anne sütü mucizesi

Biliyorsunuz anne sütü gerçek bir mucize! Bilimsel olarak onlarca yararı kanıtlanmış olan anne sütü, ilk aylarda bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir besin deposu. İçerdiği proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve yağlar sayesinde bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayan anne sütü, bebeğe olduğu kadar anneye de fayda sağlıyor. Anne sütünün yararları saymakla bitmiyor…

Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmenin temel yolu olan emzirmenin önemine tüm doktorlar vurgu yapıyor. 9 aylık birlikteliğin devamı olan emzirme, ne kadar uzun olursa bebek ve anne için faydası da o derece artıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi emzirmeyi en az 1 sene sürdürmemizi söylüyor.

Anne Sütünün Bebeğe Yaraları

1 numaralı mutluluk kaynağı olarak tanımladığımız anne sütünün en büyük yararı elbette bebeklerimize. Do­ğum­dan he­men son­ra ilk üç gün için­de sütümüzde 30’dan fazla madde vardır ve bebeğimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak güce sahiptir. Anne sütündeki laktozun bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılamasının yanında merkezi sinir sisteminden kemik gelişimine kadar çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri:

 • Anne sütü bebeğinizi enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur.
 • Bebeğinizde oluşabilecek alerjik hastalıkları önlüyor.
 • Bebeğinizin daha sağlıklı büyümesini sağlıyor.
 • Hazımsızlığa bağlı sorunları engelliyor.
 • Ağız temizliği için kullanılabiliyor.
 • Bebeğinizin beyin gelişimine katkı sağlıyor.
 • Anne sütünün bebeğe yararları arasında diyabete yakalanma risklerinin düşük olması da yer alıyor.
 • Anne sütünün faydaları arasında bebeğin göz enfeksiyonlarına karşı dayanıklı olması da yer alıyor.
 • Anne sütü alan bebeklerin ileride alerji ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha azdı.
 • Anne sütünün yararları arasında orta kulak enfeksiyonunun daha az görülmesi de vardır.
 • Anne sütü ishali önlemekte bire birdir. Ayrıca idrar yolu bakterilerinin oluşmasını engeller.
 • Anne sütünün bebeğe yararları arasında IQ puanlarının daha yüksek olması da var. Eğitim hayatlarında bir adım daha önde oluyorlar.
 • Prematüre bebekler için de anne sütü gelişimi hızlandırıcı bir numaralı etken. İçerdiği vitamin ve mineraller çocuğunuzun hızla kendini toplamasını sağlıyor.

Anne Sütünün Anneye Faydaları

Anne sütünün faydaları sadece bebek için değil anne için de geçerli biliyorsunuz ki. İlk olarak emzirmek bir kadının hissedeceği en kutsal ve mutluluk verici eylem olarak doğum sonrası depresyonu ve melankoliyi atlatmanızı sağlıyor. Anne sütünün anne için yararları, psikolojik açıdan bakıldığında emzirmede salgılanan mutluluk hormonundan kaynaklanıyor. Bebeğiniz göğsünüzü emdikçe kendinizi mutlu hissetmenizin nedeni bu.

Anne sütü mucizesi, bebek ve anne arasındaki bağı kuvvetlendirmesi açısından da dikkat çekici oluyor. Bebeğin anne ile arasında özel bir iletişim kuruluyor adeta.

Dünyanın en mucizevi besini olan anne sütünün anneye faydaları:

 • Anne sütünün yararları bebeğin sağlıklı şekilde büyümesini sağlarken anne için de demir eksikliğine bağlı kansızlık riskini azaltıyor. Emziren annelerin doğum sonrasındaki kanama miktarları az olacağından kaybedilen demir miktarını kazanmaları daha kolaydır. Bu nedenle kansızlık ve vitaminsizlik çekmezler.
 • Anne sütünün faydaları arasında annenin meme kanserine yakalanma riskini azaltması da yer alıyor. Bebeğinizi anne sütü ile büyüttüğünüzde sizin de bağışıklık sisteminiz güçleniyor ve meme kanserine yakalanma riskiniz düşüyor.
 • Anne sütünün anne için yararları arasında şeker hastası olan anneleri sevindirecek bir durum da var. Emziren annelerin günlük insülin ihtiyaçları daha düşük oluyor.
 • Emzirmek, ileride yumurtalık ve endometrium (rahim içi tabakası) kanserine yakalanma riskinizi de azaltıyor.
 • Anne sütü mucizesi olarak kemik erimesine engel olması durumunu da gösterebiliriz. Gelecekte yaşayabileceğiniz kemik erimesinden bebeğinizi anne sütü ile besleyerek kurtulabilirsiniz.
 • Emziren bir anne olarak ayrıca rahim içi hastalıklara yakalanma riskiniz daha düşük oluyor.

Anne sütünün yararları hem bebek hem de anne için saymakla bitmiyor görüyorsunuz ki. Hem bebeğin hem de annenin sağlıklı bir yaşam sürmesi için anne sütü mükemmel bir arkadaş oluyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAnneler İçin Yorgunluktan Kurtulma Yolları
Sonraki İçerikEmzirme Döneminde Diş Tedavisi Yapılır Mı?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here