anneden çocuğa hastalık geçmemesi için ne yapmalıyız

Anne sütü hem anne hem bebek için mucizevi bir besin biliyorsunuz ki. Bebeklerin bağışıklık sistemlerini geliştiren anne sütü içerdiği onlarca vitamin ve mineralle bebeğimizi hastalıklara karşı koruyor. Emzirme döneminde en büyük korkumuz ise; hastalanmak ve hastalığımızı bebeğimize geçirmek oluyor. Peki gerçekten korkmalı mıyız? Ya da anneden çocuğa hastalık geçmemesi için ne yapmalıyız? Uzmanlara soralım…

Doktorlar genellikle anne sütünün bebeğe hastalık geçirmeyeceğini ancak bu durumun hastalığın ne olduğuna bağlı olarak değiştiğini söylüyorlar. Anne sütünün özellikle ilk 6 ay, ürettiği antikorların bebeği koruduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle hasta olsanız dahi bebeğinizi emzirmenizi söylüyorlar.

Anne Sütünden Bebeğe Geçen Hastalıklar

Emziren anneler olarak en büyük endişelerimizden biri grip olduğumuzda bebeğin de grip olacağı yönündedir. Bu yüzden de bebeklerimi emzirmek istemeyiz. Doktorlar ise herhangi bir özel durum yoksa bebeğimizi sütten kesmememizi söylerler. Bilimsel olarak hiçbir şekilde kanıtlanmadığı için grip olduğumuzda telaşa kapılmamıza gerek olmadığını belirtirler. Tabii ki anne sütü ile bazı hastalıklar bebeğe geçebildiğini ama grip ve soğuk algınlığının bu hastalıklardan olmadığının altını çizerler.

Ayrıca ishal olsak bile bebeğimizi emzirebileceğimizi belirtirler. Tabi ellerimizin hijyenini sağladıktan sonra… İshal dışında kusma gibi vücudumuzda su kaybına neden olan bir rahatsızlığımız varsa önlem almamız ve bol sıvı tüketmemiz gerektiğini de söylerler. Eğer hastalığımız çok ağırsa ve bebeğimize zarar verebilecek ilaçlar kullanıyorsak işte o zaman emzirmeyi kesebiliriz. Anneden çocuğa hastalık geçmesi asla istenmeyen bir durumdur.

Anne sütünden bebeğe geçen hastalıklar arasında yer almayan ancak annenin ten temasına dikkat etmesi gereken tüberküloz hastalığında ise annenin ciğerlerindeki balgamın tamamen temizlenmiş olması gerekir. Anne bebeğini emzirirken maske ve eldiven takarsa bebeğe hastalık geçmesi söz konusu olmayacaktır.

Bu anlattıklarım demek değildir ki anne sütüyle hiçbir hastalık bebeğe geçmez. Anne sütü ile bebeğe geçebilen virüsler de vardır.

Anneden çocuğa geçebilecek hastalıklar:

 • HIV virüsü anne sütüne geçer ve bebeğe ulaşır.
 • Ağır enfeksiyonlar
 • Suçiçeği
 • Sifiliz (Frengi)
 • Aktif tüberküloz
 • T hücreli lösemi
 • Herpes Simplex (Uçuk virusu)
 • Hepatitis A
 • Hepatitis B
 • Hepatitis C
 • Parvovirus
 • Rubella
 • Cytomegalo virus
 • Kistik fibrozis

Bu durumlarda anneden çocuğa hastalık geçmemesi için ne yapmalıyız diyorsanız doktorunuza başvurmalı, ilgili testleri ve tedavileri yaptırmalısınız. Aksi halde bebeğiniz ciddi bir tehlike altında olacak.

En Tehlikelileri AIDS Ve Hepatit

Anneden çocuğa geçen hastalıklar arasında en tehlikeli olanı hiç şüphesiz AIDS ve hepatitlerdir. Hepatit B, C veya HIV gibi hastalıkların hamileliğin son aylarında, doğum sırasında ya da doğum sonrasında bulaşma riskleri var imiş. Ten teması ile de bulaşabilen AIDS ve Hepatit, anne sütünden de bulaşabiliyor. Bu nedenle testlerimizi yaptırmadan çocuğumuzu emzirmemeliyiz.

Hepatit B’li Anne Bebeğine Süt Veremez!

Anne sütünden bebeğe geçen hastalıklar arasında Hepatit B en ciddi olanlardan. Eğer hastalığımız biliniyorsa ve bebeğimiz hepatit b virüsü ile doğmadıysa bebeğimizi emzirmemek en sağlıklısı. Ancak yine de ilaç tedavisi uygulanıyor ve doktorumuz öneriyorsa bebeğimizi emzirmeye başlayabiliriz.

Galaktosemi

Anne sütünden bebeğe geçen hastalıklar arasında bir diğeri de Galaktosemi adı verilen bir çeşit metabolizma hastalığıdır. Bebeğimiz eğer bu hastalık ile doğduysa galaktozu metabolizmasına katamadığı için, bitki türevi olan mamalarla beslenmek zorundadır. Özel bir bakımla ve ilaçlarda bebeklerin anne sütüyle beslenebilmeleri mümkündür.

Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı olan, alkol ve sigara kullanan annelerin bebeklerini emzirmemesi gerekiyor. Aslında bu tarz kötü alışkanlıkları olanların anne olmaması en doğrusu. Bebek bağımlı doğabiliyor ya da annenin sahip olduğu rahatsızlıklar bebeğe geçebiliyor.

Bebeğimizi Korumak İçin Neler Yapabiliriz?

Peki anneden çocuğa hastalık geçmemesi için ne yapmalıyız? Anneden çocuğa geçen hastalıklar için önlem almak ve kendimizi korumakla işe başlamalıyız. Ayrıca:

 • Herhangi bir rahatsızlığımızın olup olmadığını test ettirmeli, doktorumuzun önerdiği tedaviyi uygulamalıyız.
 • Enfeksiyon hastalıklarından kendimizi ve bebeğimizi korumak için aşı yaptırmalıyız.
 • Hamilelik öncesinde kendimize kızamıkçık, suçiçeği gibi rahatsızlıklar için aşı yaptırmalıyız.
 • Ayrıca tetanoz ve Hepatit B aşılarını da yaptırmayı unutmamalıyız.
 • Tüberküloza karşı aşılanma da anneden çocuğa hastalık geçmesi durumunu önleyecektir.
 • Hamileyken kedi ve köpek beslememeli, dövme yaptırmamalı, hijyeninden emin olmadığımız yerlerde bulunmamalıyız.

Önlemlerimizi aldığımız taktirde anne sütünden bebeğe geçen hastalıklar için endişelenmememize gerek kalmayacak. Bebeğimizi güvenle emzirecek ve sağlıklı bir şekilde büyüteceğiz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikEmzirmenin Anneye Sağladığı Yararlar
Sonraki İçerikGebelikte Aşırı Kilo Almamak İçin Ne Yapmalıyız?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here