bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım

İmdat, bebeğim uyumuyor, ne yapmalıyım? Bu soru yeni doğan bebek annelerinin en çok sorduğu sorulardan biri. Uyumayan bebek nasıl uyutulur, bebekler neden uyumaz çok merak ediliyor elbette. Anneler bekliyor ki; çocukları da onlarla birlikte uyusun, gece uyandırmasın sorun çıkarmasın… Öyle bir dünya yok elbette…

Bebekler, yetişkinler gibi gece boyunca uyuma kabiliyetine sahip değildir. Yeni doğan bebekler gece ve gündüz arasındaki farkı bilmedikleri için uyanmaya ve sizi uykusuz bırakmaya devam edecektir. Ayrıca 0 – 5 yaş arasında gece uykusu gelişimi anca tamamlanır. Özellikle ilk 3 – 6 ayda kilosunu iki katına çıkarması gerektiği için geceleri beslenme amacıyla uyanmaktadır. Aslında bebeğiniz 24 saatin yaklaşık 16 -18 saatini uyuyarak geçirir. Ne hikmetse bu uyku gece uykusu olmaz. Her 2 – 4 saatte bir bebeğiniz yemek yemek için uyanır.

Bebeklerde uyku düzeni genellikle şu şekildedir:

Yeni doğan: İhtiyacı olduğu zaman uyuyacaktır. Bu nedenle uyku rutinini belirleyemezsiniz.

3 aylık: Sabah, öğle ve öğleden sonra olacak şekilde 3 bölüm halinde uyur. Gece uykusundan acıktığında uyanır.

6 -9 aylık: Öğle ve öğleden sonra uyku şekli oturtulabilir. Geceleri 3 saatte bir uyanabilir.

9 ay ve sonrası: Gündüzleri 1 saat uyuması yeterli olacaktır. 3 saatten fazla uyursa uyandırın çünkü gece uykusuna yatmayabilir.

Esasen uyumayan bebek nasıl uyutulur gibi sorularınıza ve bebeklerde uykusuzluk sorunlarınıza uzmanlar çözüm sunuyor. İlk olarak bebeğinize gece gündüz farkını öğretmeniz gerekiyor. Bunu başardığınızda ve rutin oluşturduğunuzda bebeğinizin geceleri daha çok uyumaya başladığını göreceksiniz.

Ortam Işığı

Bebek uyutma yöntemleri arasında ilk olarak odasının ışığını ayarlamanız yer alıyor. Bebek odasının geceleri ışık almamasına özen gösterin. Çünkü bebeğiniz aydınlık bir odada gece – gündüz farkını anlamayacaktır. Gündüzleri uyurken de koyu perdeler çekmeyin. Bebeğiniz doğal ışıkta uyusun.

Yatak Seçimi

Bebeğinizin uyuduğu yerin ışıklandırması kadar yatağı da önemli. Bebek uyutma teknikleri arasında ideal yatak seçimi de yer alıyor. Çok yumuşak ya da sert yataklar almamalısınız. Ayrıca terlemesine ve uyanmasına neden olacak polar ve yün battaniyeler ile uyutmamalısınız.

Gaz Sancısı

Bebek nasıl uyutulur diyorsanız ilk olarak bebeğinizi uyutmaya çalışmadan önce gazı olup olmadığını bilmelisiniz. Özellikle 3 aylık bebeklerin geceleri gaz sancısı uykularını bölebilir. Bebeğinizin kafasını omzunuza koyup, sırtına hafifçe vurun ve gazını çıkarın. Böylece bebeğiniz rahatlayacaktır ve mışıl mışıl uyuyacaktır. Bebeğinizi emzirdikten sonra kesinlikle yatağına yatırmayın. Yoksa sabaha kadar uyanık kalırsınız.

Ses Sorunu

Bebeğim neden uyumuyor sorunuzun bir diğer yanıtı da ses sorunudur. Ancak sizin düşündüğünüz gibi bebeğinizin sessiz ve sakin bir ortama ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla onu sessiz bir ortamda uyutmaya çalışmayın. Aksine sesli ortamlarda daha rahat uyuyabilirler.

Ayrıca bebeğinizin uyuması için:

  • Onu sürekli sallayarak ya da den temasıyla uyutmayın. Siz olmadan uyumayı öğrenmesi gerekiyor.
  • Gece uykusuna yatırmadan önce onu yormayı deneyin.
  • Bebeğinizin hoşuna gitse dahi yüzüstü yatırmayın. Sırtüstü ve yan yatırın. Hem ani bebek ölümü sendromu ile karşılaşmamış hem de bebeğinizi farklı pozisyonlarda uyumaya alıştırmış olursunuz.
  • Bebeğiniz geceleri uyumuyorsa gündüz uykularında bir hata yapıyor olabilirsiniz. Bebeğinizin 2 -3 saatte bir emmesi yani uyanması gerek. Bu zaman dilimini atlar ve uzun bir uyku süresi tanırsanız gece uyumasını beklememelisiniz.
  • Bebeğiniz aşırı yorulduysa da uykuya geçişte zorlanabilir. Onu çok yormamaya da gayret edin.

Ayrıca bebek uyutma yöntemleri arasında aslında çok etkili olan ancak hiçbirimizin bebeğimize kıyıp da uygulayamadığı tekniği kullanabilirsiniz. Bebeğiniz uykuya dalmıyor ya da sürekli uyanıyorsa ağlamasına izin verin. Onu hemen kucağınıza almayın. Karnı tok ve altı temiz ise ağlamasında bir sakınca yok. Sakinleşecek ve uykuya dalacaktır.

Bebeklerde uykusuzluk gayet normaldir. Hasta olduğunu ya da bebeğinizin bir sıkıntısı olduğunu düşünmeyin. Uyku düzeninin oturmasını bekleyin. Uyumayan bebek nasıl uyutulur sorunuza uzmanlardan yanıt alın, dilerseniz uyku eğitimi derslerine katılın. Size kalmış… Ama en önemlisi sabredin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikTuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?
Sonraki İçerikBebeğim Diş Çıkarıyor Ne Yapmalıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here