ana kucağı ne zaman kullanılır

Bebeğimiz doğmadan önce beşiğinden pişik kremine çorabından oyuncağına kadar her şeyini alırız. En önemli eşyalarından biri olan ana kucağını da unutmayız elbette. Bebeğimizi taşırken işimizi kolaylaştıran ana kucağı ne zaman kullanılır ve nasıl seçilir merak ederiz. Doğru ana kucağı seçimiyle bebeklerimizi hem rahat ettiririz hem de kolayca taşırız.

Ana kucakları ev ve araba tipi olarak 2 türdür. Eve aldıklarımızı genelde bebeğimizi uyutmak için sallanan modellerden tercih ederiz. Arabamız için seçtiğimiz ana kucağında ise en önemli kriterimiz güvenlik olur. Bebeğimizin yaşına, boyuna ve kilosuna göre seçim yaparız. Ardından da arabamıza sabitleriz ya da takıp çıkaracağımız bir model alırız.

Ana kucağı kullanımı için bazı anneler hastaneden çıkmayı beklerler. Çıktıkları ilk gün dahi çocuklarını ana kucağına yatırarak eve götürürler. Tabi ana kucağının derinliği yeni doğan bebeği rahatsız edebilir ancak altına destek olarak ince bir yastık konulduğunda sorun kalmayacaktır.

Hem arabada bebek güvenliği hem de rahat yolculuk için ana kucağı kullanılmalıdır. Ülkemizde de zorunlu hale gelen ana kucağı kullanımı özellikle Amerika’da çok önemseniyor. Bebeğin eve gideceği araçta ana kucağı yoksa bebeği hastaneden çıkarmıyorlar. Siz düşünün artık…

Doğru Ana Kucağı Nasıl Olmalı?

Eve ana kucağı ne zaman kullanılır sorumuzun bir doğru cevabı yok ancak çocukların güvenliği açısından doğumun ilk gününden itibaren kullanılması öneriliyor. Ayrıca evlerimizde bebeğimizin rahat bir uyku uyuması için de dilediğiniz ayda ana kucağı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ana kucağı seçimi yaparken de bebeğinizin yaşına göre değil ağırlığına göre seçim yapmalısınız. Ana kucağı nasıl seçilir diyorsanız doktorunuzdan da öneri alabilirsiniz. Bazı ana kucaklarında oyuncak barı, bebeğinizi güneşten veya ışıktan koruyabilmek için tente de bulunur. Zevkinize göre seçim yapabilirsiniz.

Ailelerin ana kucağı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bebeğinizin büyüyünce de ana kucağını kullanabilmesi için oturma yerinin geniş olması ve katlanabilir olmasıdır. Aynı zamanda ev için sallanabilir bir ana kucağı seçmeniz daha avantajlı. Bazı ana kucağı modellerinde de müzik çalma özelliği vardır. Bu modelleri de tercih edebilirsiniz.

Elbette ana kucağı seçimi sırasında güvenliği de ön sıraya almalısınız. Bebeğiniz yatarken ellerini ve ayaklarını hareket ettireceğinden ana kucağından düşmemesi için emniyet kemeri mutlaka takılmalı ve bebeğinizi yalnız bırakmamalısınız.

Ana Kucağı Kullanımı

Ana kucağı kullanımı sırasında kullanım kılavuzunda yer alan bilgilere mutlaka dikkat etmelisiniz. Ana kucağının içinde bebeğiniz varsa taşımamalı ve asla masa üstü gibi bebeğin düşebileceği yüksek yerlere koymamalısınız. Ayrıca:

  • Bebeğinizi ana kucağına doğrudan yatırmalı ve çok küçük değilse sırtına destek için battaniye vb. kullanmayın.
  • Arabada ana kucağı kullanımı sırasında bacak arasından, belinden ve omuz üstünden emniyet kemerlerini geçirin. Mümkünse 5 noktalı kemerli ana kucağı edinin.
  • Bebekler için ana kucağı kullanımı sırasında emniyet kemerlerini önden birleştirin ve çıkmayacağından emin olun.
  • Emniyet kemerlerini bebeğinizi sıkıca tutacak şekilde ayarlayın.
  • Ana kucağı kullanımı için tutma kulpunu taşıma pozisyonuna getirin.
  • Ana kucağını arabanızın arka koltuğuna ve tercihen ortaya yerleştirin.
  • Arabanızın emniyet kemerini ana kucağının arkasından geçirin ve bağlayın.

Unutmayın, bebekler için ana kucağı çok önemli! Kısa mesafelerde dahi arabanızda ana kucağınızın olması gerekli. Ana kucağı kullanmadığınızda hem bebeğinizi tehlikeye atar hem de ileri yaşlarda koltuğunda oturamayan ve sürekli ağlayan bir bebekle baş etme durumunda kalırsınız. Onlar bizim en değerlimiz, onları koruyalım…

PAYLAŞ
Önceki İçerikBebekler Ne Zaman Yürür?
Sonraki İçerikBebeğimin Göbek Bağı Düştü Ancak Akıntı Geliyor!
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here