bebeğim için en uygun oda sıcaklığı nedir

Bebeğimizin sağlıklı bir şekilde günlük hayatını sürdürmesi, üşümemesi ve hasta olmaması için oda sıcaklığını belli bir derecede tutmamız gerekiyor. Bebek odası sıcaklığı açısından ne yüksek ne de düşük sıcaklıklar öneriliyor. Aynı zamanda bebeğimizi oda sıcaklığına uygun şekilde giydirmemiz gerekiyor.

Yeni anneler olarak acemi olduğumuz konuların başında bebeğimizin üşüyüp üşümediğini anlamamak yer alıyor. Bebeklerimizin dolaşım sistemlerinin yeterince gelişmemesi nedeniyle elleri ve ayakları soğuk olabiliyor. Biz de bu durumda bebeğimizin üşüdüğünü düşünerek onu kat kat giydiriyoruz ve terlemesine neden oluyoruz. Dolayısıyla da hastalıklara davetiye çıkarıyoruz.

Bebeklerimizin sağlığını düşünüyorsak bebek için en uygun oda sıcaklığı ve bebek odası nem oranı hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bebeğimizin rahat edeceği ortamı yaratırken bilinçli davranmamız önemli.

Bebekler İçin İdeal Oda Sıcaklığı

Bebeklerimizin bulunduğu odada ideal sıcaklık 20 – 24 derece arasında olmalıdır. Ayrıca:

  • 1 ay-6 ay arasındaki bebeklerde 21-22 0C,
  • 6 aydan büyük bebeklerde ise 20-21 0C olmalıdır.

Eğer bebeğimiz prematüre doğduysa cilt altı yağ dokusu henüz yeterli olmadığından oda sıcaklığını 1 – 2 derece daha yükseltebiliriz. Bebek odalarımızı önerilen sıcaklıklar dışında herhangi bir sıcaklık değerinde tutmamalıyız.

Bebek Odasının Nem Oranı Ne Olmalı?

Bebek için en uygun oda sıcaklığı ayarlandıktan sonra bebek odası nem oranı da ayarlanmalıdır. Bebek odası nem oranı, %50 civarında olmalıdır. Bebek odası nem oranı %40’dan az ya da %60 fazla olmamalıdır.

Eğer bebek odamız aşırı kuru ise odadaki nemi arttıracak önlemler almamız gerekebilir. Bebek odasındaki radyatörler üzerine içi su dolu kaplar koymak, ıslak havlu ya da bir bardak su bulundurmak faydalı olur. Aman diyelim, buhar makineleri kullanmayın.

Bebekleri Giydirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeklerimizi giydirirken dediğim gibi oda sıcaklığını da göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğinizi yatırdığınız oda sıcaklığını gündüz sıcaklığından 1 – 2 derece düşük tutmalısınız ki üzerine örteceğiniz örtü bebeğinizi terletmesin.

Ayrıca bebek odası sıcaklığı aşırıya kaçmasın ve gerekirse 1 kat bebeğinizi fazla giydirerek oda sıcaklığını makul düzeyde tutun. Yine de bebeğinizi giydirirken kalın kıyafetleri tercih etmeyin ve pamuklu kıyafetler giydirin. Son olarak bebeğinizin bedenini saran giysiler tercih edin ancak çok dar olmasın. Bol kıyafetler de bedenini tam olarak sarmayacağı için üşümesine neden olacaktır.

Bebekleri Isıtıcılara Çok Yakın Yatırmayın!

Bebeğim için en uygun oda sıcaklığı nedir sorunuza yanıt aldıysanız odadaki ısıtıcıların ne kadar tehlikeli olduğundan da bahsedebilirim. Bebeğinizin ısıtıcılara yakın olması özellikle yeni doğan zamanında uyanma zorluğu çekmesine, halsiz kalmasına ve emmek istememesine neden olabilir. Bu nedenle bebeklerimizi mutlaka ısıtıcıdan uzak tutmamız gerekiyor.

Ayrıca ısıtıcı olan odalarda nem oranı düşecek ve hava kuruyacaktır. Bu da bebeğinizin rahat nefes almasını engelleyecektir. Odada su dolu bir bardak bulundurmanız nemi sabitlemenizi sağlayacaktır.

Bebek için uygun oda sıcaklığı oluşturduğunuzda göreceksiniz ki bebeğiniz daha rahat uyuyacak ve mutlu olacak. Ellerine dokunup da aman bebeğim üşüdü, bir kat daha giydireyim demeyin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebeğin Bulunduğu Odada Klima Kullanılır Mı?
Sonraki İçerikYeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here