alerjik çocuğun odası nasıl düzeltilir

Alerjik çocuğunuz varsa beslenmesinden giyimine kadar her şeye dikkat etmeniz gerekir. Çocuk alerjileri yetişkinlerinkinden daha hassas olduğu için tedavi için sadece gerekli ilaçları kullanmak yeterli değildir. Öncelikli olarak çocuklarımızın odalarını ve yaşam alanlarımızı düzenlememiz önemlidir. Özellikle çocuklarımız ev tozu ve küf mantarı gibi alerji yaratacak ev unsurlarından muzdarip olacaksa bu alerjenlerin ev içinde azaltılması gerekir.

Peki alerjik çocuğun odası nasıl düzenlenir? Tam olarak nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Biraz detaylandıralım…

Öncelikli olarak alerjik çocuklar için ev ortamı düzenlenirken evin sıcaklığının 22 derecenin üzerine çıkmaması gerekir. Ayrıca rutubetin de %40 – 50 oranında olması önemlidir. Bazılarımız çocuklarımıza nemli havanın iyi geleceğini düşünsek de hayır, nem ile birlikte rutubet de artarak küf mantarına neden oluyor ve çocuğumuzun alerjisini tetikliyor. Alerjik çocuk odası mümkün olduğu kadar nemden arındırılmalı. Ancak yine de odada ideal nem düzeyini oluşturacak bir bardak su gereklidir.

Alerjik çocuklar için dikkat edilecekler arasında havalandırma da yer alıyor elbette. Kış aylarında mümkün olduğu kadar çocuk odalarımızı havalandırmalıyız. Polen zamanında ise havalandırma cihazı kullanabiliriz.

Alerjik Çocuk Odası Eşya Seçimi

Çocuk odası nasıl düzenlenir diyorsanız, kızlarımın ikisi de bin bir türlü alerjiye sahip olduğu için deneyimlerimi sizlerle paylaşabilirim. Öncelikle mobilya seçimine çok dikkat etmeniz gerekiyor. oymalı mobilyalara, süslü dekorasyonlara gerek yok. Mobilyalar ne kadar işlemeliyse o kadar çok toz topluyor ve temizlenmesi zor oluyor. Ayrıca açık kitap raflarından da uzak durun. Dolaplar ne kadar kapalı olursa o kadar az toz toplar.

Alerjik çocuk odası için eşya alırken ahşap, deri, vinlex veya plastik malzemelerden üretilmiş eşyaları seçmemiz gerekir. Döşeme kumaşları toz tutacağı için uygun değildir. Ayrıca yerde halı ve kilim gibi eşyaların olmaması temizlik için daha kolaydır. Alerji kılıfları kullanarak yastıkları ve yorganları tozlardan arındırabiliriz. Yatak örtülerini sık sık yıkayarak da çocuğumuzun rahat uyumasını sağlayabiliriz. Yastıkların dacron veya sentetik yastıklar olması daha uygundur. Kuştüyü, lastik ve plastik içeren yastıklar kullanmamalıyız.

Alerjili çocuk odasına temizlik yaparken de ayrıca dikkat etmemiz gerekenler:

 • Yatağını her gün nemli bir bezle silmeliyiz.
 • Yünlü yatak kullanıyorsak elektrikli süpürge ile temizlemeliyiz.
 • Yatakta naylon, elyaf, sünger gibi sentetik maddeleri tercih etmeliyiz.
 • Yastıkları kuş tüyünden seçmeliyiz.
 • Battaniyenin sentetik ya da pamuk olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Güneşli günlerde yatak, yorgan, yastıkları dışarı çıkararak sık sık havalandırmalıyız.
 • Yatak odasını her gün elektrikli süpürgeyle temizlemeliyiz.
 • Alerji kılıfları kullanabiliriz.
 • Alerjili çocuklar için dikkat edilecekler arasında oda temizliğinde kullanılan malzeme de çok önemli. Deterjan yerine sabun kullanmamız gerekiyor.
 • Toz toplayacak oda ısıtıcılarından kullanmamalıyız.
 • Alerjili çocuklarımızın odasındaki perdeleri sık sık yıkamalıyız.
 • Yatak odasına mümkün olduğunda az eşya bulundurmalıyız.
 • Alerjik çocuklarımızın odasında çiçek bulundurmamalıyız.

Alerjik çocuk odası düzenlerken doktorumuzdan da destek alabiliriz elbette. Çocuklarımızın alerjisini azaltacak ilaçlarla da gün içinde rahat etmesini sağlayabiliriz.

Odadaki Zemin Malzemeleri Nasıl Seçilmeli?

Alerjik çocuklar için ev ortamı hazırlanırken bir diğer dikkat etmemiz gereken de zemin malzemeleri. Zemin malzemelerinde ahşap, karo veya lanolyn dediğimiz plastik yer döşeme malzemelerini kullanabiliriz.

Ayrıca tahta ya da veya plastik bir sandalye bebek odası için uygundur. Çocuk odası nasıl düzenlenir sorunuzun cevabı olarak ayrıca tüm eşyaların kapalı dolaplarda tutulmasının önemli olduğunu söyleyebilirim. Evcil hayvanlarınızı da özellikle bebek odalarından uzak tutun tabi ki.

Evin Temizliği

Alerjik çocuk odası temizliği ayrı bir önem taşıyor. Mutlaka ve mutlaka çocuğumuzu rahat ettirmeliyiz hanımlar. Evimizin tozlardan arındırılması da özellikle ev tozu alerjisi olan çocuklar için oldukça önemli. Tabi ki toz oluşturabilecek eşyalar kullanmazsak daha kolay olur ancak hangi birini almayacağız ki? İlk önerim toz tutacak eşyaların kapalı dolaplarda saklanması yönünde.

Kuş tüyü, yün içeren yastıkların, minderlerin odada bulundurulmaması ve odanın günde bir defa nemli bezle silinmesi de gerekiyor. Alerjik çocuk odası haftada 2 kez elektrikli süpürge ile mutlaka süpürülmeli. Evde temizlik yaparken alerjili çocuğumuzun evde olmamasını sağlamalıyız tabi ki. Yatak odasındaki herhangi bir eşyanın yıkanabilir veya silinebilir olması çok önemli. Tekstil malzemelerinin 65 derecede yıkanması yeterli.

Alerjik çocuğun odası nasıl düzenlenir sorunuza araştırmalarımdan ve deneyimlerimden yararlanarak cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı olur ve çocuklarımız alerji ile daha kolay baş edebilirler.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuğunuzun Öksürüğünü Azaltacak 10 Öneri
Sonraki İçerikİshal Olan Çocuğa Ne Yapılır?
Doğayı, seyahat etmeyi, müzik ve dansı çok severim. Ama en çok da çocukları... Öğretmenlik bilgi ve deneyimlerimi anneliğime aktarmaya çalıştığım şu günlerde gözlemlediklerimi, araştırıp öğrendiklerimi, başardıklarımı ve çuvalladıklarımı sizlerle paylaşacağım… Umarım bu siteye göz gezdirirken hoş vakit geçirirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here