bebeğimde inek sütü alerjisi var mı

İnek sütü alerjisi ile Elif henüz kırk günlükken tanıştık. Bebeğimin yüzünde ve göğsünde döküntüler oluşmuştu. Emzirdikten sonra dudak çevresi kızarıyor ve çok ağlıyordu. Gaz sancısı, yeşil sümüksü  kaka ve en kötüsü kakasında minik kan pıhtıları görmeye başlayınca alarma geçip hemen doğum yaptığım hastanenin çocuk doktoruna gittik.

Doktor  yapılan gaita ve idrar tahlili sonucunda Elif’in enfeksiyon kaptığını acilen antibiyotik tedavisine başlayacaklarını söyledi. Antibiyotiği alıp eve geldim. Ama küçücük bebeğe ilaç başlama konusunda hiç hevesli değildim. Bu yüzden çocuğu kaptığım gibi Bahçeşehir’de adını çok duyduğum başka bir doktora götürdüm. Vilda Hanım, Elif’e sadece fiziki muayene yaparak  inek sütü alerjisi olduğunu anlamıştı. Ama yine de  gaitada gizli kan, fekal transferrin, kalprotektin gibi testler istedi. Bu sonuçlar da inek sütü alerjisini destekliyordu. Peki tam olarak neydi bu inek sütü protein alerjisi? Çocuklarda inek sütü alerjisi neden oluyordu?

İnek sütü protein alerjisi, bebeklerde en sık görülen gıda alerjisi olup, bağışıklık sisteminin inek sütü içerisinde bulunan proteinlere reaksiyon göstermesi sonucu görülmekteymiş. Sadece inek sütünü doğrudan almakla değil, anne sütünden  ya da  içerisinde inek sütü proteini içeren mamadan da çocuğa geçebiliyormuş.

İnek sütü alerjisi nasıl tedavi edilir dediğimizde ise doktorumuz Elif’i sadece anne sütüyle beslediğim için  diyet yapmamı önerdi. Süt, yoğurt, peynir, tereyağı, dana eti, margarin ve  peynir altı suyu içeren her türlü gıdadan uzak durmam gerektiğini söyledi. Ben tereyağı  ve peynir düşkünü biri olarak bunları yemekten nasıl kaçınacağımı düşünürken, üstüne  etraftan da çılgın yorumlara maruz kalmaya başladım. “Emziren kadının diyeti mi olur canım?” “Süt içmezsen sütün olmaz.” “Bizim zamanımızda inek sütü alerjisi mi vardı. Biz inek sütünden mama yapıyorduk size. Hiç de alerji filan olmadınız.”

Bütün  olumsuz yorumlara rağmen diyete başladım ve daha ilk haftadan sonuç aldım. İnek sütü alerjisi tedavisi ile ilk etapta  döküntüler azalarak yok olmaya başladı. Gaz sancıları ve huzursuzluklar gözle görülür şekilde azaldı. Kakanın rengi ve yapısında düzelmeler oldu ve sonuç olarak biz rahatladık.

Böyle okurken kolay görünebilir ama diyet işi ciddi anlamda yıpratıcı. Evde kendinize göre bir menü hazırlıyorsunuz. Pilavı tereyağsız, mantıyı yoğurtsuz yemeye alışmaya çalışıyorsunuz. Olur da dışarıda yemeğe çıktınız mı zeytinyağlı taze fasulyeye talim ediyorsunuz. Gittiğiniz misafirlikte de  durumunuzu bilmiyorlarsa vay halinize. Onlar sütlü tatlıları götürürken siz avucunuzu yalıyorsunuz…

İnek Sütü Alerjisi Tedavisi Nasıl Sonuç Verir?

Diyet yaptık her şey yoluna mı girdi? Tabii ki hayır. Ek gıda dönemi geldiğinde bu sefer de çocuğa ne yedirsem kaygısı başladı.  Süt ürünlerini hiç bir şekilde tüketemeyeceği için alternatif tarifler denedim. Doktorumuza göre inek sütüne alerjik çocuklarda farklı alerjiler de görülebiliyormuş. Bu yüzden üç gün kuralına göre hareket ettim. Her besini tek tek üç gün süreyle denedim.  Alerji yapmadığına emin olduğum gıdaları birleştirip verdim. Bisküvili karışımlar vermeyi tercih etmedim. Sadece tatillerde işimi kolaylaştırsın diye almışlığım var.  Bu özel durumlarda  eczaneye özel olarak getirttiğimiz ALLERFREE Bebe bisküvisini kullandım. Diyeti kısmen  bıraktıktan sonraki süreçte ise HUNNAP keçi sütlü bisküvi ve HİPP denedim.

Gelelim diyeti nasıl bıraktığımıza… Sekiz ay boyunca katı bir şekilde inek sütü alerjisi diyeti uygulamakla birlikte konuyu sorgulamayı hiç bırakmadım. Çocuğum süt ürünlerinden alamadığı  kalsiyumu nereden temin edecek? Süt içemediği için boy gelişimi, kemik gelişimi vs. nasıl olacak? Bu ve bunun gibi sorularım için  gitmediğim alerji doktoru ve  gastroentoloji uzmanı  kalmadı.  Hemen hemen hepsi “Diyet işe yaramış devam et işte.” anlamına gelecek  bilimsel şeyler söylerken bir tanesi çok farklı bir yorumda bulundu.  Çocuklara bağışıklık kazanmaları için doğduğundan beri aşı yapıldığını, bu aşıların da  ilgili hastalığın mikrobuyla hazırlandığını hatırlattı. (Mikrobun tedavisi yine mikrop yani) Bebeklerde inek sütü alerjisi rahatsızlığını göz önüne aldığımızda; süt alerjik çocuğa dokunuyorsa, süt ürünlerini az miktarda tüketerek aşılama yapabilir ve çocuğun bünyesini süt proteinlerine alıştırabilirmişiz. Bu alternatif fikir kafama çok yattı. Çocuk doktorumun diyet bırakmayı erken bulmasına rağmen hemen uygulamaya koyuldum. Elif’in direkt olarak süt ürünleri vermesem de kendim süt ürünlerini az miktarda tüketmeye başladım. Lor peynirini pişirerek tükettim. Baktım Elif rahat. Kaka normal. Yayla çorbası içtim. Kaka normal. Tereyağlı pilav yedim. Kaka normal. Baktım her şey yolunda kendime bir mantı söyleyip kutlama yaptım.

“Diyetsiz günlere merhaba” diyerek kızımda da ufak ufak tadımlara başladım.(Üç gün kuralını takip ederek)  İlk olarak dana etiyle başladım. (Dokuz aya kadar hep kuzu eti veriyordum.) Sonra çorbalara tereyağı eklemeye başladım. Omletine lor peyniri ekledim. Yayla çorbası denedim derken aştık zor günleri. Önemli bir ayrıntı; çocuklarda inek sütü alerjisi diyeti için süt ürünleri içeren öğünlerde miktarların az olmasına ve bir günde sadece bir öğünün süt ürünü içermesine özen gösterdim ki neyin ne kadar dokunduğunu gözlemleyebileyim.

Siz Sormadan Ben Söyleyeyim…

Bebeklerde inek sütü alerjisi temel belirtileri nedir?

 • Gaz sancısı, huzursuzluk, ağlama nöbetleri
 • Dudak çevresinde kızarıklık, şişme
 • Kanlı ve mukuslu kaka
 • Makat bölgesinde kızarıklık ya da çatlak
 • İshal ya da kabızlık
 • Ciltte egzama benzeri döküntü
 • Kusma
 • Kilo alamama
 • Hırıltılı nefes alma

Bütün belirtileri bir arada taşıması gerekmiyor.  Çocuklarda inek sütü alerjisi belirtileri alerjinin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmekte olup her çocukta farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. ( Örneğin büyük kızım Elifte ishal, yeşil sümüksü kaka vardı. Küçük kızım Nehir’de  ise kabızlıkla kendini gösterdi. )

İnek Sütü Alerjisi Nasıl Teşhis Ediliyor?

Çocuklarda inek sütü alerjisi tespit edilirken çocuğun yaşına göre farklı testler uygulanabiliyor. İlk aylarda kan testi doğru sonuçları vermediğinden daha çok klinik bulgulara göre hareket ediliyor.  Emziren anneler süt ve süt ürünü içeren tüm besinleri (peynir, peynir altı suyu, yoğurt, tereyağı vs.) tüketmekten kaçınıyor. Hazır mama tüketenlerde ise  inek sütü proteini içermeyen mamalar başlanarak bebekteki değişiklikler gözlemleniyor. Üç hafta içerisinde belirtiler yok olmaya başladıysa  çocukta inek sütü alerjisi var kabul ediliyor. Daha büyük çocuklarda deri ve kan testleriyle tanı koyulabiliyor. Kant testleri 3 yaştan önce kesin doğruyu vermiyor. (Üstelik özel sigortanın da karşılamadığı pahalı testler bunlar)  Evet o pahalı dediğim kanda alerji testlerini Elif 6 aylıkken  yaptırdık. Kesin doğruyu vermiyorsa bu testi neden yaptırdık? Çünkü bebeğin  testte bir gıdaya alerjisi çıkarsa bu kesin doğru. Yani  o gıdayı tüketmemesi gerekiyor. Ama alerjisi  çıkmazsa yırttık diyemiyoruz. Hala risk olabiliyor. Nitekim Elif’te tertemiz çıktı sonuçlar. Buna rağmen diyete devam ettim bir süre daha.

 • Hangi doktorlara gidelim. Farklı doktor görüşleri alalım mı?

Doktor doktor gezmek, cebinizi yormaktan ve kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor. En iyi gözlemci sizsiniz. İnek sütü alerjisi diyetle çözüldüyse bir süre diyet yapın. Sonrasında deneme yanılma. 3 gün peynir yedin dokunmadı, o zaman ye. Baktın huzursuzlanıyor, diyete devam. Az daha sabret elbet geçecek.

 • Nehir de mi alerjik? Yoksa bu genetik mi?

Ailede alerjik bireyler olduğunda çocukların da alerjileri olması pek muhtemel. Eşim de ben de bin bir türlü alerjiye sahibiz. Haliyle evet, kızlar da bizim gibi. Nehir 20 günlükken  gazdan dolayı aşırı ağlıyordu. Ben de kendi kendime diyete başladım. Şimdilik iyi geldi. Ama 3. aydan sonra diyeti bırakıp durumu gözlemleyeceğim. (Ohh, bu sefer doktor doktor gezmedim.)

 • Neden inek?

Ben çok sorguladım. Hatta bir ara çocuk doktorumuzun ineklere alerjisi olduğunu bile düşündüm. ( Kendisi alerjisi olmamasına rağmen tüketmiyormuş inek ürünlerini)  Zavallı ineklere türlü sebeplerden antibiyotiği basıyorlarmış. İnek önüne ne koysan yediğinden sorgusuz sualsiz tüketiyormuş hileli hurdalı yiyecekleri. Ama keçi dediğin öyle mi? Önüne konanı  sevmez, illa dalından kendi yermiş. Öyle antibiyotiklere, yalancı yiyeceklere gözü tokmuş. Haliyle daha sağlıklıymış eti.

 • Bu inek sütü “tü kaka”ysa ne içecek bizim bebeler?

Badem sütü, hindistan cevizi sütü ve pirinç sütü gibi alternatifleri duydum ama denemedim açıkçası. İnek sütü alerjisi olan çocukların belki diğer sütlere de alerjisi olabilir değil mi?

 • Diğer gıdalara karşı da temkinli mi davranalım?

Şahsen ben bu konuda dikkatli olmaya özen gösterdim. Kivi, çilek, yer fıstığı, balık gibi gıdalar alerji yapma olasılığı yüksek besinler. BLW Türkiye’nin sayfasında gördüğüm listeyi baz alıp, hangi gıda hangi ayda verilecekse ona göre  hareket ettim.

 • Ve son olarak gelelim en can alıcı soruya…Adı diyet ya. Bir yandan doğum kilolarını  verir miyim acaba?

HIHI EVETT CİNİM…  peynir, süt yerine makarnayı pilavı koy. E, bir de bunun “Of, o da yasak bu da yasak!” stresiyle buzdolabını aç kapat yiyebildiğin ne varsa ye. Nutella yiyemiyosun diye pekmez kavanozunun dibini gör. İşte inek sütü alerjisi diyeti tam olarak böyle bir şey 🙂

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğumu Diyabetten ve Obeziteden Nasıl Korurum?
Sonraki İçerikÇocuğun Geç Yürümeye Başlamasının Nedenleri
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here