anne ve baba olmaya hazır mısın

Anne ve baba rolüne hazır olmak için hem psikolojik hem maddi hem de bir çocuğun ihtiyaç duyacağı bakım, eğitim ve psikolojik destek açısından çeşitli donanımlarda olmak gerekiyor. Aile olmaya başlayacağınız bu aşamada her açıdan düşünmeniz ve hazır hissetmediğiniz ebeveynlik sürecine başlamamanız gerekiyor. Peki anne ve baba olmaya hazır mısınız? Hazır olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız?

Elbette çocuk sahibi olmak, tüm çiftlerin hayalidir. Ancak çocuk yetiştirebilmek, iyi birer ebeveyn olmak ve çocuğunuza güzel bir dünya sunabilmek için kendinizi tamamen hazır hissetmelisiniz. Yalnızca bir tarafın hazır hissetmesi çocuk sahibi olmak için yeterli olmayacaktır.

Psikolojik Olarak Anne Baba Olmaya Hazırlık

Çocuk büyütmek ve bakmak gerçekten zordur. İlk olarak her iki tarafın da kendini hayatlarının en büyük değişikliğine hazır hissetmeleri gerekir. Ayrıca evliliklerinin sağlıklı bir şekilde yürüyor olduğundan emin olmaları gerekir. Genellikle evlilikleri kurtarmak için çocuk yapıldığından ailenin daha büyük bir yük altına girmesi söz konusu olur. Dolayısıyla anne baba olmaya hazır mısınız sorusunu ilk olarak kendiniz cevaplamalısınız.

Çocuk sahibi olduktan sonra tüm yaşamınız değişeceği için sosyal ve iş yaşamınızın da çocuk sahibi olup olmanıza ne kadar etki edeceğini düşünmelisiniz. Çocuklarınızı ne kadar sevseniz de zamanınızın ve enerjinizin çoğunun ona gideceğini bilmelisiniz. Özellikle annelerin bir süre işe gitmeme durumunu, babanın maddi anlamda yükünü, daha sınırlı bir sosyal hayata sahip olma riskini göz önünde bulundurmalısınız.

Anne olmaya hazır mısınız sorusuna en iyi siz yanıt verebilirsiniz. Hem kendinize hem de eşinize ayıracağınız zamanın azalmasını göze alıyor olmalısınız. Psikolojik anlamda bu tür duygu değişimlerine kendinizi hazır hissetmelisiniz. Ekonomik olarak da çocuk sahibi olmaya hazır olmadığınızda psikolojik sıkıntıların da beraberinde geleceğini bilmelisiniz. Dolayısıyla eşinizle birlikte tüm aşamaları ve kriterleri değerlendirmelisiniz. Maddi durumunuz iyi mi, evliğiniz yolunda mı, çocukları seviyor musunuz, çocuğun sorumluluğunu alabilecek misiniz gibi sorulara cevap vermelisiniz. Bir tek sorunun cevabı bile olumsuz olduğunda hazır olmamanız söz konusu diyebiliriz.

Bebek Bakımı Hakkında Bilgi Sahibi Misiniz?

Anne ve baba olmaya hazır mısınız sorunuza cevap verebilmek için öncelikle benim size soru sormam gerekiyor. Bebek bakımı hakkında bilgi sahibi misiniz? Bebeğinizin fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimi hakkında bilgi sahibi olmanız onu iyi bir şekilde büyütebilmeniz için önemlidir. İnsanın hayatının en önemli yıllarının anne – baba olarak sizin elinizde olduğunu unutmayın. Bu yıllarda bebeğinizin ihtiyaçlarına göre yaşam alanı hazırlamanız ve ona destek olmanız çok önemlidir.

Bebeğin karnı nasıl doyurulur, banyosu nasıl yaptırılır, diş çıkardığında ne yapılır, hangi yatakta uyumalıdır, kaç aylıkken yürür, grip olunca ne yapılır gibi soruların cevabının bilgi ya da sezgi şeklinde sizde olması gerekir. Bebek bakımı ve ihtiyaçları hakkında zerre fikriniz yoksa ve fikir sahibi olmak için de içinizde bir istek yoksa anne baba olmaya hazır değilsiniz demektir.

Annenin Hazır Olması En Önemlisi!

Bebeği 9 ay karnında taşıyacak ve bebeğin temel bakımını sağlayacak olan annesi biliyorsunuz ki. Bu nedenle annenin hamileliğe ve anneliğe psikolojik olarak hazır olması gerekiyor. Anne adayının kilo almayı, vücudunun hamilelikten etkileneceğini, sorumluluklarının nasıl olacağını bilmesi gerekiyor.

Anne olmaya hazır mıyım diyenler için hamilelik ve süreçleri hakkında bilgi edinmek, endişe ve kaygılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinin altını değiştirmeyi, karnını doyurmayı, gazını çıkarmayı, yıkamayı öğrendiğinde endişeleri azalacaktır.

Hamilelik sürecinde ayrıca anne adayında hormonal değişikliklerden dolayı duygusal değişimler de olur. Bu değişimler bazen çok yoğun yaşanabilir. Depresyon hamilelik sırasında en çok karşılaşılan durumdur. Annenin ve babanın bu konuda bilgi sahibi olması ve ailenin anneyi destekleyici tutumları sayesinde bu sorunlar rahatlıkla aşılacaktır.

Fiziksel Olarak Anneliğe Hazır Olmak

Anne olmaya hazır mıyım sorunuzu bir de fiziksel değişim açısından değerlendirin. Anne adayı olarak psikolojik hazırlık kadar fiziksel olarak da hazır olmalısınız. Çok kilolu bir anne olmamalısınız mesela. Hamilelik öncesinde sağlıklı beslenmeye başlamalısınız ve ideal kiloda olmalısınız. Aşırı kilolu annelerin bebekleri de kilolu olur ve diyabetten kalp rahatsızlıklarına kadar farklı hastalıklara müsait olur.

Anne olmak için fiziğinizi hazırlamak istiyorsanız en az 3 ay öncesinden mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız ve vücudunuzun hamileliğe ne kadar hazır olduğunu öğrenmelisiniz. Eğer vücudunuz anneliğe hazır değilse sağlıklı beslenmeye ve kilo vermeye başlamalısınız. Alkolden ve sigaradan uzak durmalı, düzenli egzersiz yapmalısınız.

Maddi Durumunuz Anne ve Baba Olmaya Hazır Mı?

Anne baba olmaya hazır mısınız sorusuna bir de maddi açıdan bakmalıyız. Maddi kaygısı olan evliliklerde çocuk bakımı zor olacağından anne ve babanın sadece istedikleri için değil gerçekten çocuk yapmaya her açıdan hazır oldukları için çocuk yapmaları gerekiyor.

Özellikle babaların kaygılandığı bebek sahibi olmak, maddi açıdan bütçeye ekstra yük demek olacağı için ileriye dönük bütçe planları yapmayı gerektirecektir. Eğer evliliğin ilk günlerinden itibaren bebeğin geleceğine yönelik birikimler yapılırsa bebek sahibi olmanın stresi daha hafif olacaktır. Böylece anne de huzurlu bir hamilelik geçirecektir. Baba olmaya hazır mıyım diyen baba adaylarının da kaygıları sonlanacaktır.

Anne-babalığa hazır olmak için yapılacaklar:

  • Anne ve babalığa psikolojik olarak hazırlanmak için manevi olarak anne-baba olmaya kendinizi hazır hissedin.
  • Anne ve babalığa hazır olmak için ev ortamında huzur yaratın, olumsuz huylarınızı ve alışkanlıklarınızı sonlandırın.
  • Anne baba olmaya hazır mısınız sorunuzu cevaplandırmak için bol bol kitap okuyun. Eğitimlere katılın. TV programlarında çıkan uzmanları dinleyin. Öğrendiklerinizi eşinizle konuşun.
  • Maddi durumunuza göre çocuğunuzu nasıl yetiştirebileceğinizi tartışın.
  • Çocuk sahibi olduktan sonra sizi bekleyen hayat hakkında bilgi sahibi olun. Özgürlüğünüzün kısıtlanacağını ve düzeninizin bozulacağını bilin.
  • Anne olmaya hazır mıyım diyorsanız doktorunuzun beslenme ve yaşam önerilerini dikkatle dinleyin. Sağlıklı beslenmeye başlayın.
  • Anne ve baba olmak için evdeki huzuru sağlayın. Tartışma, kavga vb. durumlardan uzak olun.
  • Doğumla ve annelikle ilgili filmler izleyin. Cesaret kazanmaya başlayın.
  • Alacağınız bütün kararları eşinizle birlikte alın ve yazıya dökün.

Anne ve baba olmaya hazır hissettiğinizde dünyalar güzeli bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Onu mutlu etmek ve sağlıklı koşullarda büyütmek en büyük amacımız…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBilinçli Ebeveyn Olmanın Altın Kuralları
Sonraki İçerikHamileyken Makyaj Yapılır Mı?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here