arkadaş edinemeyen çocukların problemleri

Çocuklarımızın arkadaş edinememesi, hem bizi hem de onu üzüyordur elbette. Hangi sebeple olursa olsun arkadaşları tarafından dışlanma ya da arkadaşlık ilişkisi kuramama, çocuk için ciddi derecede zorlayıcı bir durumdur ve çocuklarımızda depresyon ve davranış bozuklukları gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Arkadaş edinemeyen çocukların problemleri, her çocuk için farklı olsa da genel geçer nedenler aynıdır.

Çocuklarımızın sağlıklı arkadaşlık ilişkileri kurabilmeleri için bazı sosyal becerileri kazanmış olmaları gerekir. Paylaşma, dinleme, oyun oynama, sırasını bekleyebilme gibi. 3 yaşında karşılıklı oyun oynamaya başlayan çocuklar kreşe gönderilebilir. İşte bu zamanda da arkadaş edinme problemlerinin olup olmadığı anlaşılabilir. Erkenden sosyal ortama giren çocuklarımız yaşıtlarıyla ve kurallarla tanıştığı için çeşitli uyum sorunları yaşayabilirler. Bu sorunların ortaya çıkarılması için çocuklarımızı doğal ortamlarında gözlemlememiz gerekir.

Çocukların Arkadaşlık Kuramama Nedenleri

Çocuğum arkadaş edinemiyor ne yapmalıyım sorumuzun onlarca yanıtı var aslında. İlk olarak çocuğumuzun kreşte ya da okulda nasıl davrandığını öğrenerek sorunu çözmeye başlayabiliriz. Öğretmenimiz bu süreçte en büyük destekçimiz olacak haliyle.

Çocuklarımızın arkadaşlık kuramamasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler bulunup çözülmez ise ona arkadaşlık kurmasında yardımcı olsak da sadece geçici çözümler üretmiş oluruz. Peki nedir çocuklarda arkadaş edinememe sorunları? Bizler anne olarak ne yapabiliriz?

 • Çocuğumun neden hiç arkadaşı yok diye sormadan evvel çocuğunuzun karakter özelliklerini inceleyin. Çok utangaç çocukların arkadaşlık kurması zor olur mesela.
 • Arkadaş edinememe nedenleri arasında hareketli, hiperaktif bir çocuk olması da yer alıyor olabilir. Odaklanma problemiyle birlikte arkadaşlık kurmakta zorlanabilir.
 • Farklı kültürel değerlere sahip arkadaşlarına yaklaşmak istemeyebilir.
 • Fiziksel ve zihinsel gelişimi arkadaşlarından geri olabilir. Hemen endişelenmeyin, her ihtimali değerlendirin.
 • Çocuğum arkadaşlık kuramıyor diyorsanız bir neden de yalnız kalmayı seviyor olmasıdır. Bu durumda destek almanız gerekebilir.
 • Sosyal becerileri ve iletişim gücü gelişmemiş olabilir.
 • Çocuklarınız depresyonda da olabilir. Evet, hiç aklınıza gelmese de çocuklarınız da depresyon ile boğuşabilir.
 • Çocuklarınıza aşırı baskı kurmanız, hatalarına büyük tepkiler vermeniz de arkadaş yapma korkusu yaşatabilir.
 • Çocukların arkadaş seçimine müdahale edilmesi de arkadaş edinememe sorununu çıkarabilir.
 • Anne ve babalar sürekli çocuklarının yanında kavga ediyor olabilir.
 • Çocukları korumak amaçlı kısıtlamak ve hareket alanını daraltmak da arkadaş edinmelerinde sorun yaratabilir.
 • Çocuğumun neden hiç arkadaşı yok diyorsanız, ne sıklıkta taşındığınızı da göz önünde bulundurun. Sık taşınıyorsanız çocuklarınız arkadaş edinemeyebilirler.
 • Ekonomik açıdan problemlerin olması da çocukların arkadaş edinmelerini zorlaştırır. Arkadaşlarının sahip olduğu şeylere sahip olamayan çocuklarınız onlardan uzaklaşabilir.

Arkadaş edinemeyen çocukların problemleri sadece bunlar değil tabi ki. Çocuğum arkadaşlık kuramıyor endişesine kapıldığınızda sorunu detaylı incelemeniz, çocuklarınızla konuşarak problemi öğrenmeniz gerekiyor. sonrasında ise uygun şekilde müdahale etmeniz lazım. Burada görev tüm aileye düşüyor elbette, sadece anneye değil.

Arkadaş Edinemeyen Çocuklarınız İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğum arkadaş edinemiyor ne yapmalıyım diyorsanız ilk olarak onu dinlemekle işe başlayın. Doğru iletişimi kurun ve aile ilişkilerinizi gözden geçirin. Onu yargılamadan ve kırmadan nasıl arkadaşlık kurabileceğini anlatın. Nelerden çekindiğini ve korktuğunu öğrenin.

Çocuklarda arkadaş edinememe korkusunu yenmek için ona nasıl oyun oynaması ve yeni bir gruba girerken nasıl davranması gerektiğini anlatın. Anlattıklarınızı davranışa dönüştürmesi için fırsat verin. Çocuğunuz arkadaşları ile bir şeyler paylaştığında onu övün ya da ödüllendirin.

Çocuğunuzla oyun oynadığınızda ona kendini tanıtmayı, karşısındakini dinlemeyi, söz almayı, teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi öğretin. Arkadaşını nasıl oyuna davet etmesi gerektiğini anlatın. Böylece zamanla sosyalleşme becerileri gelişecektir.

Ayrıca çocuğunuzu sınıf arkadaşlarını eve davet etmesi için cesaretlendirin. Birlikte oynamaktan keyif almalarına yardımcı olun. İşbirliği gerektiren aktiviteler yapmalarını sağlayın. Çocuğunuzu sosyal becerilerini arttıracak kamplara ya da kurslara göndermeyi deneyin.

Çocuğumun neden hiç arkadaşı yok demektense ona destek olmayı deneyin. Durumun gelip geçici olduğunu düşünmeyin ve ona destek olun. Bu problemi aşmasını sağlayın. Gerekiyorsa uzman desteği alın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğumun Dikkat Eksikliği Mi Var?
Sonraki İçerikKardeş Kıskançlığıyla Başa Çıkmanın Yolları
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here