

Bebek nasıl uyutulur diyen anneler için yeni doğanları genellikle sırt üstü ayakları yatağının veya sepetinin ayak ucuna gelecek şekilde yatırmak gerektiğini söyleyebiliriz. Odanın çok sıcak olmaması da bebek uyutulurken dikkat edilmesi gereken konulardan. Oda sıcaklığı 18 – 20 derecenin aşağısında olmamalı.

Ayrıca yeni doğan bebeğinizin yüzünü örtmeyecek şekilde örtüsünü sabitleyin ve reflekslerini engellemeyin. Bebeğinizi sürekli aynı pozisyonda yatırmayarak zaman zaman çevirin.

Bebeğinizi Nasıl Uyutmalısınız?

Bebeğinizin sağlıklı bir uyku alışkanlığı edinmesini istiyorsanız şimdiden doğru pozisyonda uyutmaya başlayabilirsiniz. Günün çoğunda uyuyan bebeklerinizi, uykuya geçmesi için kendi haline bırakabilirsiniz. Bebeğimi nasıl uyutmalıyım derseniz:

  • Uykulu hale geldiğinde uykuya dalmadan önce yatağına yatırın.
  • Üstünü örtüp kendi kendine uykuya geçmesini bekleyin.
  • Ayrıca bebeğiniz emerken uykuya dalarsa omzunuza alıp sırtını sıvazlayarak yavaşça uyandırın. Yemek yerken uyumamasını sağlayın.

Sırf ağlamasını durdurmak için battaniye ile sallama, sürekli pış pışlama, yanında uyuma gibi yanlışlara düşmeyin. Tek başına uyumasını öğretin, öğrenmesini sağlayın.

Sırt Üstü Yatış Pozisyonu En Avantajlısı

Yeni doğan bebek nasıl yatırılır diyen anneler için bebeklerin genellikle sırt üstü yatırıldığını söyleyebilirim. Bu pozisyon ani bebek ölümleri sendromunu tetiklediği için günümüzde önerilmemekte. Tabi ki her sırt üstü uyumada böyle bir tehlike ya da %100 ölüm söz konusu olmamaktadır. Ayrıca bebeğin yüz üstü pozisyonda yatması esnasında nefes yollarının kapanması söz konusu olabilir. Bebek yüz üstü yatırılmasa dahi, yan yatırıldığında da kendi kendine yüz üstü dönmesi riski söz konusudur. Dolayısıyla bebeğinizi sürekli kontrol etmeniz gerekir.

Bebeğinizin güvende olduğunu hissetmek için yanınızda uyutmayı tercih edebilirsiniz. Ancak bebeklerin kendi yataklarında yatması daha sağlıklıdır. Bebeğin kazayla boğulması riskini unutmamalısınız. Bebeğinizin uyku pozisyonunun hayati riskleri ortadan kaldırma açısından büyük önem taşıdığını unutmamalısınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikBebeğimin Pişiğini Nasıl Geçireceğim?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here