anneler için kitap önerileri

Bebek sahibi olacağımızı duyar duymaz annelik ve bebek bakımı ile ilgili her şeyi öğrenmek isteriz. Bebek nasıl doyurulur, gazı nasıl çıkarılır, nasıl uyutulur, nasıl eğitilir gibi aklımıza takılan soruların cevaplarını kitaplarda bulmaya çalışırız. Onlarca kitap alarak hem kendimizi hem de kocamızı eğitiriz. Peki her kitap sorularımıza yanıt olacak mı? Tabi ki hayır! Aldığınız onlarca kitap arasından sadece 3 – 5 tanesi işinizi görecek. Tıpkı bende olduğu gibi…

Kızlarımın doğumundan önce ve hala annelik sürecinde okuduğum kitaplardan sizlere bahsetmek isterim. Anneler için kitap önerileri listem şöyle:

 • Doğumdan İtibaren Montessori

Lynn Lillard Jessen,  Paula Polk Lillard tarafından yazılan bu kitapta benim gibi Montessori tutkunu olan anneler onlarca faydalı bilgi bulabilir. Kolay anlaşılabilen ve uygulanabilen yöntemleri içeren kitap sayesinde çocuklarınızın duyarlı dönemlerini göz önünde bulundurarak kendi kendine giyinme, yiyecek hazırlama ve tuvalet alışkanlığı gibi becerilerde uygulamalar öğreneceksiniz. Ben çocuklarımı montessori pedagojisine uygun yetiştirmeye çalıştığım için bu kitaptan çok yararlandım. Şiddetle tavsiye ederim.

 • Yeni Annelere Mucize Çözümler

Sizlere başucu kitaplarımdan biri olan ve bayıldığım Tracy Hogg ve Melinda Blau’nun kitabı Yeni Annelere Mucize Çözümler’i öneriyorum. Bebeğinizle nasıl iletişim kuracağınızı, bebeğinizi nasıl uyutacağınızı, size söylemeye çalıştıklarını nasıl anlayabileceğinizi bu kitap sayesinde öğreneceksiniz. Emzirme ve çocuk bakımında ben çok yararlandım bu kitaptan.

 • İyi Uykular Tatlı Rüyalar

Kim West’in İyi Uykular Tatlı Rüyalar adlı kitabı da annelerin okuması gereken kitaplar arasında olmalı bence.  Hiç uyumaz denen çocukları bile uyutan yöntemleri içeren bu kitapta yorgun anneler dertlerine çözüm bulacaklar. Bu kitap sayesinde bebeğinizin uyku düzenini oluşturacağınıza eminim. Ben çok yararlandım ama kitaptaki önerileri uygulayacak şartları sağlayamadığım için Elif halen uyku sorunları yaşıyor.

 • What to Expect When You’re Expecting

“Bebeğinizi Beklerken Sizi Ne Bekler?” olarak Türkçeye çevrilen bu kitap da hamilelikte okunması gereken kitaplar arasında önereceklerimden biri. Doğum ve doğum sonrasına dair bilgileri de bulabileceğiniz kitapta aklınıza takılan soruların cevaplarını alacaksınız. En fazla kaç kilo almanız gerektiğini, doğumun nasıl başladığını, hamilelikte nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

 • Mahallenin En Mutlu Bebeği

Orijinal adı The Happiest Baby on the Block olan Harvey Karp’ın bu kitabını çocuk sahibi olmaya hazırlanan her çifte öneririm. Anne ve baba olarak size cesaret verecek ayrıca bebeğinizin gelişimine dair bilgiler edineceğiniz kitabı, kitapçılardan rahatlıkla edinebilirsiniz. En huysuz bebekler bile bu kitap sayesinde mahallenin en mutlu bebeği olacak.

 • Bağırmayan Anne Baba Olmak

Hal Edward Runkel tarafından yazılan Bağırmayan Anne Baba Olmak, anneler için kitap önerileri listemin bir diğer öğesi. Çocuklarınızı muma çevirmeyi değil de size sakin kalmayı öğreten bu kitapla kendinize odaklanmayı ve sakin kalmayı öğreniyorsunuz. Sizi zorlayan anne – çocuk ilişkilerinin bambaşka bir hale dönüştüğünü gördüğünüzde bu kitabı okuduğunuza şükredeceksiniz.

 • Bebeğinize Fransız Kalın!

Pamela Druckerman’ın bebek bakım kitapları arasında yer alan kitabı, “Fransız usulü bir ebeveyn” olmayı anlatıyor. Türk annelerine biraz uzak  bir ebeveynlik sistemi bence bu. Benim çok işime yaramadı açıkçası ancak işine yarayan anneler var. Çocuklarını kendi hallerine bırakan Fransız anneler kadar kayıtsız olamadım maalesef. Ama yine de çocuğun aslında kim olduğuna dair Fransızların bambaşka bakış açılarını keşfetmek istiyorsanız okuyun derim.

 • Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri

Uyku Eğitimi” denilince akla gelen ilk isimlerden Dr. Richard Ferber’ın Solving Your Child’s Sleep Problems kitabının çevirisi olan bu kitap, çocuklarınızı nasıl uyutabileceğinizi sağlıklı bir şekilde anlatıyor. Bu nedenle annelere kitap önerileri arasında yer alıyor.

 • Başlarım Şimdi Anneliğe

Şermin Çarkacı (Artık soyadı YAŞAR oldu) tam olarak anne gibi anlatıyor, uzman gibi değil. Dolayısıyla onun kitaplarında yazdıklarını kendinize çok yakın görüyorsunuz. Türkiye’de çok satanlardan biri olan bu kitabı, sütünüzün neden gelmediğini anlamadığınızda, doğum kilolarınızı veremediğinizde, kreş aradığınızda, hastalıklarda ne yapacağınızı bilmediğinizde bir dost olarak görebilirsiniz.

 • Oyuncu Anne

Şermin Çarkacı’yı çok seviyorum evet. Çocuğuyla nitelikli zaman geçirmek isteyen annelere rehber olacak bu kitabı da annelerin okuması gereken kitaplar arasına ekliyorum. Annelerin çocuklarıyla nasıl nitelikli zaman geçirebileceklerini anlatan ve çocuklarınızla oynayabileceğiniz yüzlerce oyun fikrini paylaşan bu kitap, mutlu çocuklar büyütmenin yollarından biri olacak.

 • Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?

Anneler için kitap önerileri listemin son kitabı da “Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor?” adlı kitap. Beslenme, emzirme, uyku, yuvaya başlama, tuvalet eğitimi vb. konularda anne ve babaların aklına gelebilecek tüm soruları yanıtlıyor.

Sizin de okuduğunuz ve beğendiğiniz anne ve çocuk kitapları varsa bizlere önerebilirsiniz. “Anneliğe hazırlanmak için kitap okumaya gerek mi var!” demeyin, bu bilgilendirici kitaplarla anneliğe hazırlanın.

PAYLAŞ
Önceki İçerikTürkiye’deki Montessori Okulları
Sonraki İçerikÇocuklara Okunacak 10 Masal Kitabı
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here