bebeğim günde kaç saat uyumalı

Bebeğimizin uyku alışkanlığını hemen kazanmasını, uykusuz gecelerimizin bitmesini isteriz değil mi? Ayrıca onun sağlıklı bir uyku ile fiziksel ve zihinsel gelişimini normal şekilde tamamlamasını, daha sakin ve mutlu bir bebek olmasını arzularız. Bu nedenle bebeğim günde kaç saat uyumalı sorusunu sürekli sorarız. Uyku alışkanlığı kazanması ve sağlıklı bir uyku uyuması için ilk doğdukları günden itibaren bilimsel, sezgisel yöntemler ile annelerimizden duyduğumuz önerileri uygularız.

Bebekler kaç saat uyumalı konusunda öncelikli olarak belirtmek gerekir ki; bu sorunun tek bir cevabı yok. Her bebek kendine özel ve özgü olduğu için uyuma şekilleri, saatleri ve ihtiyaçları farklıdır. Bebeklerimiz yeni doğduklarında günün büyük kısmını uykuda geçirmektedir. Gece ve gündüz uyku süreleri aynı olurken bebeklerimiz büyüdükçe uyku sayısı ve süresi kısalmaktadır. Bebekler kaç saat uyur sorumuzun cevabı hepimiz için farklı olacağından bebeğimizi önerilen bir uyku saatine zorlamak mantıklı değildir.

Unutmayın, bebeklerin uykusu bizim düzenimize uymaz. Ayrıca bebeklerin uyku saatleri birazdan belirteceğim tablodaki gibiyse bu her şeyin yolunda olduğunu ve bebeğinizin düzenli uyuduğunu göstermez. Ancak yine de bebeğiniz aşağıdaki tabloda verilen saatlerden daha kısa uyuyorsa ve doktorunuz tarafından tespit edilen bir problemi yoksa kendi kendine uyumayı bilmiyor olabilir ya da çok yorgun olabilir.

Bebeğim günde kaç saat uyumalı diye merak eden anneler için bebeklerin uyku saatleri tablosu:

Ortalama Uyku Süresi Gündüz Uykusu
İlk 3 Ay 16 – 18 Saat Gündüz ve Gece Uykuları Eşit
4. Ay 14 – 15 Saat Uyku Periyotları 3 – 4 Saat
6. Ay 13 – 14 Saat 11 Saat Gece, 3 Saat Gündüz Uykusu
9 – 12. Ay 12 – 13 Saat 9 – 10 Saat Gece, 2 – 4 Saat Gündüz Uykusu
18. Ay 12 – 14 Saat Günde 1 1,5 – 3,5 Saat Gündüz Uykusu
2 Yaş 12 – 13 Saat Gündüz 1,5 – 2 Saatlik Uyku
3 Yaş 12 – 13 Saat Gündüz 1,5 – 2 Saatlik Uyku
3 – 6 Yaş 11 – 12 Saat Gündüz Uykusunu Yavaş Yavaş İstememeye Başlar.

Yeni doğan bebeklerin dışında 2 aylık bebek kaç saat uyur ya da 3 aylık bebek kaç saat uyur sorularınıza da yukarıdaki tablo yanıt vermiştir umarım. Bebeklerin uyku saatlerine dikkat ederek sağlıklı bir gelişim düzenine sahip olmaları gerektiğini unutmayın…

Bebeklerimiz 2 Uyku Arası Kaç Saat Uyanık Kalmalı?

Bebeklerin uyku saatleri, uyku eğitimleri ile düzenlenebiliyor. Ancak yine de her çocuk için uyku eğitimi sağlıklı bir yol olmayabilir. Bebeklerimizin uyumamasının nedenleri genellikle:

  • Uykusu gelmeden uyumaya zorlanması,
  • Uyku saatinin çoktan geçmiş olması gibi nedenlerden kaynaklanır. Özellikle hareketli ve nazlı bebeklerimiz uyku saatlerini geçirdiklerinde sinirli de olabiliyor. Dolayısıyla çocuklarımızın karakter özelliklerine göre uyku düzenini ayarlamamız gerekiyor. Rahat ve endişesiz annelerimiz ise bebeğin uykusu geldiğinde uyuyacaklarını bildikleri için onları hiçbir şekilde zorlamıyorlar.

Yine de bebekler günde kaç saat uyumalı diyenler için rehber olabilecek uyku saatlerini belirteyim:

Yeni Doğan: 50-60 dakika

1 -2 Aylık:   1 saat / 1  saat 15 dakika

2- 3 Aylık:   1 saat / 1 saat 20 dakika

4-6 Aylık :   1.5 / 2 saat

7-9 Aylık :   2 saat 45 dakika / 3 saat

10-12 Ay:    3 / 4.5 saat

13 Ay +  :    5 / 6 saat

Çocuklarınız sabah uyandıktan sonra ilk uykularına kadar uyanık kalma süreleri öğleden sonraya göre daha kısa olabilir. Gündüz kısa süre uyuyan bebeklerinizi gece erken yatırabilirsiniz. Düşündüğünüzün aksine bebeğiniz, erken yattığı için erken kalkmayacak daha geç kalkacaktır.

Bebeğim günde kaç saat uyumalı, aman uyku problemi mi var, bebeklerin uyku saatleri nasıl olmalı, bebeğim uykusunu alıyor mu gibi endişelere düşmeden içinizi rahatlatacak önerileri doktorunuzdan da alabilirsiniz. Zamanla uyku düzeni oturacaktır, endişelenmeyin…

PAYLAŞ
Önceki İçerikEmziren Anneler Ne Yemeli?
Sonraki İçerikBebeğimi Ne Sıklıkta Yıkamalıyım?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here