bebeğim kaka yapmıyor kabız mı oldu

Bebeklerde kabızlık çok sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle yeni doğan bebeklerde kabızlık görülmesi normaldir. Annelerin çoğu, bir dönem mutlaka bebeğim kaka yapmıyor kabız mı oldu gibi sorular sorabilir.

Bebeklerin ilk aylarında sadece anne sütü ile beslenmeleri, ek besin takviyesi almamaları ve düzenli beslenmeye alışmamış olmaları yüzünden kabızlık şikayetleri görülebilir. Ancak 2. ve 3.aydan sonra bebeğimiz daha düzenli bir beslenme alışkanlığına kavuşacağından kaka yapmama problemleri de azalacaktır.

Bebeklerin gün içinde yaptıkları kaka sayısı ve bunların yapısı, beslenme şekillerinin yanında bağırsak hareketleriyle de alakalıdır. Sadece kabızlık değil ishal de bağırsak sorunlarının göstergesi olabilir. Bu nedenle bebeklerinizde gördüğünüz kaka yapma problemlerinde hemen müdahale etmelisiniz.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Bebeğim kaka yapmıyor ne yapmalıyım diye düşünmeden önce bebeğinizdeki kabızlık nedenlerini ortaya çıkarmanız gerekir. Böylece daha sağlıklı bir tedavi uygulanmasını sağlayabilirsiniz. İlk 1 – 2 aydan sonra bebeklerin çoğunda görülen kabızlığın nedeni aslında bebeğin kakayı biriktirmesinden kaynaklanır. Aslında kakası yumuşak ya da suludur ancak bebek biriktirerek 3 – 6 günde kaka yaptığı için zorlanır ve kabız olduğu düşüncesine neden olur.

Bebeklerde kabızlık nedenleri genellikle küçük ve güçsüz olmasından aynı zamanda yatarak kaka yapmak zorunda olmasından kaynaklanır. Bebeğin karın kasları zayıf olduğu için zorlanması normaldir. Eğer kakasını yaparken zorlanma sesleri çıkarıyor ve ayaklarını karnına çekerek geriniyor hatta kıpkırmızı oluyorsa kabızlık durumundan söz edilebilir.

Genellikle 5 – 6 aydan sonra bebeğiniz güçlendiği, hareketlendiği, özellikle ek gıdalara başlandığı ve oturmaya alıştığı için kabızlık görülme durumu azalacaktır. Bebeklerde kabızlık nedenleri büyümeyle birlikte yok olacaktır.

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

Bebeğim kaka yapmıyor ne yapmalıyım sorusunu ilk önce doktorunuza sorun elbette. Bebeklerde kabızlık genellikle ilk aylarda görüldüğü için içinizi rahatlatacak açıklamalar yapacaklardır. Genellikle doğal yöntemlerle çözülmeye çalışılan kabızlık durumu, çok ciddi vakalarda ilaçlı tedavi şeklinde olmaktadır.

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir diyorsanız ilk olarak yanlış uygulamalardan kaçınmanızı öneririm. Bebeklere zeytinyağı vermek ya da dışkı kıvamını yumuşatacak şuruplar kullanmak gereksizdir. Krem ya da yağla kayganlaştırdığınız bir kulak temizleyici ile makatına uyarı verebilir ya da kaka yapmaya çalıştığında ensesinden ya da omzundan destekleyerek oturma pozisyonuna getirebilirsiniz.

Ayrıca 5 – 6 günden önce fitil kullanmaya başlamayın. Bebeğiniz sürekli ağlamıyorsa ve günler sonra sulu kaka yapıyorsa da korkmayın. Bebeklerde kabızlık tedavisi sırasında ayrıca:

  • Doktorunuz tavsiye ederse bir miktar üzüm suyunu sulandırarak bebeğinize verin.
  • Anne olarak sürekli rezene ve papatya çayı için.
  • Bebeğinizin karnını özel papatya ve lavanta yağı ile ovalayın.
  • Çok zor durumda kalırsanız az miktar zeytinyağı verin.
  • Poposuna zeytinyağı sürün.
  • Bebeğinizin poposunda kaka kalma ihtimaline karşı popo deliğini zeytinyağı ile ıslattığınız kulak çubuğu ile kontrol edin.
  • Bebeğinize ayak ve bacak masajı yapın.
  • Mide bölgesini ovalayın.
  • Emzirdikten sonra oturur pozisyona getirerek gazını ve kakasını çıkarmasını sağlayın.
  • Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir dediğinizde önerilen gliserin fitilleri çok endişelenirseniz doktor önerisiyle kullanın.

Bebeğim kaka yapmıyor kabız mı oldu endişenizi ilk olarak doktorunuzla paylaşın. Annelerinizden ya da aile büyüklerinden duyduklarınızla endişelenmeye başlamayın. Bebeklerde kabızlık nedenleri tespit edildiğinde tedavisi çok kolay. Ayrıca bebeğiniz büyüdüğünde tuvalet düzeni de yerine oturacak. Endişelenmeyin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğimin Ateşi Var! Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olur?
Sonraki İçerikYeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer? Bebeğim Sarılık Oldu!
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here