bebeğim için yürüteç kullanmam zararlı mı

Anneler olarak en çok merak ettiğimiz konuların başında yürüteç kullanmak geliyor. Bebeğim için yürüteç kullanmam zararlı mı sorusu emeklemeye başlayan bebeğimizle birlikte aklımızı kurcalıyor. Bazılarımız yürütecin bebeğimizin yürümesine yararlı olacağını düşünürken bazılarımız ise tehlikeli olacağını söylüyor. Annelerimiz; “Biz seni öyle büyüttük, bir şey olmaz.” derken uzmanlar kesinlikle yürüteç kullanımını önermiyor?

Peki ne yapacağız? Yürüteç kullanacak mıyız?

Bebeklere yürüteç zararlı mı diye sorduğum doktorum yürütecin sandığımız aksine yürümeyi kolaylaştırıcı değil engelleyici etkisinin olduğunu söylüyor. Bebeğimizin yürüteçle birlikte kolayca hareket kabiliyeti kazandığını ve çaba harcamaya gerek duymadığını belirtiyor. Böylece bebeğimiz yürüme denemelerinden vazgeçebiliyor.

Yürüteç kullanımında ayrıca yürümek için önemli olan kalça ve üst bacak kasları değil, alt bacak kasları çalıştığı için bebeğimiz düşebilir ve kendini yaralayabilir. Ayrıca bebeklerde yürüteç kullanmak zararlı mı sorumuz için uzmanlar; serbest hareket etmediklerinden dolayı gelişimlerinin daha yavaş olacağını söylüyorlar. Yürüteç ile kısıtlanan bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında duraklamaya ve kesintiye neden olduğunu belirtiyorlar. Yine de karar sizin!

Yürüteç bebeğe ne gibi zararlar verebilir?

Bebekler için yürüteç kullanımının ne gibi zararları olabilir diyorsanız sizler için biraz araştırma yaptım diyebilirim. Öğrendiğinizde yanından bile geçmeyeceğiniz yürütecin zararları:

  • Bebeklerde yürüteç kullanımı ile vücutlarını yer çekimine karşı dik durmaya zorladığımız için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabiliriz.
  • Bebeğimizin ayak yapısı henüz yürümek için hazır olmadığından ayak deformiteleri oluşabilir.
  • Bebeğimizin kalça yapısı tam olarak gelişmediği için tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  • Bebeğimiz sandığımız gibi yürüteçte yürümez, sadece kendini iter. Bacak boyu kısa geldiği için de parmak uçlarına basar. Bu durum alışkanlık haline gelebilir ve ileri yaşlarda parmak uçlarında yürüyebilir.
  • Bebeğimizi yürüteçte bıraktığımızda masa örtülerini çekebilir, başını vurabilir ve yuvarlanabilir.
  • Bebeğimiz kısıtlı bir mekanda kaldığı için de psikolojik rahatsızlık yaşayabilir.

Bebeklere yürüteç zararlı mı diyen anneler için son olarak diyorum ki; Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında, yüzde 90 oranında yürüteç kazaları tespit edilmiş. Lütfen, yürüteç kullanmayın. Bırakın bebeğiniz gücünün farkına varsın.

Bebeklerde Kafa Travmalarının Nedeni Yürüteç Kazaları

Bebeğimizin yürüyeceği günü iple çekiyoruz tamam ama onu güvenli bir şekilde yürümeye bırakıyor muyuz? Yani yürüteç kullanarak ne kadar doğru yapıyoruz? Bir yaşından iki yaşına uzanan zaman diliminde büyüme ve olgunlaşmaya bağlı olarak bebeğimiz yürüme becerisini kazanacaktır. Ancak bu süreçte onu yürüteç ile yürütmeye çalışırsak henüz ayak kasları ve yapısı olgunlaşmadan tehlikeli bir durumda bırakırız.

Bebekler için yürüteç kullanmamız halinde onun düşmesine ve yaralanmasına neden olabilir. Hele ki yalnız bıraktığımızda ağır kafa travmaları yaşayabileceği darbeler almasına neden olabiliriz. Bu nedenle kesinlikle yürüteç kullanmamalıyız.

Yürüteç Geç Yürüme Sebebi

Bebeklerimiz motor becerileri sayesinde hareket eder ve oyuncakları ile oynarlar. Onların hareket etmesine izin vermediğimiz, daha az ilgi gösterdiğimiz, karyolasında bıraktığımız durumlarda daha geç yürümelerine neden olabiliriz. Bebekler için yürüteç zararlı mı diyen annelere; yürüteçlerin de bebeği karyolada bırakıp kısıtlamaktan farkı olmadığını söylüyorum. Kısıtlı bir alanda hareket etmesine neden olduğumuz, özgürlük tanımadığımız bebeklerimiz için yürüteç tam bir kabus olacak. Aynı zamanda yürüteç kullanmak bebeklerimizde geç yürümeye sebebiyet verecek.

Bebeğimizin özgürce hareket etmesini, gönlünce yürümesini, dilediği zaman ayaklanmasını istiyorsak onu yürütecin zararları ile baş başa bırakmamalıyız. Dilediği gibi yürümesi için bebeklerinizi kendi haline bırakın, uygun zamanı o belirleyecektir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikHangi Pişik Kremini Kullanmalıyım?
Sonraki İçerikBebeklerde En Sık Görülen 7 Hastalık
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here